Што е WiFi мрежа? Предности и недостатоци

WiFi мрежа

Се повеќе и повеќе уреди се поврзани на WiFi мрежата на нашата куќа, нашиот компјутер или лаптоп, паметниот телефон, таблетот, паметниот часовник, нашата телевизија, паметните сијалици, надзорните камери, звучниците и долг список на уреди што сме ги поврзале на нашата домашна мрежа со рутер кој во повеќето случаи не се мери. И вообичаено е сите овие уреди да бидат директно поврзани со овие рутери што операторите ги „подаруваат“ и веќе рековме од почетокот на статијата дека тие воопшто не се добри рутери.

Затоа многу корисници завршуваат со избор на мрежни репетитори за проширување на сигналот низ целата куќа и ова е добро и лошо, бидејќи вообичаено типичните PLC не се решение за овие проблеми со исклучување или низок сигнал во нашите уреди, решението е директно насочено кон WiFi мрежни мрежи или мрежни мрежи.

Linksys WHW0303B Velop систем со три-опсег Wi-Fi мрежа

Но, пред целосно да влеземе во ова прашање, ќе ги видиме клучните точки на овој тип мрежи или WiFi Mesh мрежи кои во моментот се толку модерни меѓу корисниците. Важно е да се каже дека со овие уреди тие сè уште се надополнување на рутерот заедно со сателити кои се наоѓаат на стратешки места од домот, канцеларијата или местото каде што сакате да ја проширите покриеноста и да понудите вистинско повторување на мрежата WiFi. Затоа, да имате поврзан дом значи да имате добра покриеност на WiFi и овој тип на уред може да биде одличен за тоа.

WiFi мрежа

Што точно е мрежа со мрежа?

Логично, ние се соочуваме со вид на врски многу поефикасни, моќни и побезбедни отколку кога инсталираме PLC на штекерот на нашата куќа. Во овој случај, она што можеме да го кажеме за мрежните мрежи е дека станува збор за серија „рутери“ исто така наречени сателити што го продолжуваат сигналот многу повеќе благодарение на самата оригинална мрежа, отскокнувајќи го овој сигнал на некој начин е во можност да одговара на мрежата на нашиот главен рутер каде било во нашата куќа.

Тоа вклучува поврзување на други рутери со нашите, централна станица со неколку сателитски репетитори што ни овозможуваат да имаме покриеност без загуби насекаде во нашата куќа. Сето ова е поврзано едни со други, односно ако имаме два сателити поврзани со нашиот главен рутер она што го прават овие тимови е „да разговараат“ едни со други да им понудиме најдобар сигнал на нашите поврзани уреди и на овој начин малку или воопшто не се губи сигнал од централниот рутер.

Сè е поврзано едни со други и на овој начин немаме проблем кога се движиме дома со лаптоп или мобилен телефон итн., Бидејќи опремата за мрежа создава мрежа што достигнува на сите места, зајакнувајќи ја покриеноста каде што навистина им е потребна. Секој од сателитите е одговорен за правилно дистрибуирање на мрежата, така што кога ќе се движиме Да немаме проблеми со покриеност на WiFi.

Nokia WiFi Beacon 3 - Систем за рутери во мрежа

Како да ги поставите сателитите и колку да ги поставите

Ова е нешто што многу ќе зависи од нашиот дом, канцеларија или место каде што сакаме да користиме ваков тип на уреди. Вистината е дека обично неколку сателити е повеќе од доволно За да се покријат потребите за покривање, но секако, ова секогаш зависи од димензиите на нашата куќа, растенијата што ги има или од местата каде што го имаме главниот рутер и останатите репетитори.

Затоа е секогаш добро советувајте се од некој што веќе користи ваков тип на уреди или како што велиме денес: гледајте видеа на YouTube. Од друга страна, самите Mesh уреди нудат едноставна и брза инсталација, не е потребно да се биде експерт за тоа, некои сателити нудат LED светла во нив за да ја видат јачината на сигналот и ние мора да ги поставиме така што максимум, вртење, промена на место или дури и ориентација на овие уреди.

