Лого на хром

Најдобри екстензии за Chrome

Екстензиите достапни за различните прелистувачи со кои располагаме во моментов, ни овозможуваат да извршуваме одредени дневни задачи на ...

Старите екстензии на Firefox веќе имаат датум на истекување

Лансирањето на Firefox Quantum, последниот голем ремонт на прелистувачот Mozilla Foundation, се појави на пазарот минатата година, со Фондацијата Mozilla, која е сопственик на прелистувачот Firefox, штотуку објави соопштение со кое се најавува датумот на истекување на старите екстензии

Како да ги направите иконите на лентата со задачи поголеми во Windows 10

Како што еволуирале верзиите на Windows, лентата со задачи има поголема улога. Со Виндоус 10, не само што имаме Ако иконите на лентата со задачи се премногу мали за вас, подолу ви покажуваме како можеме брзо да ги направиме поголеми.

Windows 10

Како брзо да се префрлате помеѓу корисничките сметки на Виндоус 10

Кога компјутерот го користат повеќе луѓе, било на работа или дома, секогаш се препорачува секој од луѓето што го користат, секоја нова верзија на Виндоус, да ни нуди нови начини за префрлување помеѓу различните кориснички сметки што ги имаме создадени во тимот.

macOS Mojave ќе биде последната верзија на macOS компатибилна со 32-битни апликации

macOS Mojave, ќе биде последната верзија на macOS што ќе биде компатибилна со апликации дизајнирани за 32 бита, апликации што ќе треба да се ажурираат ако сакаат да останат опција за корисниците во продавницата за апликации Mac.

Интел

Интел влече мускули со импресивен процесор од 28 јадра со јачина од 56 јадра, со 5 нишки

Искористувајќи ја прославата на Компјутекс 2018, Интел штотуку претстави на прилично суптилен начин пред сите присутни нов 28-јадрен процесор, 56 истовремени нишки и основна брзина до 5 Ghz што може да биде поголема во турбо режим.

Сите новости во macOS Mojave

Тука ви ги покажуваме сите новости што ќе дојдат од раката на следната верзија на macOS, крстена како Мохаве.

Лаптоп за игри

Карактеристики што треба да ги има добар гејмерски лаптоп во 2018 година

Кои карактеристики треба да ги има добар лаптоп за игри. Откријте ги основните карактеристики што треба да ги има секој добар лаптоп за игри денес. Водич кој ќе ви помогне да го изберете најдобриот модел за вас.

Devolo го претставува dLAN 1000 mini, компактен PLC

Германскиот производител devolo штотуку лансираше намалена верзија на dLAN PLC, со кои можеме да го прошириме сигналот Wi-Fi во нашиот дом без никакви проблеми и со неверојатна брзина.

Менаџери за лозинки

Најдобри менаџери за лозинки

Го барате најдобриот менаџер за лозинки? Внесете и откријте ги 5-те најдобри за да ги одржувате вашите лозинки безбедни и синхронизирани помеѓу уредите.

MacBook

Apple ќе користи свои процесори во Macs

Apple го отфрла Intel и ќе користи свои процесори во Macs. Дознајте повеќе за плановите на компанијата да започне да користи свои процесори во своите компјутери.

злато

Скршен компјутер предизвикува речиси 400 милиони долари злато да пропаднат во празнината

Поради проблем во еден од неговите компјутери, предвидлив предизвикан од извршеното нула одржување, авион натоварен со злато, накит, па дури и платина, го изгубил целиот товар на сред лет додека ја преминувал Русија.

Испратете големи датотеки

Како да испраќате големи датотеки

Ако се најдеме во потреба да испраќаме големи датотеки, во оваа статија ќе ви покажеме голем број на достапни опции за да го направите тоа брзо и лесно.

Почнувајќи од јули, прелистувачот Chrome ќе не извести кога ќе посетиме небезбедна веб-страница

Почнувајќи од јуни, прелистувачот на Google, Chrome, ќе започне да ги информира корисниците кога посетуваат несигурна веб-страница, односно HTTP, за да не криптира податоци кога се испраќаат преку Интернет

механичка тастатура

Механички тастатури

Ако размислувате за обновување на вашата стара тастатура за механичка тастатура, пред сè треба да знаете кои се нејзините јаки и слаби страни, бидејќи можеби не е она што го барате. Ние ви кажуваме што обезбедува механичка тастатура, колку чинат и кои се најдобрите модели.

Најновата ранливост на Flash влијае на сите платформи

Флеш технологијата, која беше многу модерна во првата декада од 2000-тите и моментално не се користи, продолжува да биде голем безбедносен проблем за многу милиони корисници, особено по откриените најнови ранливости на нулта ден

Како да закажете автоматско исклучување на Windows и Mac

Ако не сакаме нашиот компјутер или Mac да помине повеќе часови отколку што е потребно во работењето, најдобро што можеме да сториме е да го програмираме автоматското исклучување, или на Windows или на Mac. Дали знаете како да го направите тоа? Ние ве учиме на неколку методи за автоматско исклучување на вашиот компјутер во времето што го сакате.

Како да фотографирате слики од екранот

Како да фотографирате слики од екранот

Ние ве учиме како да фотографирате слики од екранот на сите оперативни системи. Фотографирањето на екранот од нашиот мобилен уред или работна површина е многу едноставна задача што може да биде многу корисна. Дали знаете како се прават слики од екранот? Ние го објаснуваме тука!

Најдобрите слушалки за 2017 година

Ако планирате да ги обновите слушалките, во оваа статија ќе ви покажеме кои биле и продолжуваат да бидат најдобри во текот на 2017 година

вирус

Дали ви треба антивирус на компјутер?

Дали ви треба антивирус во Виндоус 10? Откријте дали треба да го заштитите вашиот компјутер и следете ги овие совети за да спречите влегување на малициозен софтвер или малициозен.

Microsoft Kinect

Microsoft целосно го напушта Kinect

7 години по неговото лансирање, Microsoft потврди дека ќе престане да го произведува Kinect, поради малиот успех што го имаше на пазарот од неговото лансирање.

Најдобар бесплатен антивирус

Ако барате бесплатен антивирус, во оваа статија ќе ви покажам кои се моментално најдобрите бесплатни антивируси на пазарот.

Ефтини печатари

Ефтини печатари

Барате ефтини печатачи? Ви ги покажуваме најдобрите модели со голема вредност на парите и ви даваме совети при избор на печатач

Бесплатни онлајн процесори за текст

Онлајн обработувачи на текст

Дали сакате да го користите Word онлајн и бесплатно? Не пропуштајте избор на најдобри бесплатни онлајн процесори за уредување на документи.

Бавна Wi-Fi врска

Како да направите ревизија на Wi-Fi

Ревизијата на Wi-Fi ни овозможува да знаеме дали нашата Wi-Fi-врска е безбедна од можни упади. Можете ли да го дешифрирате клучот WiFi? Пронајди!

Најдобри прелистувачи за Windows

Ние ви прикажуваме список на најдобри прелистувачи за Windows, кои можеме брзо да ги преземеме, инсталираме и уживаме на вашиот Windows компјутер

Најдобри прелистувачи за Mac

Овие се најдобрите прелистувачи за Mac што можете да ги преземете, инсталирате и уживате сега на вашиот компјутер на Apple.