Кои веб-страници имаат најмногу тракери од трети страни

Тракери од трети страни

Лојалноста на клиентите во традиционалната трговија отсекогаш била една од најважните задачи на секој трговец. Да се ​​освои клиент чини многу во споредба со тоа колку е лесно да се изгуби. За разлика од набавките што можеме да ги направиме преку Интернет, традиционален трговец никогаш не бара да се вратиме, верувајте им на нивната добра работа.

Кога бараме кој било производ преку Интернет, пристапуваме до голем број вести, социјални медиуми, продавници ... веб-страници кои користат колачиња за повеќе од она за што првично беа создадени, вознемирувачка ситуација од која било гледна точка.

И покрај европската директива што ги обврзува веб-страниците да ги информираат сите корисници кои посетуваат веб-страници за тоа какви видови на податоци се зачувани од колачињата што ги создаваат на нашиот компјутер секогаш кога ќе ги посетиме, многу малку луѓе се грижат да читаат внимателно поимите.

Ако сакате да знаете кои се веб-страниците што вклучуваат најголем број тракери од трети страни, тогаш ние ќе ви ги покажеме веб-страниците што повеќе информации добиени од нашите посети, информации што последователно се користат, во повеќето случаи, за насочување на рекламирање.

Најдобар начин да избегнувајте постојано следење на кое сме подложени во секое време, најдобро што можеме да сториме е да инвестираме во А. сигурна VPN услуга, квалитетен VPN што ни обезбедува анонимност и шифрирање неопходни при прелистување без да оставаат траги.

1- Акуведер

Accuweather- Тракери од трети страни

Accuweather е една од најголемите и најстарите компании за метеоролошки информации во Соединетите држави, создадена е во 1962 година. Оваа компанија не само што ни обезбедува практично информации за временски услови, туку, исто така, стана, по свои заслуги, главен прекршител на приватноста на Интернет, како што е прикажано од различни студии.

Информациите за временските услови се едни од најинтересните / генерирани потреби, така практично секој ден, а веројатно и неколку пати на ден, корисниците ја користат вашата веб-страница, станувајќи рудник за злато за огласувачи Кој географски ќе ги насочи вашите реклами. Акуветахтер ги продава податоците што ги собира трговија на големо со компании од трети страни и им нуди ажурирани информации за да знаат каде се корисниците во секое време.

Accuweather користи Nexage за управување со колачиња, компанија која е дел од Oath, а која пак ги користи овие податоци преку рекламна мрежа позната како AdMax, со што достигнува илјадници рекламни. Следниот пат кога ќе сакате да го знаете времето, ако можете да ги избегнете и веб-страниците како апликацијата, подобро отколку подобро, бидејќи тие зачувуваат доверливи податоци што подоцна ги продаваат на трети страни.

2- eBay

eBay - Тракери од трети страни

eBay, со повеќе од 180 милиони ширум светот, е постојан прилив на информации за потрошувачите. Секое пребарување што го правиме на eBay е зачувано во форма на колачиња на нашиот компјутер. Доаѓањето на Амазон ја принуди компанијата да се обиде да го извлече максимумот од своите корисници, до ги монетизира не само преку продажба.

eBay е полн со поврзани колачиња за следење и на Гугл и на Јаху и Фејсбук, кои ја користат платформата за рекламирање DoubleClick со цел да понудат персонализирани реклами врз основа на пребарувањата што ги направивме на платформата.

За да собере аналитички податоци што им овозможува да ги знаат преференциите на нивните корисници, eBay користи збир на алатки наречени Scorecard Research Beacon со цел да извлечете ја максималната можна количина на информации од секоја посета.

3- Би-Би-Си

BBC - Тракери од трети страни

Би-Би-Си е јавна телевизија на Обединетото Кралство, и како и другите земји како Шпанија, јавната телевизија не нуди никаков вид рекламирање. Интернет-страницата на Би-Би-Си, каде што целата содржина што се емитува на овој канал е достапна по желба како да е стриминг видео услуга.

БиБиСи не покажува каква било форма на рекламирање на посетителите на својата веб-страница во Велика Британија, но да за меѓународните посетители, реклами прикажани преку повеќе тракери. Најновата анализа на веб-страницата на Би-Би-Си има до 19 трагачи за реклами, со мнозинство трети лица.

4- Амазон

Амазон - Тракери од трети страни

Неверојатно е да не се најде гигантот за електронска трговија на врвот на овој ранг како што повеќето очекуваа. Најголемата светска малопродажба на мало во светот Таа е една од веб-страниците со најголем број на следувачи од трети страни. Амазон користи голем број мрежи за рекламирање, вклучувајќи ги Advertising.com и BidSwitch.

Но, има многу повеќе. Благодарение на структурата «walидана градина», која опфаќа околу 40% на онлајн малопродажниот софтвер на САД, напорите за следење на Амазон се спроведуваат внатрешно, користејќи ги посетителите како лабораториски стаорци рафинирајте ги вашите маркетинг системи.

Секој дел од веб-страницата на Амазон извлекува информации од корисниците, вклучително и главната платформа за продажба, Kinde, Prime и Amazon Fire (да не ги спомнувам Амазон Ехо и Алекса). Ако ги комбинираме овие информации со тракери од трети страни, наоѓаме механизам за надзор и анализа слична на онаа во многу земји.

Треба да претпоставиме дека сите веб-страници следат информации?

Накратко: да. Ова се четирите најистакнати веб-страници за употреба на алатки за следење од трети лица, но тие не се единствената работа. Рускиот гигант Mail.Ru, Reddit, WordPress и Google со други примери на веб-страници кои интегрираат тракери од трети страни. Ние сме во ерата на информациите и информацијата е моќ. Како да ги добиете овие информации? Преку бесплатни услуги.

Ако некој бизнис нуди услуги бесплатно, без разлика дали е Google или Reddit, следењето е неизбежно. Истото важи и за рекламите (eBay) или зошто клиентите донесуваат одлуки за купување (како што прави Амазон). Ако мислите или верувате целосно, не ве следат, се залажувате.

Благодарение на услугите на VPN можно е делумно да скриеме дел од нашите информации, но не сите, бидејќи е практично невозможно да го избришеме стапалото секој пат кога се движиме. Ако сте загрижени за надзорот и кражбата на приватни податоци на кои постојано сме подложени, користењето VPN е единственото решение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.