Споредба на најдобрите фотоапарати за смартфони на пазарот: Huawei P20, iPhone X и Samsung Galaxy S9 +

Високата класа во светот на мобилната телефонија отсекогаш била предводени од Apple и Samsung, иако во последниве години, многумина беа производители кои се обидоа да направат скок во категоријата без успех. LG и Sony се некои од примерите што се обидоа, но паднаа покрај патот. Huawei е новиот кандидат кој се обидува да влезе во оваа категорија резервирана за најголемата.

Азискиот производител, во последниве години, оди многу добро и денес можеме да го сметаме за врвен и за перформансите и за спецификациите. За да се обидете да ги решите сомнежите во фотографскиот дел, една од главните атракции на овие уреди, ви нудиме подолу a споредба на камерата на големата тројка на телефонијата: iPhone X, Samsung Galax S9 и Huawei P20.

IPhone X камера

IPhone X стана референца на скоро 99% од производителите на Android поради изрезот каде што е интегрирана целата неопходна технологија за да може да се користи систем за препознавање на лице за да може да се отклучува уредот покрај тоа што ги намали сите рамки на уредот до максимум. Системот на камери iPhone X е составен бавен широк агол од 12 mpx со бленда од f / 1,8 заедно со телефото тип, исто така 12 mpx со отвор на f / 2,4, со кое можеме да го искористиме оптичкиот зум до 2 зголемувања без да го изгубиме квалитетот на фотографијата во кое било време. Ако го користиме дигиталното зумирање, тој достигнува 10x.

Екранот на iPhone X, првиот што Apple го лансира на пазарот како OLED (произведен од Самсунг), тој е 5,8 инчи, има резолуција од 2.436 x 1.125 пиксели со густина од 458 точки на инч и ни нуди широк спектар на бои (P3). Внатре го наоѓаме процесорот A11 Bionic, 64-битен процесор со нервен мотор и придружуван од движечки копроцесор. A11 Bionic е придружен со 3 GB RAM меморија, повеќе од доволно меморија за движење на системот со целосна флуидност, нешто што со таа количина RAM меморија не можеме да го најдеме во ниту еден терминал управуван од Android.

Samsung Galaxy S9 + камера

И покрај критиките што ги доби Galaxy S9 + за понудата на неколку новини во својот нов предводник, овој модел ни нуди како главна новина двојна камера одзади, двојна камера со променлива решетка се движи од f / 1,5 до f / 2,4. Благодарение на оваа решетка можеме да добиеме јасни слики со многу добар квалитет и со кои можеме да снимаме со многу малку светлина без да се менуваат боите или острината.

Двете камери ни нудат резолуција од 12 mpx со технологија Dual Pixel и интегрираат оптички стабилизатор. Првиот ни нуди широк агол променлива решетка, додека вториот ни нуди фиксна решетка од f / 2,4 и се користи како телефото леќа. Предната камера е 8 mpx со автоматски фокус и ни нуди бленда од f / 1,7, идеална за правење селфи фотографии при слаба осветленост без да се користи блицот што некои модели го интегрираат на предниот дел од уредот.

Екранот на Samsung Galaxy S9 + достигнува 6,2 инчи, има QHD + резолуција со густина на пиксел 570 во формат на екран од 18,5: 9. Внатре, Samsung го користеше Exynos 9810 во европската верзија, додека во американската и кинеската, тој се одлучи за Qualcomm Snapdragon 845. 6 GB RAM меморија и препознавање на лице за отклучување на терминалот се некои од другите новини што овој терминал ни ги нуди во однос на Galaxy S8 +.

Камера Huawei P20

Иако е точно дека во однос на перформансите, моделот P20 „само“ не можеме да го споредиме со iPhone X и Samsung Galaxy S9 +, ако зборуваме за квалитетот на камерата, откако ќе го тестираме неколку дена, како Galaxy S9 + и iPhone X, сметав дека е потребно да се понуди споредба за да се демонстрира како добро не е нужно скапо. Што се однесува до дизајнот, азиската фирма ја избра истата рута како скоро 99% од производителите на Андроид, и тоа е никој друг, освен да копира без причина засекот што го популаризираше iPhone X иако тој не беше првиот терминал што излезе на пазарот со тој изрез, бидејќи честа му припаѓа на Есенцијалниот телефон на Енди Рубин.

Екранот на овој терминал достигнува LCD 5,85 инчи со формат 18,5: 9 и резолуција од 2.244 x 1.080. Внатре го наоѓаме процесорот Kirin 970 придружен со 4 GB RAM меморија, врска од типот USB-C и читач на отпечатоци од предната страна. Предната камера достигнува 24 mpx со малку висока решетка f / 2,0 за да прави селфиња при слаба осветленост. Huawei ни нуди две задни камери во моделот P20, моно фотоапарат од 20 mpx и RGB фотоапарат од 12 mpx, со бленда од f / 1,6 и f / 1,8 соодветно, што ни овозможува да добиеме слики со слаба амбиентална светлина со многу добри резултати.

Споредба на режимот на портрет помеѓу iPhone X, Samsung Galaxy S9 + и Huawei 20

Портрет режимот или боке-ефектот што Apple го популаризираше со лансирањето на iPhone 7 Plus, не може да се добијат единствено благодарение на двојната камера, иако многу помага, бидејќи откако ќе се направи фаќањето, тој се пренесува преку софтверски филтер што трае грижа за анализирајте ја целата слика и заматете сè што е позадина на сликата, оставајќи го само предметот да биде прикажан во фокусот. Јасен пример за потребата од двојна леќа за да се добие овој резултат се најде во втората генерација на Google Pixel.

