Колку ви одзема минута 4K видео со новите iPhone-и?

колку зафаќа-секое-видео-830х424

Не знам од кои причини се наведени момците на Купертино продолжете да нудите модел кој вреди скоро 800 евра како основен модел со само 16 GB, кога уредите со најмногу слични цени на Android нудат најмалку 32 GB простор за складирање. Случајот со „Епл“ е уште посериозен со оглед на тоа што уредите не дозволуваат да се прошири дополнителен простор во него, па ако останеме без простор на нашиот уред, единственото решение е да избришеме апликации, видеа, музика или што и да е во тоа време. зафаќајќи повеќе простор од вообичаеното.

Новите модели на iPhone, како што веќе можат да сторат многу други уреди, можат да снимаат во 4K квалитет. Големината на видеата снимени во овој квалитет е неверојатно голема, што ќе не присили претходно да го испразниме уредот доколку сакаме континуирано да снимаме посебен настан што може да ни трае подолго од вообичаеното.

За разлика од информациите што можеме да ги најдеме во поставките за видео во iOS 8 на старите модели на iPhone 6 и iPhone 6 Plus, каде што не е прикажан просторот што може да го окупираат видеа снимени со 60 fps (можно е повисок квалитет), со iOS 9 новиот Моделите на iPhone презентирани вчера, ако ние прикажете мал водич каде што на просторот му е прикажан просторот што го зафаќа секоја снимена минута во различен достапен квалитет.

 • Секоја минута на снимање во 4K квалитет зафаќа / има тежина од 375 MB.
 • Секоја минута на снимање во 1080p HD квалитет со 60 fps зафаќа / има тежина од 200 MB.
 • Секоја минута на снимање во 1080 HD квалитет со 30 fps зафаќа / има тежина од 130 MB.
 • Секоја минута на снимање во 720p HD квалитет со 30 fps зафаќа / има тежина од 60 MB.

Со овие податоци обезбедени од iOs 9, со тажните 16 GB понудени од најосновниот модел на iPhone Можеме да снимиме само 35 минути во 4K квалитет, тоа под претпоставка дека уредот го имаме целосно чист, има само инсталирано iOS 9 заедно со сите природни апликации, што ни остава вистински слободен простор од приближно 14 GB.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Умберто dijo

  Причината е едноставна: дека луѓето купуваат 64 GB да или да, односно тие знаат совршено дека 16 GB не е доволно знаејќи дека секој пат кога сè зафаќа повеќе простор (потешки апликации, 4k, итн.). Искрено новата адреса на г. Кук не ми изгледа како што треба, розовиот iPhone на пример, точно за кој сектор е наменет овој производ? Дали ќе биде тоа за мнозинството корисници? Или на крајот ќе бидат непродадени како iphone c? Би било подобро повеќе батерија и Bluetooth што работи како што треба. Да не зборуваме за претерано скапиот часовник на Apple за тоа што е, или за обидот за воскреснување на iPod.