PDF

Како да одите од PDF во JPG

Преминувањето од PDF во JPG е многу едноставен процес кој тешко бара големо познавање на темата. Во оваа статија ви покажуваме како да го направите тоа.

Како да креирате QR-кодови

Како да креирате QR код

Ако QR-кодовите отсекогаш го привлекувале вашето внимание, но не сте имале потреба да направите, во оваа статија ќе ви покажеме како да креирате QR-код.

Заменете го MacBook Air

Како да направите скриншот на Mac

Ако сè уште не ги знаете сите можни начини што ни ги нуди macOS при снимање слики од екранот, преку овој напис ќе ги оставите вашите сомнежи.

Што е Chromecast?

Во овој пост ќе го најдете дефинитивниот водич за Chromecast и сè што можете да направите со оваа прекрасна алатка на Google.

Блокирај го телефонскиот број

Како да блокирате телефонски број

Како можете да блокирате телефонски број. Откријте ги методите за блокирање на телефонски броеви на вашиот Android или iPhone на едноставен начин.

Google диск

Што е Google Drive

Ако сè уште не знаете што е Google Drive, во оваа статија ќе ви покажеме за што служи, за што служи и сè што можете да направите со него.

Како да ја потврдите нашата сметка на Инстаграм

Лажните известувања станаа едно од најголемите зла на социјалните мрежи во последните две години. И велам во овие последниве две години, ако конечно охрабрите да ја потврдите вашата сметка на Инстаграм, во оваа статија ќе ви ги покажеме сите чекори што треба да ги следите за да можете тоа да го направите брзо.

Старите екстензии на Firefox веќе имаат датум на истекување

Лансирањето на Firefox Quantum, последниот голем ремонт на прелистувачот Mozilla Foundation, се појави на пазарот минатата година, со Фондацијата Mozilla, која е сопственик на прелистувачот Firefox, штотуку објави соопштение со кое се најавува датумот на истекување на старите екстензии

Слика на Gmail

Gmail за Android веќе ни овозможува да го вратиме испраќањето е-пошта

Сигурно повеќе од еден од вас се случило пред да прочитате е-пошта да проверите дали е правилно напишано и дека ги покажа сите Иако со долго задоцнување, и откако беше достапен на Андроид, Gmail за Андроид конечно ни дозволува да го откажеме испраќање на веќе испратени е-пошта

Како да инсталирате и управувате со темите во Google Chrome

Кога станува збор за прилагодување на нашите прелистувачи, Google Chrome е практично единствениот прелистувач што ни овозможува да го сториме тоа, барем со други бои освен Инсталирање и управување со теми во Google Chrome за прилагодување на нашиот прелистувач е многу едноставен процес што детално го даваме подолу.

Европската унија сака социјалните медиуми да ја отстранат екстремистичката содржина за еден час

Социјалните мрежи и апликациите за пораки станаа најдобриот начин за комуникација, не само со нашите пријатели и семејство, туку Европската унија работи на нацрт што ќе ги принуди сите веб-страници да ја избришат содржината на екстремизмот за помалку од еден час од објавувањето.

WhatsApp на iPhone

Како да вратите суспендирана сметка на WhatsApp

Платформата за пораки WhatsApp стана главно средство за комуникација за милиони корисници. И покрај недостатоците што ги имаме Ако видовме како е блокирана нашата сметка на WhatsApp, од која било причина, во оваа статија ќе ви покажеме како можеме лесно да ја вратиме

Ова се новите LED светилки Trust, една од нив со безжично полнење

Сигурно многумина од вас имаат полнач дома што ви овозможува да ги полните вашите електронски уреди заедно во еден производител Производителот на додатоци за мобилни уреди, Trust, штотуку претстави две нови ламби, прилагодени на најновите технологии.

Ова видео ни го покажува новиот iPhone 2018 во функција

За првата недела од септември, можеби најдоцна за втората недела, компанијата со седиште во Купертино ќе ја претстави новата палета на iPhone, вака би можеле да изгледаат новите модели на iPhone 2018, ако се потврдат гласините поврзани со овој уред

iPhone XS

Google наметнува нови правила така што изрезот не го напаѓа неговиот мобилен екосистем

Минатата година, кога компанијата од Маунтин Вју официјално ги објави новите модели на Pixel, се потсмеваше на изрезот што го сочинуваше новиот. Според Гугл, новите упатства за усвојување на бројот и локацијата на засекот на екранот се ограничени на следниве случаи.