Иако прв да започне функција или да користи технологија на специфичен начин, не значи дека е таа што ни нуди најдобри резултати, во оваа смисла Apple е сè уште неприкосновен крал во оваа споредба кога зборуваме за режимот портрет. Како што можеме да видиме на сликите погоре, iPhone X со својот портрет режим е терминалот што нуди најдобро замаглување на режимот портрет, проследен со Samsung Galaxy S9 +, со слично замаглување, но тоа не успева во некои области.

Huawei P20 е терминалот што нуди најлош резултат при користење режим на портрет, бидејќи замаглувањето што ни го нуди е многу површно и не принудува да се фокусираме на објектот ние сакаме да истакнеме во тоа фаќање. Покрај тоа, таа премногу ја затемнува сликата, не нудејќи ни конечни бои во согласност со реалноста.

Споредба помеѓу iPhone X, Samsung Galaxy S9 + и Huawei 20 во затворен простор

Во оваа споредба, гледаме како iPhone X, како и сите негови претходници, има тенденција да жолти фотографии. Што се однесува до житото, терминалот „Епл“ ни нуди многу високо зрно во споредба со другите споредни терминали, каде што житото е практично непостоечко.

Huawei P20 е најдобар се однесува при мерење на количината на светлина кога има две области со различно осветлување, но тоа влијае на остатокот од областите на сликата, покажувајќи многу висок шум во горниот лев дел од сликата, така што крајниот резултат го влошува снимањето како целина.

Како што се очекуваше, Samsung Galaxy S9 Plus е терминалот што нуди најдобри резултати во затворен простор, без да покаже едвај бучава (жито) во областите со помалку осветлување (област на тастатура) и со многу висока острина и покрај условите на осветлување, иако областа со голем контраст на светлина, резултатот остава нешто да се посакува, но фаќа сликата на сликата не се случува многу често.

Сите фаќања во оваа споредба се во нивната оригинална резолуција и не се дигитално обработени за да можете да ги видите резултатите од анализата од прва рака.

Споредба помеѓу iPhone X, Samsung Galaxy S9 + и Huawei 20 на отворено

Трите терминали ни нудат повеќе од прифатлив динамички опсегИако и iPhone X и Huawei P2o малку ги заситуваат боите, што ги прави поинтензивни отколку што навистина се, нешто што можеме да го видиме и на небото и на зградите во позадина. Иако бучавата не треба да биде присутна на оваа слика, со доволно амбиентално светло, iPhone X успева да покаже бучава во областа на жолтите корпи за рециклирање, како Huawei P20 иако во помала мера.

Повторно, тоа е Samsung Galaxy S9 Plus е моделот што ни нуди најдобри резултати, без присуство во кое било време на бучава и со многу висока острина. Ако веќе беше тешко да се победи одличната камера што Samsung ја спроведе во Galaxy S8 и S8 Plus минатата година, овие тестови ни покажуваат како да е можно да се подобри и многу повеќе.

Сите фаќања во оваа споредба се во нивната оригинална резолуција и не се дигитално обработени за да можете да ги видите резултатите од анализата од прва рака.

Споредба помеѓу зумирањето на iPhone X, Samsung Galaxy S9 + и Huawei 20

Ако оставиме настрана, динамичкиот опсег за кој веќе разговаравме во претходниот дел и што повторно се рефлектира на овие слики, ако зборуваме за оптички зум, и iPhone X и Samsung Galaxy ни нудат спектакуларна острина кога станува збор за зумирање и можност за читање на црвениот знак лоциран на левата страна од екранот. За да ја зголемиме сликата снимена со Huawei P20, постерот не ни ја покажува острината што можеме да ја видиме на другите два терминала, што нè принудува да ги оптеретуваме очите за да можеме да читаме јасно.

Сите фаќања во оваа споредба се во нивната оригинална резолуција и не се дигитално обработени за да можете од прва рака да го видите резултатот од анализата.

Заклучок

Откако ги анализиравме овие слики и многу други направени со iPhone X, Samsung Galaxy S9 Plus и Huawei P20, дојдовме до заклучок дека starвездениот терминал на Samsung за оваа година, Галакси С9 Плус победи со убедлив удар во сите категории, да се биде најдобра камера од овие три модели, и затоа, на пазарот. Високото жито што ни го покажува iPhone X, дури и на светли слики, е разочарувачко со оглед на цената на терминалот и дека камерата на iPhone отсекогаш била референца на пазарот. За неколку години, неговиот квалитет падна и беше многу подобар од Самсунг.

Камерата Huawei P20, иако е точно дека одлично управува со слики со висок динамички опсег, во истите снимања создадете чудни ефекти и додавајте бучава дека не треба да биде присутно во таа област. Покрај тоа, острината на фотоапаратот остава многу да се посака, аспект што треба да се земе предвид за идните генерации. Немав можност да ја тестирам камерата на Huawei P10, за која сите се радуваа, но ако резултатите беа пониски од оние на овој модел, азиската компанија има уште многу да направи во овој поглед, иако Leica е, наводно, позади.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.