Sony Xperia XZ2 и XZ2 Compact, веќе се официјално претставени

Сони не одзема премногу време за да ги претстави своите уреди откако ќе бидат лансирани новите конкурентски модели. Утрово во 08:30 часот присуствувавме на настанот што тие го подготвија за овогодинешниот MWC. Бидејќи пред извесно време фирмата започна да работи многу брзо и веќе го имаме новиот Sony Xperia XZ2 и XZ2 Compact.

Првото нешто што го гледаме од овие два нови уреди е дека тие го обновуваат дизајнот и Sony оди на свиоците и во аглите и во задниот дел. Овие нови уреди од јапонската фирма додаваат моќен хардвер, со 4G RAM меморија, 64 GB простор, процесор Qualcomm кученце 845, неколку интересни детали за софтверот и промените што сигурно ќе им се допаднат на обожавателите на брендот.

Дизајн на амбиентален проток

Дизајнот се менува, и како што може да се види од протекувањето, оваа нова Xperia има кривина на дното за да биде, според Сони, нешто поекономична кога ја држите. Вие навистина ја забележувате оваа крива кога ги држиме и на XZ2 Compact, станува уште подобро, но ниту можеме да кажеме дека ризикувале премногу како и обично во фирмата.

Терминалите се нешто подебели од останатите конкуренти и иако е вистина додадете стакло наместо металИ во предниот и во задниот дел тие го монтираат Gorilla Glass 5. И во двата модели имаме режим на снимање со супер бавно движење со 960 fps на Full HD (супер бавно движење) истите нови карактеристики во 3Д креаторот и истите стерео звучници

Компактни спецификации на Xperia XZ2

Естетските разлики, покрај мерењето на самите терминали, се ценат со промената на локацијата и положбата на LED блицот и сензорот за отпечатоци отколку со мерењето на самиот уред. во моделот Компактен е поблиску до сензорот за отпечатоци. Ова се спецификациите на најмалиот модел:

 • 5.0 инчен Full HD екран, HDR, 18: 9, конверзија на SDR во HDR
 • Qualcomm кученце 845
 • 4 GB и 64 GB може да се прошират преку microSD
 •  19 мегапиксели за задната камера Motion Eye, f 1.8, снимање на видео 4K HDR, 3Д креатор и 5 мегапиксели за предната страна
 • Има батерија од 2,870mAh со безжично полнење
 • USB 3.1 тип C и сензор за отпечатоци
 • Стерео звучник со висока резолуција, S-Force

Спецификации за Xperia XZ2

И за моделот од 5,7 инчи на овие нови Xperia XZ2 ги имаме следниве спецификации:

 • Овој има 5.7-инчен Full HD екран, HDR со конверзија на SDR во HDR и сооднос: 18: 9
 • Процесорот е исто така Snapdragon 845
 • 4 GB RAM и 64 GB проширување преку microSD
 • Motion Eye од 19 мегапиксели со снимање на видео 4K HDR, f / 1.8,960fps Full HD, двоен блиц, 3Д креатор за задната камера и 5 MP за предната страна
 • 3,180mAh батерија со безжично полнење (50% полнење за еден час) и USB-C порт
 • Високи резолуции и стерео звучници со технологија S-Force Dynamic Vibration

Цена и достапност

Sony Xperia XZ2 има цена од 799 евра и затоа влегува во остатокот од конкурентските уреди за пазар на кој тие се прилично застојани, можеби поскапата цена би била добра за нив. Во случај на моделот Sony XZ2 Compact можеме да го најдеме по цена од 599 евра.

Се очекува дека од април двата модели се достапни на конкурентен пазар што бара максимален напор од сите брендови. Продолжуваме да ги гледаме новостите во овој MWC 2018.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.