Qualcomm е виновен што Samsung не го продаде својот Exynos на трети страни

Samsung Exynos

Samsung е огромна компанија способна да произведува секаков вид високо-технолошки производи што обично ги продава на трети компании. На овој начин имаме дури и одредени делови, на пример, на iPhone, кои денес, и покрај огромните разлики и поплаки што ги поднесоа двете компании, се произведени од самиот Samsung.

Во овој момент, особено е зачудувачки како, да се биде Samsung одговорен за создавањето на процесорот Exynos, многу напреден чип што може да се спореди, во однос на моќноста, на пример со Qualcomm Snapdragon, овој Не се продава на трети компании а тоа е само самата корејска компанија што го користи на неколку свои мобилни уреди.

Qualcomm е одговорен за тоа што Samsung не ги продава своите чипови Exynos на други производители.

Истражувајќи малку, очигледно и како што е откриено во Кореја, во тоа време Samsung се обиде да ги продаде овие чипови на компании толку важни во секторот како LG, Huawei или Xiaomi. Соочени со оваа акција, очигледно Qualcomm презеде акција по ова прашање и ги блокираше намерите на Samsung користејќи договори за патент. Ова резултираше во Samsung не може да ги продава своите чипови на трети страни 25 години.

Оваа информација е откриена од страна на Комисија за фер трговија во Јужна Кореја во својата жалба до Qualcomm за злоупотреба на моќ во таа земја. Во него можете да прочитате нешто слично на тоа дека Samsung Electronics е забрането да ги продава своите модерни чипови на други производители на паметни телефони поради договор за лиценцирање што го потпиша со Qualcomm.

За потсетување, да ви кажам дека минатата година јужнокорејската комисија за фер трговија, поради оваа жалба од злоупотреба на моќ и монополски практики, го казни Qualcomm со 865 милиони бидејќи успеаја да покажат дека компанијата го прекршила законот за конкуренција со ограничување на пристапот до основните патенти на другите производители на чипови.

 

 

ACTUALIZACIÓN:

По објавувањето на оваа вест, постигнавме сопствени официјални информации Квалком каде, како што тврдат и самите:

Qualcomm никогаш не влегол помеѓу Samsung и неговата продажба на чипови на трети страни, и ништо од нашите договори не ја спречило компанијата да го стори тоа. Секоја спротивна изјава е лажна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.