ЦИБЕРТЕРОРИСТИ

Напис направен од Сеновила, ако сакате посетете го неговиот блог Мисли на FФС

Овој пат ќе ви кажам малку за ЦИБЕРТЕРОРИСТИ, кои најмногу се плашат на Интернет, најпосакуваните и за жал на сите оние кои можат да направат најголема штета.

Мора да го имате на ум тоа сите сме зависни од електронски и компјутерски системи, ние сме лесен плен за секој сајбер напад. Да помислиме дека обичен напад на Мрежи на информации, може да генерира милиони загуби за која било институција, компанија или земја, а исто така и психолошки последици.

Тероризмот постои во нашиот реален свет и со сите технолошки достигнувања логично беше тие наскоро да користат виртуелни медиуми за да ги генерираат своите терористички напади. Тие започнуваат со навлегување на Интернет-криминалци, проверка на нивните посети на одредени типови веб-страници, следење на учеството на одредени форуми и дали сето ова ги убедува да остварат одредени слични идеали, се заробени да припаѓаат на нивната група кибертерористи.

Тие комуницираат едни со други со користење на СТЕГАНОГРАФИЈА, што е метод што дозволува криење на аудио, видео, текст и графички датотеки, камуфлирајќи ги од добро познатиот мониторинг на Cyberspies, и тие се користат во е-пошта, во разговор и во шифрирани мобилни телефони и видео конференции.

Нивното економско финансирање, тие го добиваат со изнуда на големи компании или субјекти, со закани за напад или обелоденување на податоци за клиенти или деловни тајни, со што ќе се добијат сочни субвенции кои често се камуфлирани преку добротворни цели за перење пари, и од оној што ги дава и од оној што ги прима.

Како се рекламираат?, бидејќи тие заземаат разни веб-страници, особено деловни активности за објавување на нивните напади, а за неколку секунди нивните терористички пораки се шират низ целата планета.

Нејзините цели тие ги парализираат воените капацитети и јавните служби на една земја. Тие можат да започнат со напади врз финансиските пазари, за да продолжат со напад врз владините компјутерски системи.

Ваш начин на работење започнува со Експлоатација чија цел е да добие информации и ресурси од примателот. Тие продолжуваат со него ИЗЛОЕН што се состои од манипулирање со добиените информации, но дозволување на примателот да работи. И завршува со ДЕСТРУКЦИЈА, што е кога тие го оставаат примателот нефункционален, уништувајќи ги сите нивни системи; иако понекогаш, оваа операција е привремена за да се искористат нејзините ресурси.

Има одличен филм „Jунглата 4.0“, каде раскажува како се изведува сајбертерористички напад и ги нарушува сите инфраструктури на една земја.

Кибертерористи

Пример за рекламирање со кој го имаме АЛ КАЕДА , која мудро ги комбинира мултимедијалната пропаганда и највисоката комуникациска технологија, така што ова психолошка војна предизвикуваат паника и страв кај населението во една земја.

Мораме да коментираме дека земјите развиваат алатки за да можат ги напаѓаат владините системи на другите држави, но во исто време тие треба да знаат како да се заштитат од напад, не само од друга земја, туку и од кибертерористи.

Ова е причината зошто се појавува друг вид Сајбер, Сајбер воини се инженери со компјутерски арсенал и тие се одговорни за борба против Сајбер негативци во виртуелна фаза со највисока технологија.

Видовме пример за овие напади во Естонија, на 27 април 2.007 година, официјалните страници на владата и партијата на власт беа парализирани, системите на некои банки и весници не работеа неколку часа, и сето тоа откако Русија јавно изврши притисок врз Естонија.

Со оглед на сето ова што ви го кажувам, несомнено е дека сме во а САЈБРНА ВОЈНА, каде што протагонистите се сега виртуелни: Сајбер-шпиони, Сајбер-војници, Кибер-терористи ... Лидер е КИНА, која е одговорна за 4 од 5 кибер-терористички напади.

Виртуелната борба е жестока, каде што се изгубени сите основни права и програми како што е Месојади, со кои можат да го читаат тврдиот диск на кој било корисник или ТЕМНА ВЕБ, кој користи пајаци во анализа на врски и содржина. Алатки како што се ПИШУВАЈ што извлекува илјадници повеќејазични, структурни и семантички карактеристики за да ги пронајде анонимните преку Интернет.

И со сето ова не можеме да сториме многу повеќе, ниту пак најразвиените земји успеваат да создадат нови алатки кои не се надминати од кибертерористи, поради што наскоро ќе видиме раѓањето на ИНТЕРНЕТ 2, каде што државите ќе ја контролираат мрежата, но тоа е друга приказна за друг ПОСТ.

