Комплет за итни случаи Emsisoft: Пронајдете и отстранете малициозен софтвер од USB флеш-уредот

отстранете малициозен софтвер на Виндоус

Дали мојот персонален компјутер е заразен со малициозен софтвер? Ова е првото прашање со кое многу луѓе ќе се идентификуваат кога ќе забележат дека нивниот тим работи исклучително бавно.

И покрај тоа што имаат оневозможено на неколку алатки што започнуваат со Windows со користење на «msconfig«, Личниот компјутер сè уште работи бавно, без очигледна причина. Пред да започнете со деинсталирање на повеќе апликации, па дури и форматирање на целиот хард диск за повторно инсталирање на Виндоус што ви го препорачуваме анализирајте го тимот со «Комплет за итни случаи Емсисофт«, Интересна алатка што можете да ја користите бесплатно и која ќе ви помогне да откриете дали вашиот оперативен систем е заразен од кој било малициозен софтвер.

Како работи „Комплет за итни случаи Емсисофт“ на мојот компјутер со Виндоус?

Првото нешто што треба да направите е да отидете на официјалната веб-страница на «Комплет за итни случаи Емсисофт»За преземање на соодветниот пакет, што претставува приближно 150 MB. Кога сте на URL-то за преземање, од вас ќе биде побарано да ја внесете вашата е-пошта за да бидете информирани за новите ажурирања во оваа алатка, нешто што не е потребно да се направи, а треба само да почекате малку време (околу три секунди), па дека преземањето започнува веднаш.

Комплет за итни случаи Емсисофт 01

Кога ја имате преземената датотека (што е генерално извршна), ќе мора да кликнете двапати на неа. Во тој момент ќе се појави прозорец многу сличен на сликата од екранот што го сместивме во горниот дел, каде што мора да ја смените насоката на инсталација. Препорачуваме да користите USB-флеш-уред со мал капацитет (најмалку 1 GB) бидејќи сите датотеки нема да претставуваат голема тежина по завршувањето на процесот. Ако го имате, тогаш мора насочете ја инсталацијата кон наведениот USB pendrive така што сите датотеки се отпакувани на таа локација; сè што треба да направите е да притиснете на копчето "Извади" откако ќе бидете таму.

Подоцна треба да отидете на локацијата на вашиот USB флеш драјв и конкретно, во папката каде што сте ги отпакувале сите датотеки од „Комплет за итни случаи Emsisoft“. Thatе можете да забележите два извршни на таа локација, едниот од нив е оној што припаѓа на алатката со која се занимаваме сега и другиот, наместо тоа, на слична што ја исполнува истата функција, иако работи со прозорец со команден терминал.

Ажурирајте ја базата на податоци „Емисофт комплет за итни случаи“

Бидејќи апликацијата беше поставена одамна, кога ќе ја стартувате оваа алатка, ќе започнете да гледате неколку скокачки прозорци што ќе се појават и ќе исчезнат. Ова е затоа што се обидува видете дали програмата е ажурирана. Во повеќето случаи, оваа ситуација не е случај, затоа ќе се појави друг дополнителен прозорец што ќе предложи да се ажурира во тој момент, нешто многу слично на прозорецот што ќе го поставиме подолу.

Комплет за итни случаи Емсисофт 02

Ажурирањето ќе се изврши за неколку минути, што ќе зависи од пропусниот опсег на вашата Интернет-врска.

Пребарување, анализа и дезинфекција на малициозен софтвер

Истата слика од екранот што ја ставаме на врвот ни покажува како да продолжиме со оваа алатка. Првото поле припаѓа на ажурирањето во тек, додека второто ќе започне да дејствува така започна скенирање на сите датотеки присутен на тврдиот диск на персоналниот компјутер.

Комплет за итни случаи Емсисофт 03

Ако „Комплетот за итни случаи Емсисофт“ најде закана, тоа ќе го стават во карантин, нешто за што ќе можете да дознаете во третата рубрика и каде ќе се појават колку датотеки со малициозен код. Како што може да сфатите, со оваа алатка ќе имаме можност да откријте, па дури и елиминирајте некој вид малициозен софтвер што можеби се инфилтрираше во нашиот персонален компјутер Виндоус. Најголемата предност е што алатката е бесплатна, е компатибилна со кој било друг антивирусен систем што сте го инсталирале на вашиот компјутер. Дури и кога ова е претставено на таков начин, ќе има момент во кој алатката ќе ви предложи, преку некои скокачки прозорци, да го користите неговиот антивирусен систем по ниска цена, нешто што само крајниот корисник ќе го треба да одлучат за неговата погодност за употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.