OxygenOS 5.1.6 е повлечен поради несреќи во OnePlus 6

Ако има компанија што е сериозна во врска со ажурирањата на системот, тоа е OnePlus. Кинеската фирма минатата недела ја лансираше ОТА на најновата достапна верзија на OxygenOS 5.1.6 а неколку часа подоцна мораше да се повлече поради проблем со несреќата во новиот OnePlus 6.

Неколку часа по објавувањето на новата верзија, неколку корисници се пожалија на пропустите што ги предизвика новата верзија во најновиот модел на компанијата и конечно ажурирањето е повлечено за да се спречи ширењето на проблемот на повеќе корисници. Ново ажурирање за уредите ќе биде објавено во следните неколку часа.

Лансирање на OnePlus 6

Единствениот начин да се поправи неуспехот е со рестартирање

Корисниците кои веќе ја имаат инсталирано оваа верзија, треба да го рестартираат уредот за да го решат дефектот. На кратко, тоа е проблем што го заклучува уредот на екранот и не дозволува интеракција додека не се рестартира, нешто незгодно за корисниците кои веќе го имаат инсталирано. Од друга страна, оние што го преземале, но не биле инсталирани, повеќе нема да можат да го прават тоа бидејќи фирмата целосно го елиминирала Beе биде потребно да се почека ревизијата на истата, така што таа повторно ќе биде активирана во форма на ОТА.

Новата верзија додаде подобрувања на софтверот на фотоапаратот и други подобрувања што сега ќе останат неколку дена се додека не го пронајдат решението и не ја вратат верзијата во оптек. Засега можеме да го кажеме тоа најновата достапна верзија на OxygenOS во моментов е 5.1.5 и во секој случај препорачуваме да не се движите од него за да избегнете проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.