Ги анализираме слушалките Меломанија 1 од Кембриџ Аудио, знак за квалитет

Кембриџ Аудио е шампион на Одличен британски звук од 1968 година, нудејќи квалитетни производи и околина дизајнирани за „loversубители на музиката“. Квалитетни барања на земјата што роди митски бендови како Квин, Ролинг Стоунс или Битлси, што ќе се каже наскоро. За сето ова време, Hi-Fi звукот е насочен кон студија, домови и затворени простории. Сега фирмата одлучи да излезе со TWS слушалки и ние ги тестиравме. Ги прегледавме TWS слушалките на Кембриџ Аудио, моделот Меломанија 1 кој нуди неверојатна автономија и добро усогласен звук.

Дизајн: Внимание на деталите

Започнуваме со дизајнот, наоѓаме производ што е доволно различен од другите за да може да постави тренд. Барем ризикуваа и првото нешто што ни го нудат е футрола за полнење поликарбонат, со димензии 59 x 50 x 22 милиметри, прилично содржани, додека слушалките остануваат на 27 x 15 mm, во овој случај малку обемни, но пријатни. Во однос на тежината, наоѓаме 4,6 грама за секоја слушалка и 37 грама за куќиштето за полнење. Дизајнот е пријатен на допир, не „испакнува“ во џебот и го покажува квалитетот на изработката.

 • Големина кутија: 59 x 50 x 22 мм
 • Големина слушалка: 27 x 15 mm
 • тежина кутија: 37 грамови
 • тежина слушалка: 4,6 грамови

Слушалките имаат мешано производство, исто така, помеѓу метал и пластика, со мал индикатор LED прстен и форма на таблета. Имаме добро копче за маршрута на надворешната основа што ќе ни овозможи интеракција со мултимедијалната содржина. Што се однесува до кутијата, од едната страна има порта microUSB (неоправдано според мене), додека на предната страна гледаме серија LED точки кои ќе означуваат полнење на уредот. Вреди да се спомене дека кутијата има мат УВ лак што спречува влошување на состојбата на светлината.

Поврзување и автономија

За да успеат овие Кембриџ Аудио Меломанија 1 да работат, имаме како што не може да биде поинаку Bluetooth 5.0 што им обезбедува мало задоцнување и повеќекратно поврзување. Под ова мислиме дека уредот ќе може да препознае и складира до седум други емитери на звук, така што промената од еден на друг уред ќе биде релативно лесна и брза, јас не сум наишол на проблеми со конекцијата. За да ги натераат да работат:

 1. Извадете ги слушалките од кутијата
 2. Поврзете се со Меломанија 1 Л. во поставките за Bluetooth на вашиот уред
 3. Двете слушалки ќе се спарат и ќе започнат со работа

Во однос на автономијата, друга прилично одлучувачка точка, наоѓаме ветување за 9 часа континуирана репродукција со целосно полнење и до 36 часа, ако ги искористиме четирите полнења дадени во полето. На ова поле му требаат приближно два часа за целосно полнење преку портата microUSB со влез од 5V и приближно 500mAh. Во реалноста, тоа ќе зависи од кодекот што го користиме, јачината на звукот и особено ако оствариме повик или не, просечната автономија што сме можеле да ја добиеме е приближно 7,5 часа со дневни повици и репродукција на музика.

Аудио квалитет и микрофон

Звукот е важен за Кембриџ Аудио, тие не само што се презентираат TWS слушалки и за тоа ја преземаат целата неволја на светот. Имаме архитектура на три-јадрени процесори: 32-битна апликација за двојадрен процесор за потсистем и Qualcomm QCC3026 Kalimba DSP 120MHz еднојадрен аудио потсистем, со поддршка за профил A2DP, AVRCP, HSP, HFP и на крај трите основни кодеци aptX, AAC и SBC, од најдобро до најлошо. Вреди да се спомене дека кодекот AAC е вообичаен во iTunes, квалитетен инфериорен во однос на aptX на Qualcomm и оној што ќе го користиме во производите на компанијата Купертино, додека со компатибилните терминали за Windows и Android можеме да ги искористиме aptX кодек .

Cсо aptX кодек ќе можеме да уживаме во латентност од околу 72ms и реалноста е дека дури и со кодек AAC, откривме непроценливо одложување на играње и уживање во музика или видеа на YouTube. Но, ова не е сè, хардверот не треба да остави зад себе во производот на овие карактеристики.

Имаме контролер со 5,8 mm дијафрагма засилена со графен, одзив на фреквенција од 20 Hz до 20 kHz и помалку од 0,004% хармонично изобличување ништо повеќе и ништо помалку. И реалноста е дека иако моќноста не е превисока и не наоѓаме моќен бас (примерок со слаб квалитет), имаме неверојатни медиуми за верност и ако го користиме вистинскиот снабдувач на содржини со вистинската песна, тоа станува искуство. Погоре -аудио на просек за слушалки TWS. Вреди да се спомене дека имаме микрофон MEMS со поништување на бучава cVc кој добро се брани, малку конзервирана, но чиј звук можете да го проверите на видеото погоре.

Користете искуство

Имаме во кутијата со три «гумени ленти» или адаптери, два со различна големина од веќе поставените средни и еден со „пена“ за максимална изолација. Реалноста е дека овие гумени ленти се прилично внимателни и тие генерираат вакуумски ефект сличен на оној на AirPods Pro, ова ја прави пасивната изолација на екстериерот супериорна од онаа на повеќето слушалки TWS без потреба да се наметнува влегување во увото. Навистина ми се допадна тоа, бидејќи те изолира доволно за да можеш да уживаш во одредена музика скоро секаде, без да ризикуваш да се случи несреќа. Всушност, тоа нè изолира повеќе и подобро од алтернативите со ANC што ги испробавме. Вреди да се спомене дека Можете да ги користите без проблем за спорт, бидејќи тие имаат отпорност на IPX5

Списокот на можности со притискање на копчињата е скоро бесконечен, Има толку многу функции што потписот вклучува картичка со копчињата и нивниот резултат:

 • Играјте и паузирајте
 • Прескокни ја следната песна
 • Прескокни ја претходната песна
 • Обем нагоре
 • Волумен надолу
 • Интеракција со повици
 • Гласовен асистент

Реалноста е сепак дека ако сакате да уживате во она за што се наменети (оттука и неговото име Меломанија 1) г.мора да ги користиме во спокојството на домот и тишината, бидејќи тие не блескаат на отворено поради малата истакнување на нивните дно, бидејќи во јавниот превоз можеме да посветиме малку внимание на одредени инструменти. Медот не се прави за устата на магарето, како што би рекле некои. Тие се слушалки за аудиофили кои ќе ве придружуваат насекаде, дури и во вашите најдобри моменти на спокојство. Можете да ги купите од 99,99 евра на Амазон (ЛИНК).

Кембриџ аудио меломанија 1
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
99,95 a 125,95
 • 80%

 • Кембриџ аудио меломанија 1
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 75%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 87%

Добрите

 • Уреден дизајн, компактен случај и квалитетни материјали
 • Неверојатна автономија на исто ниво со многу поскапи производи
 • Цената не е неразумна во споредба со конкуренцијата
 • Квалитетот на звукот е многу висок, лажен производ

Contras

 • Има microUSB
 • Системот на копчиња би бил поуспешен доколку е допир
 • Конфигурацијата е едноставна, но може да даде грешки
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.