Кои се најкористените кратенки на тастатурата за Windows ширум светот

Кратенки на тастатурата во Windows 01

Кратенки за тастатура тие се голема помош за оние кои работат долго време на одредена платформа и затоа, на склопот на оперативен систем (што може да биде Windows или Mavericks од iOS X). Во него, употребата на одредени алатки и апликации преку брза трака е поддржана од овие кратенки на тастатурата, нешто што обично го користиме интерактивно заедно со другите додатоци за пристапност како што е глувчето.

Со други зборови, иако глувчето може да се користи за извршување на апликација со двоен клик на кратенка, тастатурата наместо тоа може да се користи за дополнете одредено дејство со стандардни комбинации во оперативниот систем. Ако работиме во Виндоус, оваа ситуација обично се користи во секое време, во зависност од видот на алатките со кои работиме секојдневно.

Кратенки што ги претпочитаат многумина во Виндоус

1. Користење CTRL + TAB. Кратенките за тастатура не се презентираат само кога користите Windows од вашата работна површина (или Start Screen), туку и од Интернет прелистувачот. Ако сме во оваа средина и имаме отворено неколку јазичиња во прозорецот, тогаш би можеле да поминеме низ секое од нив едноставно со оваа комбинација на копчиња.

Кратенки за тастатура 01

2. Користење на ALT + TAB. Ова е еден од омилените за многумина, нешто што обично се користи кога имате неколку апликации или алатки што работат на Windows; Кога ја користите оваа кратенка за тастатура, ќе се појави мал интерфејс кон средината на екранот што прикажува сликички од апликациите што работат и мора да биде избран оној што сакаме да го поставиме во преден план за работа.

Кратенки за тастатура 02

3. Снимете ги екраните. Ако не сте експерт во парчиња или едноставно, оваа алатка не постои во вашиот оперативен систем (Windows XP), тогаш можете да го користите копчето PrtScn (Екран за печатење); за да ја вратите сликата што ја снимивте, ќе мора да отворите боја и да ја користите кратенката за тастатура CTRL + v.

Кратенки за тастатура 03

4. Врати извршена акција. Употребата на CTRL + z се појавува во различни средини на Windows, бидејќи може да се користи во рамките на уредникот на документот, сликата, звукот, па дури и во истиот истражувач на датотеки. Во последното опкружување, ако случајно избришеме која било папка, само со користење на оваа кратенка за тастатура, ќе ја вратиме на оригиналното место каде што беше.

5. Изврши команда. Постојат одредени упатства во Виндоус што можеме да ги користиме без да мора да го отвориме Командниот терминал; ако е така, само со користење на WIN + R Willе се отвори мал екран каде што ќе треба да напишеме име на извршна за да започне веднаш.

6. Копирање во меморијата. Ако користиме CTRL + C во кое било време кога сме направиле избор на елемент (текст, слика и други), едноставно ќе направиме мала копија од тоа во меморијата на оперативниот систем за да треба да се обнови подоцна во специфична апликација.

7. Преземање на копирана ставка. Поврзано со она што го спомнавме погоре, употребата на CTRL + V служи токму за да го вратиме она што претходно го копиравме, сè додека отвориме одредена алатка што има можност да ја добие.

8. Безбедно бришење датотека. Кога ќе изберете ставка и ќе го притиснете копчето Избриши, системот ќе се појави со прозорец за известување што ве прашува дали сте сигурни за ова дејство; За да го елиминираме овој претходен чекор и датотеката веднаш да биде избришана во корпата за отпадоци, треба да го направиме тоа користете ја кратенката Shift + Избриши.

9. Минимизирајте ги екраните со еден допир. Во Виндоус 7 има мала алатка лоцирана кон долниот десен агол (како мала кутија) што ќе ви помогне минимизирајте сè што е присутно на екранот. Побрз начин за извршување на оваа задача е со користење на кратенката WIN + M, така што вашата работна површина ќе биде целосно чиста.

10. Управувајте со нашите отворени апликации. Конечно, користејќи CTRL + ALT + DEL, ќе го отворите Task Manager, каде што ќе имате можност да завршите одредени апликации или да завршат некои процеси, меѓу неколку други алтернативи.

За многу луѓе, списокот што го понудивме може да биде донекаде конвенционален за нивното знаење, иако како што споменавме на почетокот, тие се најкористените кратенки на тастатурата ширум светот и сакавме да направиме мал преглед на нив во овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.