Samsung Galaxy Book веќе е официјална и нема да ве остави рамнодушни во никој поглед

Samsung Galaxy Book

Samsung не сакаше да го пропушти состанокот со Светскиот мобилен конгрес, иако овој пат официјално не претстави ниту еден мобилен уред, туку два многу различни уреди. Една е новата и моќна Galaxy Tab S3, таблет подготвен да се заземе на пазарот на таблети до iPad на Apple, а другиот беше оној Galaxy Book, наследникот на Galaxy Tab Pro S и сè повеќе сличен на површинските уреди на Microsoft, против кој тој ќе се бори без никаков комплекс на инфериорност.

Оваа Galaxy Book е претставена во две различни верзии, во зависност од големината на неговиот екран и особено од неговиот хардвер. На прво место, наоѓаме уред со 10-инчен екран, насочен кон кој било корисник и друг со 12-инчен екран и моќност и перформанси сигурно резервирани само за неколку корисници.

Пред детално да ја запознаеме оваа нова Galaxy Book, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на двете верзии.

карактеристики и спецификациите на Galaxy Book 10

Првата верзија на Galaxy Book ни нуди 10-инчен екран и ги има следниве карактеристики и спецификации;

 • Димензии: 261,2 x 179,1 x 8,9 mm
 • Тежина: 640 грама (650 грама за моделот LTE)
 • 10,6 инчен TFT FullHD екран
 • Двојадрен процесор Intel Core M3 од 2,6 GHz
 • LTE Cat 6 (300Mbps) за LTE модел
 • 4 GB RAM меморија
 • 64 или 128 GB простор за складирање што може да се прошири со microSD до 256 GB
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • USB 3.1 тип C
 • Двојна антена WiFi и Bluetooth 4.1
 • GPS и ГЛОНАСС
 • 30,4W батерија. До 10 часа автономија и брзо полнење
 • Оперативен систем Виндоус 10
 • Samsung Белешки, воздушна команда и проток

карактеристики и спецификациите на Galaxy Book 12

За сите нас што сакаме поголем екран, втората верзија на Galaxy Book ќе биде достапна со 12-инчен екран и следниве карактеристики и спецификации;

 • Димензии: 291,3,2 x 199,8 x 7,4 mm
 • Тежина: 754 грама
 • 12-инчен супер AMOLED екран со резолуција 2160 x 1440
 • Двојадрен процесор Intel Core i5 од 3,1GHz
 • LTE Cat 6 (300Mbps) за LTE модел
 • 4 или 8 GB RAM меморија
 • 128 или 256 GB простор за складирање SSD може да се прошири со microSD до 256 GB
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • USB 3.1 тип C. Две порти
 • Двојна антена WiFi и Bluetooth 4.1
 • GPS и ГЛОНАСС
 • 39,04W батерија. Автономија до 10,5 часа и брзо полнење.
 • Оперативен систем Виндоус 10
 • Samsung Белешки, воздушна команда и проток.

Во оваа верзија со 12-инчен екран, ние исто така имаме огромна моќ, и сигурно повеќе од интересна изведба. И тоа е дека внатре наоѓаме а 5-та генерација на процесор Intel Core iXNUMX, прилагодени на потребите на овој тип на уреди. Исто така, ќе биде придружуван од 4 или 8 GB RAM и внатрешна меморија за складирање на податоци SSD што може да се снима до 256 GB.

Нема сомнение дека оваа втора верзија на Galaxy Book ќе биде на висина на кој било друг уред од овој тип, исто така, станува совршен gadget за секој професионален, па дури и обичен корисник со големи побарувања.

Ова се одличните новини на Книгата Галакси

Samsung не сакаше да штеди на напорите кога станува збор за обновување на своето семејство на таблети и во оваа Galaxy Book воведе интересни новости. Меѓу нив го наоѓаме Поддршка за содржина HDR што ќе ни овозможи уште повеќе да уживаме во различните мултимедијални содржини што ги репродуцираме. Со високиот динамички опсег од 10 бита можеме да видиме какво било видео со контраст и живописност на бои кои се многу истакнати.

Ние исто така наоѓаме нова верзија на Тек на Samsung, што ќе ни овозможи да ја искористиме биометриската безбедност на компатибилните уреди и да ја искористиме нивната врска со мрежата на мрежи во случај кога тоа е потребно. Друго подобрување што ќе го откриеме ќе биде можноста за управување со текстуалните пораки што пристигнуваат на нашиот мобилен уред, од нашиот таблет, овозможувајќи ни да управуваме со голем број работи од истиот уред, во овој случај Galaxy Book.

Конечно, мора да зборуваме за S Pen, што Samsung значително го подобри, давајќи му помал врв од 0.7 милиметри така што според јужнокорејската компанија можеме да постигнеме поголема чувствителност на притисок. Исто така, во популарниот додаток на јужнокорејската компанија ќе бидат интегрирани функциите 'Screen Off Memo' за да може брзо да бележи, па дури и можноста да се прават "професионални дизајни со напредни алатки за цртање".

Допрва треба да се открие цена и достапност

Samsung ги откри сите карактеристики, спецификации и детали на новата Galaxy Book, но На сите ни остави интрига да го знаеме датумот на кој можеме да го набавиме, а особено цената со кои ќе биде објавен на пазарот.

Јужнокорејската компанија исто така не објави достапност и цена на Galaxy Tab S3, информација што може да биде резервирана да биде објавена во јавноста на НЕПАКУВАНА 2017 година што ќе се одржи на 29 март во градот Нуева Јок и во кој официјално ќе го знаеме новиот Галакси С8. Оваа информација не е потврдена од Самсунг, иако се чини чудно што не ги понудил сите овие податоци на настанот на Светскиот мобилен конгрес, па сè сугерира дека ќе ги објави во јавноста за тоа што ќе биде најважниот настан за оваа година .

Во моментот гласините сугерираат дека овој Galaxy Book може да има цена близу 1.000 евра, многу слична на другите уреди од ваков тип, нешто што сите го имавме, и дека секако ќе се продава во огромен број земји во целиот свет .

Што мислите, која цена ќе ја има оваа Samsung Galaxy Book кога ќе се појави на официјален начин на пазарот?. Дајте ни го вашето мислење во просторот резервиран во просторот резервиран за коментари на овој пост или на една од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде сме желни да го знаеме вашето мислење и да можеме да дебатираме со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.