Каталози од новата генерација

xbox-one-vs-playstation-4

Има околу три месеци до нова генерација И за ова се зборуваше и се дебатираше со месеци и месеци: хардвер, спецификации, периферни уреди, развојни студии, каталози, цени итн. Има уште важни детали што треба да се знаат, како што е, без да се продолжи понатаму, дефинитивниот датум на лансирање на Xbox One или деталните спецификации за истиот.

Факт е дека, оставајќи ги настрана чиповите и колото, она што секогаш завршува да биде одлучувачко при изборот на една или друга платформа се juegos. И уште повеќе, сега кога „Мајкрософт“ се повлече од повеќето погрешни и спротивставени одлуки што ги донесе: драконски ДРМ, неопходна врска, пречки за независни програмери, задолжително поврзано Kinect, итн. За какво добро би вредела машина со стратосферски спецификации со ракетен каталог? И во овој поглед, знаеме дека најголемиот дел од него се состои од мултиплатформски наслови како што се Call of Duty или дежурна FIFA, како и нови франшизи со иднина како што се Destiny или Watch Dogs. Но, логично, секогаш ќе ги најдеме оние ексклузивци што нè тераат да избереме една или друга машина. 

И во овој поглед, верувам, Сони и Мајкрософт се чини дека носат доста диференцирани стратегии. Мајкрософт ги запостави каталогот и ексклузивните изданија за Xbox 360 во последниот дел со цел да се фокусира на својата следна конзола и да го усогласи она што е, според мое мислење, најкомплетниот и најразновидниот каталог од двете: Forza Motorsport 5, Killer Instinct, Dead Rising 3, Ryse, итн. Сето ова комбинирано со ексклузивности и предности како што се посветени сервери во Call of Duty: Ghosts, најмногу содржина во FIFA 14 (игра што се дели со резервации во Европа) и со игри како што се Project Spark, Kinect Sport Rivals 2 и, ми најочекуваниот, на повидок е Титанвал.

Во меѓувреме, PlayStation 3 Sony сè уште нема добиено две одлични наслови како Gran Turismo 6 и Beyond: Two Souls и, можеби поради оваа причина, неговиот каталог за лансирање е нешто послаб ако зборуваме за блокбастери или тројно AAA. Го наоѓаме Driveclub, огромна Killzone: Shadowfall и Knack меѓу најзабележителните наслови кои, да, ќе бидат надополнети со огромен број независни наслови и бесплатни2 репродукции интересно како Planetside 2 или Blacklight. Хоризонтот, на краток рок, се чини дека е нешто понеизвесен и импресивниот Неславен: Втор син или мистериозниот и далечен Ред: 1886 година, единственото нешто што можеме да го најдеме датирано од 2014 година.

Но, исто како што не е освоена генерација со бројки и хардверски податоци, крајно е тешко да се стори со лансирачки каталог што, да, може да придонесе за зголемување на почетната продажба и да се формира добар парк со конзоли. И тоа е каде Мајкрософт Треба да ги вложите парите што во моментов ги трошите на ексклузивци со одредени компании како што се ЕА или игри на компанијата трета страна како Dead Rising 3 или идниот Sunset Overdrive. И, тоа е дека, во однос на она што го видовме во 360 година, конзолата престана да има големи студија, како што се непостоечките „Бизарни“, „Епски игри“ или „Банги“, меѓу своите редови на прва партија (студија што се развиваат исклучиво за компанија) и не ги зеде предност на можноста да добиете повеќе франшизи за работа кога THQ се распадна и ги стави своите франшизи на аукција. Во меѓувреме, беа создадени две свои студија во Викторија и Осака, сè уште без познати проекти, а се стекнати и неколку мали развивачи како Twisted Pixel или Press Play, кои се чини дека се зафатени со проекти за Kinect.

Но, главното прашање се поставува кога се размислува за долгорочен каталог кога Мајкрософт веќе ги покажа практично сите свои картички. Ако се фокусираме на прва, знаеме дека 343 индустрии работат на ново Halo за 2014 година, дека студиото Лајонхед е со новите Fable Legends, веќе е прикажан закачка за футуристичкиот стрелец на Black Tusk (Microsoft е многу сигурен во овој наслов), Turn10 ќе лансирање на Forza 5 при лансирање и RARE се враќа да работи на ексклузивен наслов за Kinect иако е многу веројатно дека работи на нешто друго. Ако зборуваме за втора страна, ние исто така знаеме на што работат Remedy, Crytek и Insomniac додека, евентуално, Playground Games има на ум нова Forza Horizon. Сето ова, повторно, прескокна со бројни „помали“ компании кои работеа на проекти за облак и Кинект и, засега, и во отсуство на нови политики за објавување на независни наслови, каталог што е премногу оскуден во овој поглед. Всушност, компаниите и развивачите кои имале партнерство со „Студија на Мајкрософт“, како што се Текила Воркс, atонатан Блоу или Мојанг, тие избраа да отворат односи со Сони и да ги објавуваат своите нови наслови на „Плејстејшн 4“.

Ако продолжиме со Ps4, ќе видиме како компанијата го покажа истиот каталог во текот на целата година, со независни наслови како што се Rime или MurasakiBaby прикажани на Gamescom главните новини на истите во последните денови. Но, за возврат и поддржан од вашиот број на резервација, Сони има во својата спална соба долга низа проекти од нејзините најголеми студија. Не знаеме ништо за тоа во што можат да бидат вклучени Непослушен пес (креатори на Uncharted и The Last of Us) или Санта Моника (Бог на војната), кој веќе прогласи дека работи на неколку големи проекти (се зборува до три интерни студии). Покрај тоа, Герила Игри работи на нова IP, Медиа Молекул сè уште не објавува залог на својот нов проект и Sony Japan и Quantic Dream неодамна ги финализираа своите наслови за Ps3, па затоа би било логично дека тие веќе биле нурнати во идните изданија за Playstation 4. Сето ова без да се заборави скоро заборавениот Последниот чувар на тимот Ико.

XboxOnevsPS4_1

На крајот на краиштата, Мајкрософт ја виде потребата да ги покаже своите главни картички прерано, оставајќи практично ништо да објави. Во меѓувреме, Сони изгради некако мрзлив каталог на продажни места, зачинет со огромна количина од Индија И, сигурно со оглед на бројот на резервации и приемот на конзолата, тие имаат многу да научат и со што да изненадат за следните години. И во овој аспект и со тоа што Microsoft се здобива со привремени ексклузивности и партнерства со трети забави Наместо да го промовирате сопствениот развој, може да завршите во случај на „леб за денес и глад за утре“. Времето ќе каже.

Откако Е3 и Gamescom само што завршија, следните станици за да дознаете повеќе за новите наслови за новата генерација се Игра Токио игра и, пред сè, на VGA на крајот на годината каде што, ако ја погледнеме позадината, секогаш се прикажуваат одлични проекти. Она што не се сомнева е дека пред нас е одлична генерација, мора да уживаме!

Повеќе информации - Нова генерација во МВЈ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.