Кенгоро е робот што се поти за да ги олади своите мотори

Кенгоро

Од Јапонија, поточно од Универзитет во Токио, група инженери развија робот, официјално крстен со името на Кенгоро, што се издвојува по нешто толку вообичаено за човекот, како што е фактот на потење за да се олади, освен што овојпат оваа акција се спроведува за ладење на неговите мотори со цел да се подобрат нивните перформанси во сите аспекти.

Како еден од одговорните за коментарите на проектот, тимот одлучи да биде инспириран од природниот механизам за ладење на луѓето за да го репродуцира во машини. Несомнено е многу интересна мерка, особено ако се земе предвид дека кај хуманоидни роботи ги прави фактот дека моторите се во постојан движење генерираат многу топлина, нешто што на крајот влијае на нивната изведба.

Кенгоро е хуманоиден робот способен да се пот за да ги олади своите мотори.

Навлегувајќи во малку повеќе детали, треба да се напомене дека во основа она што го развија оваа група на инженери е систем за потење што може да ги олади сите мотори на хуманоидот што можете да ги видите на екранот. Како детал, да ви кажам дека ова уникатно решение во исто време е идеално за овој прототип поради неговата архитектура немаше простор за додавање на традиционален систем за ладење преку воден круг.

Соочени со овој проблем и по долги состаноци, тимот конечно одлучи да ја користи металната конструкција на скелетот на роботот како систем способен за снабдување на течноста за ладење. За ова, целиот овој скелет требаше да се произведе со ласерски синтетизиран алуминиум со пропусни канали така што може да ја филтрира водата низ моторната обвивка за моторите да можат да се ладат со испарување.

Повеќе информации: IEEE Spectrum


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родо dijo

    И ова е она што го знаеме како голем чекор назад