Kobo Libra H2O, сеопфатен е-читач со кој ќе читате каде и да одите

Да се ​​вратиме на годишен 2006, година во која тие направија изглед на првите читачи на е-читач, оние уреди со кои би можеле прочитајте илјадници и илјадници книги насекаде со еден уред. И, тоа е дека беше неопходен технолошки удар во светот на читањето откако ја видовме истата транзиција на пазарот на музика и видео со уредите што ни овозможија да консумираме дигитална содржина. Сони беше првиот кој скокна на вагата, но наскоро почнавме да ги гледаме сите брендови кои го следат примерот.

Електронското мастило беше тука за да остане, мастилото што ни дозволуваше да читаме без да ги замориме очите и што им овозможи на уредите голема автономија. И токму денес сакаме да ви го донесеме новиот Кобо, нов Kobo Libra H2O eReader. Нов уред од библиотеката на јапонски Ракутен со кој Можеме да читаме каде и да одиме без страв дека уредот ќе се навлажни. Го испробавме и веќе ви кажуваме дека вреди многу. По скокот ви ги даваме сите детали ...

Kobo Libra H2O, водоотпорниот eReader што ги обновува физичките копчиња

Кобо Либра H2O има капацитет за складирање до 6000 книги, сето тоа зависи од големината на овие, повеќе од доволно капацитет земајќи ги во предвид студии кои потврдуваат дека во просек можеме прочитани во нашиот живот во просек помеѓу 2000 и 4000 книги во целиот наш живот.

Момците од Кобо требаше да го зголемат екранот на Кобо Аура H2O, и тие го имаат. Кобо Либра H2O доаѓа со a 7 инчен екран, совршен екран за читање на сите е-книги што ги сакаме. И како што ви кажуваме, тоа е водоотпорен. Добро, не треба да влегуваме во базен за да читаме, но вистината е дека заштитата од вода е многу интересна во средини каде што уредот може да се навлажни. Можам да мислам на моменти кога сме на отворено и читаме и некои капки дожд почнуваат да паѓаат, или ако сме во околината на базен или плажа.

Дизајнот се менува во споредба со Kobo Aura H2O, и носи a дизајн многу сличен на Кобо форма, водечки eReader на компанијата. Иако е вистина дека нема дизајн без рамка, Kobo Libra H2O, го носи ова истите физички копчиња на Кобо форма што ќе ни овозможат да ја свртиме страницата, или вратете се на претходниот, на полесен начин отколку допирање на екранот на допир (антирефлектирачки и со резолуција од 300 PPI) на уредот. Ова е нешто што многу ми се допадна бидејќи обидот со други еРедари беше нешто што ми недостасуваше поради тоа колку се чувствителни екраните на допир. Екран што патем има прилагодливо предно светло што дури добива тон на сепија така што нашите очи не се заморуваат во средини со слаба осветленост.

Движете се низ книгата без да ја изгубите заедничката нишка

La Уредот UX, софтверот на кој се движи, е во ред, без добро, вистина е дека секогаш можете да се подобрувате. Поместување на уредот, екранот ротира, нешто многу интересно иако Кобо треба малку да го полира одговорот што го дава. Истото се случува со интеракцијата на менијата, работи добро, но мислам дека со ажурирањата на фирмверот ќе се подобри.

Една од новините на ова Kobo Libra H2O е нов начин на навигација во интерфејсот за читање. Постојат книги кои немаат почеток и крај, поточно, кои ви дозволуваат да го промените редоследот на читање затоа што консултацијата со претходните или идните страници може да биде добра. За ова, Kobo Libra H2O ни покажува временска рамка со која можеме да се движиме низ книгата, можеме да направиме до 3 скокови во книгата а потоа се вратиме на точката каде што сме. Нешто доста корисно во одредени книги што навистина ми се допаѓаа.

Бела, трендовска боја за еReaders

Новиот Kobo Libra H2O можеме да го добиеме во црно-бело, боја за која тие ни велат дека е спасена од старите модели со популарното барање. И тоа е дека не мора сè да биде црно ... Боја на уредот што можеме да ја комбинираме со четири опции Навлаки за спиење, или навлаки за уреди во црна, сива, розова и аквасина боја (совршена боја за белата боја Kobo Libra H2O).

Книги или омилени написи благодарение на Pocket

Сакаме да читаме, но не само книги ... liveивееме во светот на потрошувачката, а има се повеќе блогови или медиуми што ги читаме во денешниот живот и Kobo Libra H2O е совршен уред за консумирање на вакви видови на артикли. 

Благодарение на вашата интеграција со Pocket, ние ќе треба да зачуваме само која било статија што ќе ја видиме на нашиот компјутер или мобилен уред во популарната услуга со списоци за читање, тогаш таа автоматски ќе се преземе на нашата Кобо Либра H2O и ќе видиме поедноставена верзија на статијата без никакви реклами пречи не Сето ова со предностите за читање што ни ги нуди eReader.

Кобо, виртуелната библиотека што потекнува од физичкиот свет

Како што сугерира неговото име, овој Kobo Libra H2O потекнува од семејството Кобо, онлајн книжарница која потекнува од канадска физичка книжарница кој знаеше како да направи транзиција кон виртуелниот свет. До 6000 книги и аудио книги се она што можеме да го најдеме во продавницата Кобо, прилично конкурентни фигури без да знаете што има вашиот главен конкурент бидејќи не дава податоци за бројот на книги што ги имаат.

И една од работите што најмногу ми се допадна кај Кобо е тоа нудат можност на почетниците, или не толку почетниците, самостојно да објавуваат свои е-книги без да поминувате низ издавач. Нов деловен модел што го прави полесно и полесно раскажување приказни и нивно објавување.

Купете го новиот Kobo Libra H2O

Можете набавете го овој нов Kobo Libra H2o преку главната малопродажба на Ракутен Кобо во Шпанија, Fnac, или на веб-страницата Кобо. Денес е пуштен во продажба за цена од 179,99 евра, цена што ако ја споредиме со нејзиниот колега (со исти исти карактеристики) на гигантот за продажба преку Интернет, Amazon Kindle Oasis, е доста конкурентна бидејќи е за 70 евра пониска.

Значи, знаете, дали го препорачуваме? да Дали е добар уред да ги читаме омилените книги каде и да одиме? да. Ако барате eReader со кој ќе можете да читате на базен, на плажа, во кревет или во кафетерија, Koko Libra H2O е вашиот совршен eReader.

Contras

 • Заштитните навлаки не се вклучени во цената
 • Пластиката може да страда од можни падови
 • Софтверот може да се подобри

Добрите

 • Водоотпорен и потопен
 • Физичките копчиња се враќаат на пазарот eReader на допир
 • Нов режим на навигација во интерфејсот за читање
 • Голема автономија
Кобо Вага H2O
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
179,99
 • 80%

 • Кобо Вага H2O
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 100%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)