Напис направен од Сеновила, ако ви се допадна, посетете го неговиот блог Мисли на FФС

П.С: Вие исто така може да соработувате во Вињагре Азесино


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сеновила dijo

  Само што сте резервирани од ФБИ, лошата работа е и во мене. :).

  Неколку сајбертерористи се обидуваат да го привлечат нашето внимание. :) :)

  Theе ја видиме позитивната страна и тоа е дека ќе ги броиме како посети :).

  Задоволство беше да се спроведе оваа триологија CIBERS на вашиот Блог.

  Поздрав пријателе.

 2.   Xavier dijo

  Целосна контрола на темата.
  Како знаете толку многу убавина? Дали тоа може да биде влијанието на Фернандо Руеда?
  Оцет, успеавте со овој одличен соработник.
  честитки

 3.   Серхио Салазар dijo

  Бев запрепастен од овој напис, дали Интернетот 2 ќе биде решението? Ако ние, мажите, не можеме да ја контролираме својата слобода, дали е вистина за Големиот брат?

 4.   троол dijo

  Многу интересно, како и да е, мислам дека сајбер шпионажата изобилува повеќе од сајбер тероризам, бидејќи луѓето кои се посветуваат на тоа се „ЕЛИТА“ и се ангажирани од влади или дури и од мултинационални компании за да крадат информации, наместо да предизвикуваат хаос, џунглата 4.0 е многу добра во специјални ефекти, но тоа е премногу „откачено“. XD
  Јас го користам фактот што се занимава со темата „психолошка војна ... паника и страв кај населението во една земја ...“ за да препорачам документарец кој, иако не е поврзан со насловот на објавата, е поврзан до манипулација со општеството и употреба на терор како политичко оружје за ограничување на правата и приватноста на населението ...

  Насловен е Zeitgeist е на англиски и поднаслов на шпански јазик, тој е поделен на три дела, јас ви го оставам линкот до googlevideo на првиот, другите два се појавуваат таму.

  http://video.google.es/videoplay?docid=8971123609530146514

  Можеби сте или не се согласувате со содржината, но таа дава многу да се размислува.

  Поздрав.

 5.   Сеновила dijo

  Добар придонес ТРОКОЛО, имам интересен документарец што ќе го гледам.

  Како и да е, за фактот дека не мислите дека има многу ЦИБЕР-ТЕРОРИСТИ, не се согласувам многу со вас, бидејќи сè укажува на да и дека тие се повеќе отколку што би сакале, а тие обично работат за влада ( каде јадат многу ориз) и да не дека ги прашувам Англичаните.

  Се разбира, филмот е чиста фантазија, но се базира на нешто што на Интернет стана познато како ХАОС.

  Поздрав до сите и благодарам за она што ме допира.

 6.   Сеновила dijo

  Сакам да ги проширувам написите со сродни вести и со дозвола на оцет, ставам оној што се појави деновиве во печатот, за оние кои сè уште имаат сомнежи за овој вид на кривично дело:

  ЛОС АНGEЕЛЕС (САД) .- 26-годишен Американец е прогласен за виновен во Лос Анџелес за „хакирање“ на стотици илјади компјутери во САД за кражба на доверливи информации и е изложен на 60 години затвор, според фискалното министерство.

  Хуан Шифер, консултант за компјутерска безбедност, призна пред судијата „незаконски презел контрола над стотици илјади компјутери во САД, со кои подоцна управувал далечински преку сервери“, без тоа да го знаат неговите корисници, според канцеларијата на федерален обвинител.

  „Откако овие компјутери беа контролирани, Шифер користеше автоматски програми -„ ботнети “- за да бара безбедносни пропусти кај другите компјутери, да пресретнува електронски комуникации и да краде лични податоци“, со цел да добие економски придобивки.

  Шифер беше прогласен за виновен за незаконско следење на електронски комуникации, како и банкарска измама и жични трансфери.

  Јавниот обвинител потврди дека обвинетиот, кој ја призна својата вина и може да биде директно осуден, „е првата личност во Соединетите држави што се изјасни за виновна за следење на податоци користејќи„ ботнети “.
  Хуан Шифер, познат во заедницата „хакери“ со прекар „кисела бура“, ќе ја знае казната на 20 август. Покрај можноста од 60 години затвор, можеби ќе треба да платите и парична казна од 1,75 милиони УСД.

 7.   Enенаро dijo

  Па, драги мои корисници на мрежата, овој вид на криминал се роди со Интернет, како што се роди француската национална полиција и е формирана во прв степен на криминалци.
  Но, исто како и компјутерските криминалци, тие ги извршуваат своите злодела и знаеме како го прават тоа, на крајот, мрежите на полициски истражители паѓаат, порано или подоцна.
  Во оваа игра, законот секогаш победува, иако понекогаш малку доцниме во ова, така што ова одложување е скратено и тие се запираат, на елегантен, лесен и елегантен начин, или не.