отстранете ваџам

Како да се отстрани ваџам

Ви кажуваме како да го отстраните Wajam за да ги избегнете сите опасности и закани што овој рекламен софтвер ќе ги воведе на вашиот компјутер.

Што е РЦС

Што е РЦС и што ни нуди

Протоколот RCS е природна замена за СМС и ММС, бидејќи ни овозможува да испраќаме секаков вид датотека како да е апликација за пораки и бесплатно

Windows Defender

Како да го оневозможите Windows Defender во Windows 10

Ако сакате да инсталирате антивирус во Виндоус 10, првиот задолжителен чекор што мора да го направите е да го деактивирате Windows Defender, во спротивно нема да можете да го инсталирате

Андроид корен

Како да знам дали сум root

Откријте го овој избор на апликации на Андроид што ќе ни помогне да знаеме дали сме или не сме телефони за да ги имаме секогаш овие информации.

Шпанија

Каде да читате книги преку Интернет

Ако барате каде можете да најдете книги во дигитален формат, во оваа статија ќе ви покажеме кои се најдобрите веб-страници за читање книги на Интернет.

Skype

Како работи Skype

Откријте кои се најважните функции во Skype за да научите како да ја користите апликацијата на вашиот компјутер или паметен телефон на едноставен начин.

Skype

Како да креирате сметка на Skype

Откријте ги сите начини на кои може да се создаде сметка на Skype на вашиот компјутер или паметен телефон и како да ги промените информациите за вашата сметка.

Збор

Како да направите индекси во Word

Откријте го начинот на кој можеме да креираме индекси во документ во Word и начинот на кој може да го прилагодиме неговиот изглед за подобро нивно користење.

HBO

Како да се отпишете од HBO

Ако еднаш заврши „Игра на тронови“, мислите дека дојде време да ја откажете претплатата на „HBO“, во оваа статија ќе ви ги покажеме сите чекори што треба да ги следите.

PDF

Како да уредувате PDF документ

Ние ви ги кажуваме најдобрите опции за уредување на PDF од вашиот компјутер: веб-страници, програми и многу повеќе. Научете како да модифицирате PDF документ овде.

PDF

Како да напишете на PDF

Пишувањето во PDF е многу едноставен процес. Откријте ги најдобрите апликации за мобилен и компјутер за уредување и пишување PDF документи.

Uber

Како се користи Uber

Брзо и лесно ги објаснуваме чекорите што треба да се следат за да се користи Uber, најевтината алтернатива на таксито. Добијте 5 евра за вашето прво патување.

Facebook

Како да се создаде настан на Фејсбук

Откријте како можете да создадете настан на Фејсбук, без разлика дали барате да создадете приватен настан или јавен настан. Објаснето чекор по чекор.

Отворете CBR-датотеки во Windows

Како да ги отворите датотеките CBR

Откријте ги најдобрите апликации за отворање датотеки CBR, и за компјутер, за Windows, за Mac, за iOS или за Android. Како се отвораат овие датотеки?

CC и Bcc во Gmail

Што значи CC и CCO

Откријте кои се тие, како се користат и разликите помеѓу CC и Bcc во сметка за е-пошта во Gmail или други платформи за е-пошта.

Опсегот на таблетите Алкател 1Т

Како да форматирате таблет Андроид

Откријте ги начините за форматирање таблет Андроид. Оставете го во фабрика за да оди побрзо и без грешки. Дали знаете како да го форматирате вашиот таблет?

Сплит PDF документ

Како да поделите PDF

Научете да поделите PDF на неколку делови или да извлекувате страници од него, со ова едноставно упатство и без потреба од инсталирање на која било програма.

icloud

Како да го користите iCloud

Ние ве учиме како да користите iCloud од кој било уред на едноставен начин. Дали ги знаете предностите што ги има iCloud? Откријте ги овде.

Како да конвертирате слика во икона

Конвертирање на слика во икона за да ја персонализираме нашата копија на Виндоус е многу едноставен процес што ќе го детализираме во ова упатство.

PDF до Word

Како да конвертирате PDF во Word

Откријте ги сите начини на кои може да се претвори PDF во Word. Образложени се чекор по чекор на сите начини, од веб-страници, Google Docs или Adobe Acrobat.

PDF

Како да компресирате PDF

Откријте ги сите начини на кои може да се компресира PDF на вашиот компјутер, од веб-страници до Adobe Acrobat Pro до преглед на Mac.

конверзија на видео во GIF

Како да конвертирате видео во GIF

Откријте ги најлесните и најбрзите методи за да претворите кое било видео во анимиран GIF и да можете да го споделувате на вашите социјални мрежи

Континуитет на MacOS

Како да копирате и залепите на Mac

Ние ви прикажуваме некои од опциите што ги имаме на располагање за извршување на задачата за копирање и лепење на Mac, како и специфична апликација за тоа

Лого на Твитер

Како се користи Твитер

Откријте како да користите Твитер: Креирајте сметка, користете хаштагови и споменувања, стекнувајте следбеници или испраќајте приватни пораки на социјалната мрежа.

Телефонски број на Фејсбук

Како да блокирате некого на Фејсбук

Откријте начини да блокирате некого на Фејсбук без тој да знае или корисник кој не е ваш пријател. Која е разликата помеѓу бришењето и блокирањето?

облак iCloud

Како да ослободите простор во iCloud

Ако сакате да добиете слободен простор на вашата сметка iCloud без да бидете принудени да ангажирате повеќе простор, еве неколку совети за да го постигнете тоа.

