Кобо Аура Еден е веќе реалност и не доаѓа сам

Кобо Аура Еден

Во текот на вчерашниот ден се сретнавме со познатиот Кобо еРедер, Кобо Аура Еден. EReader што беше официјално претставен и што има 7,8-инчен екран со технологија Carta, нешто што во моментов не постои на пазарот.

EReader е исто така претставен како одлична алтернатива на Kindle Oasis, не само што е поевтин, туку нуди и повеќе функции на корисниците. Но, ова не е единственото нешто што го знаевме. Кобо и Ракутен исто така претставија eReader со 6-инчен екран, кој тврди дека е сериозен ривал на Kindle Paperwhite 3.

Кобо Аура Еден ќе има процесор Freescale придружуван од 512 Mb рам и 8 GB внатрешна меморија. Но, тоа исто така ќе има новиот сертификат IPX68, сертификат во кој се наведува дека Kobo Aura One ќе биде отпорен на вода и прашина, но поотпорен од другите сертификати како што е IP67.

Кобо Аура Еден ќе го има новиот сертификат IPX68

Екранот на Кобо Аура Еден е 7,8 инчи со технологијата Letter, осветлен и екран на допир. Резолуцијата на eReader е 1.827 x 1.404 пиксели со 300 dpi. Внатрешното складирање во овој уред ќе биде 8 GB, сума што не може да се прошири бидејќи уредот нема слот за картичка. Софтверот eReader ќе биде ист како и во претходните верзии, но овој пат ќе биде вграден директен пристап до Overdrive, услуга за заем за е-книга Кобо што ќе му овозможи на секој корисник да изнајми било каква е-книга преку својот еРедер. Карактеристика што старите Kobo eReaders постепено ќе ја добиваат.

Кобо Аура Едиција 2

Кобо Аура Еден ќе биде лансиран под резервација следниот 30 август по цена од 230 американски долари, пониска цена од Kindle Oasis и со поголем екран. Нешто што ги тера многумина да го позиционираат Kobo Aura One како eReader што ќе привлече внимание. Но, ова нема да биде единствено што се издвојува. Скоро изненадување, Кобо го претстави Kobo Aura Edition 2, eReader со 6-инчен екран, буква технологија и релативно ниска цена што го става на прагот од 100 долари.

El Kobo Aura Edition 2 има резолуција од 1024 x 768 пиксели, Технологија Carta, Comforlight за осветлување и 268 dpi. Густината на пикселите по инч е помала од Kobo Glo HD покрај дизајнот, главните разлики помеѓу Kobo Aura Edition 2 и Kobo Glo HD. Кобо Аура Едишн 2 ќе се дистрибуира на ист начин како Кобо Аура Еден, сепак неговата цена ќе биде пониска, околу 119 УСД.

Иако eReader не е гаџет кој има одлична сегашност, вистината е дека овие уреди го отежнуваат владеењето на Амазон и неговите eReaders Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуан Игнасио dijo

    Дали е познато дали кобо аурата ќе работи за аудио книги?