Темниот режим сега е достапен во Outlook. Ние ви покажуваме како да го активирате

Во зависност од тоа како го користите вашиот компјутер, или преку ден и во текот на ноќта, заедно со околните услови на осветлување, веројатно е дека поштенскиот сервис на Microsoft, Outlook, штотуку добил нова опција што многу корисници ќе ја ценат: мрачен режим. Ние ви покажуваме како да го активирате.

Firefox 51

Firefox ќе го исклучи звукот на видеа што автоматски се репродуцираат

Сигурно, во повеќе од една пригода, се исплашивте кога ќе видите како мистериозен звук започна да излегува од вашите звучници, без следното ажурирање на прелистувачот Firefox на Фондацијата Mozilla нема автоматски да ги репродуцира видеата на веб-страниците што ги посетуваме кои го активираат звукот.

Како да ги промените редовите по колони во Microsoft Excel

Кога правите било каков вид на графикон (заснован на варијабилни податоци), статистика на веројатност, ревизии, пребарувања помеѓу различни листови, пребарувајте Ако отсекогаш сте се прашувале дали можете да менувате редови за колони во табела, одговорот е да и ние ви покажуваме како да направи го.

хром

Како да ја смените локацијата на папката за преземања во Google Chrome

Google Chrome стана последниве години најкористен прелистувач во светот, на платформата Android (инсталиран е на некој начин) Промена на локацијата на папката за преземање во нашата копија на Google Chrome е многу едноставен процес што детално го објаснуваме во овој напис.

Како да ги направите иконите на лентата со задачи поголеми во Windows 10

Како што еволуирале верзиите на Windows, лентата со задачи има поголема улога. Со Виндоус 10, не само што имаме Ако иконите на лентата со задачи се премногу мали за вас, подолу ви покажуваме како можеме брзо да ги направиме поголеми.

Windows 10

Како брзо да се префрлате помеѓу корисничките сметки на Виндоус 10

Кога компјутерот го користат повеќе луѓе, било на работа или дома, секогаш се препорачува секој од луѓето што го користат, секоја нова верзија на Виндоус, да ни нуди нови начини за префрлување помеѓу различните кориснички сметки што ги имаме создадени во тимот.

Брзо заглавие за тестирање на брзината

Како да го измерите квалитетот на вашиот интернет со FAST, најдобриот мерач на брзина

  Со доаѓањето на АДСЛ, квалитетот на интернет врската во нашите домови зеде многу важен скок, како во брзината, така и во квалитетот и како да ја измерите брзината на вашата интернет конекција со тестот за БРЗА брзина, најбрз, сигурен и комплетен.

LG лого

LG V40 ќе има вкупно пет камери

LG V40 би пристигнал со вкупно пет камери. Дознајте повеќе за новата висока класа од LG што ветува дека ќе биде најдобра во фотографски аспект.

Мајкрософт

Мајкрософт се обидува да ги подобри системите за ладење на своите центри за податоци со потопување под морето

Мајкрософт, по успешната прва фаза на тестови, штотуку го објави лансирањето на втората фаза на Проектот Натик, за кој не помалку од 864 сервери се потопени под морето.

macOS Mojave ќе биде последната верзија на macOS компатибилна со 32-битни апликации

macOS Mojave, ќе биде последната верзија на macOS што ќе биде компатибилна со апликации дизајнирани за 32 бита, апликации што ќе треба да се ажурираат ако сакаат да останат опција за корисниците во продавницата за апликации Mac.

Паметниот телефон е заклучен

Како да знам дали мојот мобилен телефон е бесплатен

Дали мојот мобилен телефон е бесплатен? Ние ве учиме брзо да знаете дали нашиот паметен телефон е бесплатен, или е врзан за оператор, тоа е одлучувачки фактор кога станува збор за можност да го користиме со други оператори или ако имаме намера да го продадеме.

Сите новости во macOS Mojave

Тука ви ги покажуваме сите новости што ќе дојдат од раката на следната верзија на macOS, крстена како Мохаве.