KeyLoggers: како да ги користите за да ја видите активноста на најмалите во Виндоус

користете Keyloggers на Windows

Употребата на KeyLoggers не е целосно нова активност, туку нешто што се користи долго време за различен број активности. Како паричка, овие KeyLoggers можат да имаат „две страни“, едната е позитивна страна, а другата е негативна.

Говорејќи за негативната страна, голем број сајбер криминалци развија неколку парчиња софтвер за инсталирање на различни компјутери и така натаму, фаќање (кражба) на ингеренциите на различен број сметки на е-пошта и секако, на бројот на кредитни картички или на онлајн банките што обично ги користат нејзините корисници. Она што ќе го посветиме во овој напис е да анализираме и да препорачаме неколку активности што можат да се направат, но „на позитивната страна“.

Која е позитивната страна на KeyLoggers?

Го спомнавме во насловот, односно тоа ако сте родител и имате деца дома На оние што сте го оставиле компјутерот да го користат во своите различни дневни задачи, можеби ќе треба да знаете дали тие навистина го искористиле времето за да можат да го прегледаат секој од нив без да залутаат „на патот“. Вреди да се спомене малку дека овие KeyLoggers може да се добијат и како мало парче хардвер во која било електронска продавница, што генерално се поврзува со тастатурата на персоналниот компјутер. Она што сега ќе ви го препорачаме се мали апликации што можете да ги користите и спаѓаат во категоријата на овие „добри KeyLoggers“.

Ова е одлична алтернатива, постојат неколку предности и недостатоци на употреба, кои ќе ги споменеме подолу. Пред сè, мора да ја преземете оваа алатка и да ја стартувате за да го видите нејзиниот работен интерфејс. Само со користење на кратенка на тастатурата "CTRL + шист + Alt + U" Beе можете да го видите, каде што мора да го изберете полето што ќе ви помогне да ја направите оваа алатка да започне заедно со Windows.

Бесплатен Keylogger

Треба само да го изберете денот кога сакате да го следите, така што списокот со сè што малите (или кој било на компјутер) дошле да го прегледаат, да се појави во текот на денот. Единствениот недостаток е тоа оваа апликација става мала икона во областа на «фиоката за известувања», што ќе му овозможи на секој корисник со основно познавање на компјутер да го деактивира или едноставно да го направи близу.

Оваа алатка исто така има можност да следете апсолутно сè што е напишано на тастатурата на компјутерот Виндоус; Бесплатната и бесплатна верзија ќе ви помогне да знаете кои веб-страници ги посетиле, како и апликациите со кои работеле корисниците на овој персонален компјутер (и неколку дополнителни активности).

REFOG Бесплатен Keylogger

Единствениот проблем е што оваа апликација не е невидлив за корисниците, бидејќи секогаш ќе биде присутен и во поглед на нив и затоа може да се затвори во секој момент.

Оваа алатка има малку понапредни карактеристики од алтернативата што ја споменавме погоре. Корисникот на персоналниот компјутер нема да биде свесен за неговото присуство бидејќи првиот човек (оној што го инсталирал) би можел да допре до тоа закажете ја алатката да започне заедно со Windows и невидливо.

Бесплатен клучен блог DanuSoft

Во рамките на конфигурацијата на оваа алатка, можете да ги напишете зборовите што ќе ја направат оваа алатка невидлива или видлива. После тоа ќе започне фатете го секое притискање на копчето, која ќе биде заведена во мала датотека што подоцна може да ја разгледа администраторот на тимот.

Конечно, ние исто така ќе препорачаме употреба на оваа алатка бидејќи во неа, корисникот веќе има можност да постави лозинка што ќе го заштити пристапот до неговиот интерфејс и секако до датотеката што ќе се генерира.

Вистински бесплатен Keylogger

Сè додека лозинката не е внесена, програмата ќе продолжи да снима сè што е напишано на персоналниот компјутер; Понатаму, генерираната датотека ќе има HTML формат, што може да понуди подобра прегледност на содржината и активноста што е извршена на овој компјутер.

И покрај тоа денес клучните блогери се наведени како опасност неизбежно што доаѓа од хакери, можеби е потребно да се стане минимален израз кај еден од нив за да се задржи надзорот и контролата врз безбедноста и приватноста на најмалите, бидејќи никогаш не знаете, дали може да бидат мотивирани со помош на социјалните мрежи да вршат некакви недостојни дела за нивната возраст.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.