Qualcomm го осудува Meizu за употреба на пантери без да помине низ кутијата

Meizu

Единствениот начин да се заштити интелектуалната сопственост на дизајнот и производите на компаниите е да се патентира, на овој начин тие спречуваат други компании да ги користат без претходно да поминат низ кутијата. искористувајќи ги парите инвестирани од компанија да се добие тој дизајн, производ, уред ... Во последниве години, патентните тролови станаа модерни, компаниите што купуваат други компании со разни патенти регистрирани на нивно име за да можат да ги осудат големите компании и со тоа да можат да добијат голем број милиони Во моментов Епл е ангажиран во судски спор со компанија од овој тип која бара повеќе од 300 милиони компании, но не е единствената откако Мајкрософт исто така мораше да помине низ обрачот на овие компании пред неколку години.

Изложувач на Qualcomm

Ако сте голема компанија и користите патенти без да платите за нив однапред, најверојатно сопственикот на патентот се фрла одозгора за да побара соодветна исплата. И тоа е она што Qualcomm се обиде да го стори со компанијата Meizu. Во јуни, северноамериканската компанија поднесе тужба за патент во Кина против кинескиот производител на телефони Meizu, бидејќи според Qualcomm Meizu користи неколку свои патенти поврзани со 3G и 4G комуникации без соодветна лиценца.

Бидејќи е поднесена жалба во Кина, оваа вест го немаше значењето што требаше да го има, бидејќи во Кина секој знае што се случува со овој вид на жалба: ништо. Но, Qualcomm само што поднесе нови жалби против Meizu во Германија, Франција и САД, каде што кинеската компанија ги продава терминалите што ги користат патентите на Qualcomm.

Според потпретседателот на Квалком, Дон Розенбуг:

Одбивањето на Meizu да преговара за договор за лиценцирање со добра волја не обврза да ги заштитуваме законски нашите права на патентите што ги користат без лиценца.

Не разбираме многу Одбивањето на Meizu да постигне договор бидејќи надвор од Кина, има сè да изгуби. Сега, кога компанијата ја започна својата меѓународна експанзија, таа ќе застане во чекор, ако не го преиспита и постигне договор со Qualcomm.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.