Qualcomm се обложува на подобро поврзан дом благодарение на мрежните мрежи

мрежни мрежи

Општеството напредуваше многу за многу кратко време, само треба да ги погледнете додатоците и технологијата што ги користевме во нашите домови пред околу 15 или 20 години за да ја разберете големата еволуција што практично ја доживуваме без да сфатиме. Ако погледнеме наназад, сигурно пред само неколку години, не помислувавме да сурфаме со голема брзина од нашите паметни телефони или таблети, да имаме неколку компјутери сите поврзани на Интернет во нашата куќа, па дури и фрижидер кој купува нас

Врз основа на студија објавена од не помалку од GSMA, во 2012 година за секое семејство кое се состоеше од околу четири лица се проценуваше дека едно домаќинство може да има околу 8 уреди поврзани додека, во 2017 година, оваа бројка се зголеми на 24, незначителна сума што само ќе расте бидејќи, до 2022 година се очекува да достигне 50 уреди по четиричлено семејство.

Токму поради овој огромен број уреди кои се поврзани со иста пристапна точка, станува јасно, секој ден со поголема потреба, дека сегашната парадигма во мрежите мора да се промени. За ова, според најновите вести од компанија на Квалком, треба да креирате повеќе пристапни точки кои помагаат при отстранување на триењето. Ова е она што е познато како мрежни мрежи или мрежни мрежи, концепт кој сигурно многу скоро ќе почнете да го слушате многу.

мрежи

Мрежните мрежи нудат подобро искуство на сите корисници во иста куќа

Навлегувајќи во малку повеќе детали без да стигнете до најнискиот или основниот дел од нето-работењето на хардверот, кажете ви дека мрежните мрежи се концепт едноставен како и фактот дека, наместо да имате единствен рутер во нашиот дом и репетитори способни за проширување опсегот на вашата мрежа или генерирање друга, но со релативно низок квалитет, мрежните мрежи работат со неколку пристапни точки меѓусебно поврзани нема потреба од претходна конфигурација.

Проширување на гледна точка на сите горенаведени, во основа она што го предлага Qualcomm е нешто едноставно како тимаат неколку рутери расфрлани низ куќата чија конфигурација е потполно транспарентна за корисникот, односно секое лице треба само да купи нов рутер, да го инсталира дома и да се поврзе, едноставно како ова, бидејќи за разлика од денес, каде што е дури и тешко да се смени пристапот до лозинката рутерот, целата конфигурација ќе се изврши автоматски.

мрежа-мрежа

Главниот недостаток на мрежа како оваа е нејзината висока цена

Во овој контекст, би сакал да ги доловам изјавите дадени не помалку од Рахул Пател, Виш потпретседател и генерален директор за поврзаност, Qualcomm:

Големиот предизвик и целта во домовите е просечниот корисник, кој поголемиот дел од времето ја користи домашната WiFi мрежа во камери, паметни телефони, лаптопи или многу други уреди, да не страда од метеж, што се јавува во секој дом поради континуирана употреба на истите фреквенции. Исто така, тој е истиот просечен корисник, кој не мора да се занимава со сложени конфигурации и затоа мрежните мрежи нудат она што Qualcomm го нарекува „СОН“, самоорганизирани мрежи кои конфигурираат сè автоматски.

Денес, дофатот на нормалните мрежи не е доволен. Можеби е доволно да испратите податоци, но не и да испраќате и примате видео од аголот на секоја куќа. Корисникот очекува поврзување што обезбедува HD квалитет низ целата куќа, вклучително и во бањата.

Мрежните мрежи што ги гледаме денес се базираат на стандардот 802.11 ac, но оние што ќе ги видиме во наредните години се базираат на стандардот 802.11 ax, со оглед на неговите можности за намалување на метежот од гледна точка на модулацијата., Слично на оние што денес се користат во мобилните мрежи.

Лично, морам да признаам дека овој вид технологија многу ме привлекува, за жал има и негативна точка во тоа, а тоа е дека денес тие можат да имаат превисока цена бидејќи целосната опрема со три пристапни точки може да значи трошок за крајниот корисник што може да биде околу 300 или 400 евра иако, како што е соопштено од самиот Qualcomm, тие очекуваат оваа цена да падне во текот на следните неколку месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.