Чекорите на врската за овие рутери е едноставна:

  • Ние го поврзуваме главниот рутер со рутерот на нашиот интернет провајдер
  • Ние ги приклучуваме останатите сателити на стратешки места, така што максимумот е покриен
  • Ние пристапуваме до апликацијата на производителот од мобилниот телефон или од компјутерот за да ја конфигурираме

Не сите видеа што ги наоѓаме на социјалната мрежа Јутјуб се добри во објаснување како функционираат овие типови уреди, мора да знаеме како добро да разликуваме и да ги користиме оние што ги гледаме и кои навистина знаат за што зборуваат. Еве подолу ви оставаме видео од нашите колеги од iPhone News на еден од овие Mesh рутери:

Дома на Ubiquiti Amplifi ...

Предности на овој вид покриеност на мрежата WiFi

Како што е очигледно, сè има свои предности и недостатоци, но сега ќе ги видиме предностите. Во оваа смисла, најдоброто од сите е штом ги имаме распоредени сите сателити, можеме да ја дистрибуираме нашата WiFi мрежа дома, и опсезите од 2,4 и 5GHz. Компатибилен е со WiFi ac, така што во оваа смисла нема да имаме проблем.

Другиот клуч за мрежните мрежи е тоа сега можете да ги поставите сите јазли што ги сакате, секогаш ќе имате единствена мрежа на која ќе се поврзете каде и да сте дома. И покрај фактот дека огромното мнозинство на производи што ќе ги најдете на пазарот имаат многу напредни спецификации како што се компатибилност со WiFi-ac и симултан двоен опсег (2,4 и 5GHz), во пракса ќе видите само една мрежа на која сите ќе поврзете ги вашите компјутери, паметни телефони, таблети и сл. и тоа е добро, всушност е многу добро.

Производителите ни нудат можности за поврзување на овие уреди и за кратко време, без потреба да бидеме експерти, можеме да имаме скоро целосна WiFi покриеност во нашиот дом и што е подобро, нема загуба на сигнал на места каде што претходно немавме покриеност.

Netgear Orbi RBK23 - мрежен WiFi систем

Главни недостатоци на мрежните мрежи

Не можеме да кажеме дека сите се предности со овој тип на уреди, далеку од тоа и првото нешто што ќе го разгледаме негативно е цената на овие Mesh уреди. Во моментов наидуваме на неколку производи по различни цени и иако нивната цена постепено паѓа, тие не се премногу ефтини производи за да се каже. Цената бариера ќе зависи од многу фактори, а еден од нив е бројот на сателити што сакаме да ги користиме, а другиот е квалитетот на производот и брендот.

Исто така, Проблемите со покриеност со WiFi не се секогаш решени 100% со овој тип на уреди. Вистина е дека во повеќето случаи ќе работиме да ги задоволиме нашите потреби, но во случаи кога има многу дебели wallsидови да поминат, многу постројки високи, премногу мешања на електромагнетни бранови или долги растојанија за да се покријат, оваа опрема за мрежа не може се целосно ефикасни.

Вистина е дека денес имаме многу модели и брендови на располагање и има сè повеќе, производителите совршени различни решенија за овие типови производи, но тоа не секогаш зависи од нашиот буџет и што сакаме да инвестираме во него.

WiFi мрежа

Изборот на мрежни рутери ќе зависи од многу фактори

ние те оставаме разни мрежни уреди во статијата поврзано за да можете да видите некои опции и да ја изберете онаа што ви се допаѓа најмногу или што може да биде корисна за вашиот случај, очигледно ќе зависи од многу фактори секогаш земајќи ги предвид буџетот и областа што треба да ја покриеме.

Она што е јасно е дека во повеќето случаи овие тимови работат и работат многу добро за да се добие покриеност на сите агли на нашиот дом, работа, итн. сето тоа без губење на сигнал или напојување на масата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->