Кодак ќе има своја крипто валута

Кодак

Криптовалутите и нивниот пазар се едни од главните протагонисти во 2017 година. Нешто што во моментот се чини дека се повторува и во 2018 година. Покрај тоа, гледаме колку компании се приклучуваат на овој тренд. Последен што го објави е Кодак. Тие одлучија да го возат блокчејн бранот. Затоа, тие најавуваат лансирање на нивните сопствена криптовалута KODAKCoin.

Тоа е криптовалута фокусирана на фотографија. Роден е со цел да им помогне на фотографи и агенции да имаат поголема контрола во управувањето со правата на сликата. Затоа, тие исто така ја презентираат платформата КОДАКОне. Благодарение на тоа, со правата на сликата може полесно да се управува.

Кодак соработуваше со Вен Дигитал за оваа нова авантура. Тоа е компанија специјализирана за развој на ваков вид решенија. МЦК што ќе го започне сето ова ќе се одржи на 31 јануари. Вест што предизвика изненадување на пазарот и што предизвика акциите на Кодак да се искачат до 44%.

 

KODAKOne ќе го користи блокчејн и ќе биде шифрирана и дигитална фотографска платформа. Фотографите ќе можат да се регистрираат во неа. Таму ќе можат да се регистрираат и лиценцираат свои фотографии во неа. Понатаму, плаќањата за продажба на вашата работа ќе се извршат веднаш во КОДАККоинс. Така, тие нема да чекаат до крајот на месецот за да ги добијат парите.

Покрај тоа, оваа платформа ќе ја следи мрежата за да ја заштити употребата на овие слики регистрирани на платформата. Она што не го коментирале е што ќе сторат кога ќе се открие злоупотреба. Значи, ќе биде интересно да се види какви мерки има компанијата во предвид да го постигне тоа.

Се чини дека Кодак е решен да влезе на пазарот на криптовалути. Компанијата достави многу сеопфатен и детален план. Значи, тие јасно ставаат до знаење дека не блефираат и имаат амбициозни цели. На 31 јануари, ќе се одржи МЦК на овој проект. Затоа, од овој датум, може да се купат првите белези на овој проект. Beе биде интересно да се види како излегува овој нов проект за компанијата. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.