Киробо Мини од Тојота, вашиот следен пријател ќе биде минијатурен робот

Киробо мини придружен робот

Присуството на роботи во нашите животи ќе биде сè почесто. Различни компании се обложуваат на домашни придружници кои опфаќаат област од нашите животи. Но, можеби, едно од најважните е да се чувствувате придружено. Тојота е една од оние компании што виделе дека луѓето треба да бидат во контакт; одржи разговор во секое време. И токму тоа сака да го направи следниот минијатурен робот на јапонската марка: Киробо мини.

Овој робот со многу убав изглед може да ве придружува каде сакате. Неговите мерења се 10 сантиметри висок и постигнува тежина помала од 200 грама (како од а паметен телефон вклучени). Затоа, носењето во ранец, џеб или торба нема да биде проблем.

Киробо мини конзерва имаат природни разговори со народот. Уште повеќе, кога ќе разговараш со него тој ќе ја сврти главата да ти се обрати. Од друга страна, роботот Тојота е способен да ги согледа емоциите и ќе ви се обрати со движење на главата и рацете. Исто така, овој мини Киробо може да се набави со дополнително седиште што ќе ви овозможи да го седите насекаде: на работната маса, во автомобилот итн.

Како што рековме, роботите ќе бидат сè почести во нашите домови и Тојота го воведува овој мал модел за да ја предвиди иднината во која овој тип на „односи“ нема да биде лежерен. Од друга страна, лКорисниците на овој мини Киробо ќе имаат своја социјална мрежа каде што можете да ги споделите со другите корисници на придружниот робот сите искуства што ги гледате на дневна основа.

Робот на мини компанија на Тојота Киробо

Конечно, овој мини Киробо е со цена од нешто повеќе од 300 евра И ќе треба да преземете мобилна апликација, така што сè тече совршено. Во меѓувреме, дополнителното место за кое зборувавме ќе чини приближно 45 евра. Киробо мини во моментов се продава во Јапонија и не знаеме дали има намера да се прошири надвор од својата родна земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.