клонира хард диск

Како да направите резервни копии

Ако сакате да знаете како да направите резервни копии на вашиот паметен телефон, компјутер или таблет, во оваа статија ви ги нудиме сите достапни методи.

Лого на Инстаграм

Како да означите на Инстаграм

Откријте ги начините на кои можете да означите фотографија на Инстаграм, можни и пред да поставите фотографија и откако ќе биде објавена.

Скопје

Како работи LinkedIn

Откријте сè за LinkedIn: социјалната мрежа за професионалци. Дознајте повеќе за тоа што е оваа мрежа и како работи за да најдете работа

Телефонски број на Фејсбук

Како да креирате страница на Фејсбук

Ние ве учиме како да креирате страница на Фејсбук чекор по чекор за вашата веб-страница, блог, компанија или заедница. Откријте како да управувате со него, прегледувајте статистички податоци и прилагодете ги

Како да го форматирате iPad

Ние ве учиме како да го избришете iPad-от чекор по чекор кога сакаме да го продадеме или форматираме за да започне од нула, за да оди побрзо.

Лого на Твитер

Како да преземате видеа на Твитер

Откријте како да преземате видеа на Твитер на вашиот уред, било да е тоа компјутер со Windows, Android или iOS. Ние објаснуваме чекор по чекор како да го направиме тоа.

PDF

Како да одите од PDF во JPG

Преминувањето од PDF во JPG е многу едноставен процес кој тешко бара големо познавање на темата. Во оваа статија ви покажуваме како да го направите тоа.

Заменете го MacBook Air

Како да направите скриншот на Mac

Ако сè уште не ги знаете сите можни начини што ни ги нуди macOS при снимање слики од екранот, преку овој напис ќе ги оставите вашите сомнежи.

Блокирај го телефонскиот број

Како да блокирате телефонски број

Како можете да блокирате телефонски број. Откријте ги методите за блокирање на телефонски броеви на вашиот Android или iPhone на едноставен начин.

Google диск

Што е Google Drive

Ако сè уште не знаете што е Google Drive, во оваа статија ќе ви покажеме за што служи, за што служи и сè што можете да направите со него.

Како да ја потврдите нашата сметка на Инстаграм

Лажните известувања станаа едно од најголемите зла на социјалните мрежи во последните две години. И велам во овие последниве две години, ако конечно охрабрите да ја потврдите вашата сметка на Инстаграм, во оваа статија ќе ви ги покажеме сите чекори што треба да ги следите за да можете тоа да го направите брзо.

Како да инсталирате и управувате со темите во Google Chrome

Кога станува збор за прилагодување на нашите прелистувачи, Google Chrome е практично единствениот прелистувач што ни овозможува да го сториме тоа, барем со други бои освен Инсталирање и управување со теми во Google Chrome за прилагодување на нашиот прелистувач е многу едноставен процес што детално го даваме подолу.

WhatsApp на iPhone

Како да вратите суспендирана сметка на WhatsApp

Платформата за пораки WhatsApp стана главно средство за комуникација за милиони корисници. И покрај недостатоците што ги имаме Ако видовме како е блокирана нашата сметка на WhatsApp, од која било причина, во оваа статија ќе ви покажеме како можеме лесно да ја вратиме

Темниот режим сега е достапен во Outlook. Ние ви покажуваме како да го активирате

Во зависност од тоа како го користите вашиот компјутер, или преку ден и во текот на ноќта, заедно со околните услови на осветлување, веројатно е дека поштенскиот сервис на Microsoft, Outlook, штотуку добил нова опција што многу корисници ќе ја ценат: мрачен режим. Ние ви покажуваме како да го активирате.

Како да ги промените редовите по колони во Microsoft Excel

Кога правите било каков вид на графикон (заснован на варијабилни податоци), статистика на веројатност, ревизии, пребарувања помеѓу различни листови, пребарувајте Ако отсекогаш сте се прашувале дали можете да менувате редови за колони во табела, одговорот е да и ние ви покажуваме како да направи го.

хром

Како да ја смените локацијата на папката за преземања во Google Chrome

Google Chrome стана последниве години најкористен прелистувач во светот, на платформата Android (инсталиран е на некој начин) Промена на локацијата на папката за преземање во нашата копија на Google Chrome е многу едноставен процес што детално го објаснуваме во овој напис.

Како да ги направите иконите на лентата со задачи поголеми во Windows 10

Како што еволуирале верзиите на Windows, лентата со задачи има поголема улога. Со Виндоус 10, не само што имаме Ако иконите на лентата со задачи се премногу мали за вас, подолу ви покажуваме како можеме брзо да ги направиме поголеми.

Windows 10

Како брзо да се префрлате помеѓу корисничките сметки на Виндоус 10

Кога компјутерот го користат повеќе луѓе, било на работа или дома, секогаш се препорачува секој од луѓето што го користат, секоја нова верзија на Виндоус, да ни нуди нови начини за префрлување помеѓу различните кориснички сметки што ги имаме создадени во тимот.

Брзо заглавие за тестирање на брзината

Како да го измерите квалитетот на вашиот интернет со FAST, најдобриот мерач на брзина

  Со доаѓањето на АДСЛ, квалитетот на интернет врската во нашите домови зеде многу важен скок, како во брзината, така и во квалитетот и како да ја измерите брзината на вашата интернет конекција со тестот за БРЗА брзина, најбрз, сигурен и комплетен.