Samsung Galaxy S10e: цена, карактеристики и достапност

Samsung Галакси S10

Гамата Galaxy S сега е официјална. Но, овој пат и за разлика од другите години, корејската компанија лансираше поевтина верзија, Galaxy S10e, верзија која дел од 759 евра и тоа е достапно за многу корисници кои не се подготвени да ги платат скоро 1000 евра колку што чини нормалната верзија.

Оваа лесна верзија, некако да ја наречеме, практично ни нуди ист ентериер што можеме да го најдеме кај неговите постари браќа како процесорот, просторот за складирање, екранот… тогаш ќе ви ги кажеме сите што треба да ги знаете за Galaxy S10e.

5,8 инчен екран

Samsung Галакси S10

В10 верзијата од опсегот S ни нуди а 5,8 инчен екран, големина повеќе од доволна за повеќето корисници и која исто така ни овозможува да ја чуваме без проблеми во кој било џеб, паричник или чанта.

Екранот со OLED технологија, е истата што можеме да ја најдеме и во останатите модели од опсегот S, технологија која ни нуди поживописни и природни бои, како и што ни овозможува да заштедуваме енергија кога ја користиме, бидејќи само пикселите што покажуваат различна боја се осветлени на црно.

Во горниот десен дел од екранот, наоѓаме остров или дупка каде што се наоѓа предната камера. Samsung остана верен на својата филозофија на не се обложувајте на изрез како што тоа го сторија повеќето производители на Android.

Галакси S10e камери

Samsung Галакси S10

Ова е местото каде што разликите почнуваат да се покажуваат, бидејќи моделот за влез во опсегот на Галакси, S10e, ни нуди две камери на задниот дел од уредот за трите што ги имаат постарите браќа, S10 и S10 +.

Двете комори се широк агол и ултра широк агол. Комбинацијата на обете камери ни овозможува да носиме портрети и на предметите и на луѓето со позадина надвор од фокусот, како што во моментов може да сториме со Galaxy Note 9.

И покрај тоа што се само две камери, тоа е не влијае на квалитетот на фотографиите во кое било време, но ги ограничува неговите можности ако го споредиме со моделите со 3 камери на истата компанија.

Предната камера на S10e ни нуди резолуција од 10 mpx и ни нуди низа филтри, така што нашите селфиња ќе се појават како што сакаме, без прибегнување кон чудни држења на телото, особено кога правиме едно каде што има неколку луѓе.

Безбедност под екранот

Samsung Галакси S10

Овој модел вклучува сензор за отпечатоци под екранот, ултразвучен сензор за отпечатоци кој работи во секоја ситуација, нешто што не се случува со оптичките сензори за отпечатоци што станаа популарни минатата година. Така, на задниот дел од уредот, ќе ги најдеме само камерите, нема друга ставка.

Исто така, тој ни нуди систем за препознавање на лице што ни овозможува да го отклучуваме уредот со лицето, иако не е толку безбеден и точен колку што може да биде Face ID на Apple, бидејќи ако имаме добра фотографија на сопственикот, можеме да го отклучиме директно без да се интервенира.истото. За да се избегне овој проблем, отпечатокот е најдобра опција кога станува збор за заштита на нашиот уред.

Цел ден батерија

Samsung Галакси S10

Батеријата што го интегрира Galaxy S10e достигнува 3.100 mAh, повеќе од доволно капацитет за напојување трае цел ден без да поминете низ приклучок. Ова главно се должи на оптимизацијата и на Андроид и на процесорот произведен од Самсунг што е внатре, Exynos 9820, во својата европска верзија.

Galaxy S10e батеријата е компатибилно за брзо полнење И, за изненадување, тој исто така поддржува безжично полнење, безжично полнење што е побрзо од неговиот претходник.

Моќ да се поштеди

Со американската и азиската верзија на Galaxy S10e управува Snapdragon 855, додека со европската и онаа наменета за други земји управува Exynos 9820, процесор дизајниран и произведен од Samsung и со секоја година вашите перформанси и потрошувачката на енергија се подобруваат уште повеќе.

Galaxy S10e е достапен во две верзии. Една со 6 GB RAM меморија придружена со 128 GB простор и друг со 8 GB RAM меморија со 256 GB простор, иако во моментот е достапна само верзијата од 6 GB / 128 GB.

Цена и достапност

Samsung Галакси S10

Samsung Galaxy S10e е достапен во две верзии, иако за време на објавувањето на овој напис Моделот со 6 GB RAM и 128 GB простор се продава само за 759 евра, повеќе од привлечна цена за сите оние корисници кои бараат врвен Samsung со прифатлива цена и сакаат да уживаат во интеграцијата што ја нуди со целиот свој екосистем.

Ако сакате да бидете меѓу првите што уживаат во оваа нова генерација, можете да го резервирате сега. Ако го направите пред 7 март, следниот ден официјално ќе пристигне на пазарот, ќе го добиете истиот ден 8 наутро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.