Како да компресирате PDF за да заземе помалку простор

Компресирајте ги PDF-датотеките за да ја намалите нивната големина

Форматот PDF стана најшироко користен формат за споделување на кој било вид на информации, без разлика дали се тоа слики или текстуални документи. Покрај тоа, благодарение на опциите што овој формат ни ги нуди при заштита на содржина, можеме заклучи пристап со лозинка, спречи копирање на текстот или зачувување на сликите, спречување на печатење на текстот, додавање на сертификат за автентичност ...

За да создадеме ваков вид документи, на Интернет можеме да најдеме голем број датотеки што ни овозможуваат да ги претвориме и сликите и текстуалните документи во овој формат. Но, не сите апликации ни нудат исти опции за компресија, идеални опции ако имаме идеја да го споделиме документот преку Интернет. Во оваа статија ќе ви покажеме како компресирајте PDF за да заземе помалку простор.

Зад овој формат стои потписот на Adobe, истиот што стои зад Фотошоп без да се оди понатаму, а исто така и истиот што стои зад навредливата Flash технологија во последниве години. Повеќето оперативни системи ни нудат можност за претворање на документи во овој формат. Повеќето обработувачи на текст ја нудат и оваа опција, како и некои, не сите, уредници на слики. Но, ако сакаме да ги добиеме најдобрите резултати при компресија на PDF, така што тој зафаќа помалку простор и може брзо да се споделува преку Интернет, најдобриот софтвер достапен на пазарот е Adobe Acrobat DC.

Adobe Acrobat DC (Windows и macOS)

Компресирајте ја големината на PDF-датотеките со Adobe Acrobat DC

Проблемот што го наоѓаме со Adobe Acrobat DC, во зависност од употребата што ќе му ја дадеме, е тоа што тој е достапен само со месечна претплата, со обврска за годишна трајност. Овој софтвер е достапен и за Windows и за Mac и ни овозможува да креираме PDF-датотеки и да ги извезуваме во Office формат, да уредуваме текстови и слики директно во PDF-датотеки, да создаваме, пополнуваме и потпишуваме форми, да претвораме скенирани документи во PDF-датотеки што можат да се уредат ... и впа сè што ќе ви падне на ум и е поврзано со уредување на PDF-датотеки.

Коефициентот на компресија понуден од Adobe Acrobat DC нема да се најде во ниту една друга апликација, па ако работите со ваков тип датотеки секој ден и можете да ја искористите месечната претплата, Adobe Acrobat DC е апликацијата што ви е потребна доколку покрај сите функции што ги нуди, потребна ви е големината на датотеките во овој формат за да зафаќаат најмала можна големина.

Microsoft Word (Windows и macOS)

Обичниот текст тешко зафаќа датотека во PDF формат, но она што може значително да ја зголеми нејзината големина се и сликите и графиките. Кога извезуваме документ во овој формат, мора да ги земеме предвид и бројот на листови и резолуцијата на сликите што ги додадовме во документот, така што во времето на конвертирањето на документот зафаќа што е можно помалку простор.

И во Word, како во Excel и PowerPoint, Microsoft ни нуди опција наречена Намалете ја големината на датотеката, пронајден во менито Датотека. Оваа опција ќе ја намали големината на сликите до максимум, така што крајниот резултат на документот во тој формат, а со тоа и при конвертирање во PDF формат, е што е можно поцврст. Откако ќе ја намалиме големината на датотеката, можеме зачувајте го документот како PDF-датотека.

Бесплатен PDF компресор (Windows)

Намалете ја големината на вашите PDF-датотеки со бесплатен PDF компресор

Но, ако не сакаме да ги комплицираме нашите животи и нашата потреба за компресија на датотеки во PDF формат е многу доцна, можеме да прибегнеме кон трети страни и бесплатни апликации достапни на Интернет. Еден од најдобрите резултати е Бесплатниот PDF компресор, апликација што е достапна само за Виндоус и ни овозможува да ја намалиме големината на датотеката според употребата што ќе ја направиме со неа: печатење, прикажување само на екранот, претворање во електронска книга ... Како Реков погоре, Бесплатниот PDF компресор е бесплатна апликација, за да можеме да го користиме без никакво ограничување и без да мора да плаќаме за тоа во кое било време.

Преглед (macOS)

Намалете ја големината на PDF со Преглед за macOS

Апликацијата macOS Preview е вајлд-картичка што Apple ни нуди да извршиме било која едноставна задача за уредување на кој било вид на слика или документ во PDF формат. Но, ако бараме малку, тоа исто така ни овозможува да ја намалиме големината на датотеките во овој формат, значително намалувајќи ја крајната големина. Прво, мора да ја отвориме PDF-датотеката со Преглед, изберете Датотека и Извоз (да не се меша со Извоз како). Следниве одиме на кварцен филтер и изберете Намали ја големината на датотеката.

Виртуелен печатач

Виртуелно печатење на PDF документи

Друга опција што можеме да ја користиме при печатење и компресирање на датотеки во PDF формат се наоѓа во виртуелни печатачи, апликации што се инсталирани на нашиот компјутер, управувани од Виндоус, macOS или Linux, како да се печатач и кои ни овозможуваат да ја испратиме содржината на документот до апликацијата и да создадеме документ во PDF формат. Меѓу најпопуларните што ги наоѓаме CutePDF Виртер, едно од најдобрите дела; ПримоПДФ y DoPDF.

Без да инсталирате никаква апликација

Мал пад

Намалете ја големината на PDF-датотеките со SmallPDF без апликации од трети страни

Оваа компилација не може да пропушти веб-услуга што ни овозможува да ја намалиме големината на нашите датотеки во PDF формат без да мора да инсталираме апликација од трета страна. SmallPDF ни нуди бесплатна верзија и платена верзија. За да можеме да ја извршиме конверзијата користејќи ја бесплатната верзија, треба само да ги влечеме датотеките до прелистувачот или да пристапиме до нив преку Dropbox или Google Drive.

МалПДФ ќе ја намали големината на датотеката до 144 dpi, совршена големина за да можете да ги споделувате преку е-пошта или да ги поставувате на веб-страница, така што ќе биде достапна за секого. Бидејќи сме веб-сервис, имаме прашање дали е безбедно или не поставуваме документи на оваа услуга, но според компанијата, сите датотеки се бришат еден час откако е извршена конверзијата, така што во оваа смисла можеме да бидеме целосно смирен

PDF компресирај

Компресирајте PDF датотеки со PDF Компресирајте без да инсталирате апликации од трети страни

Друг веб-сервис што ни овозможува да ја намалиме големината на нашите датотеки во PDF формат е PDF компресија, веб-услуга што ни овозможува да го избереме нивото на компресија, од најниска до највисока компресија. Исто така, ни овозможува да избереме компатибилност со верзијата Adobe, квалитетот и бојата на сликите, бидејќи колку е помал квалитетот на сликите, толку помалку простор ќе зазема. Истото се случува и со бојата на нив, бидејќи ако се во црно-бело крајната големина на датотеката ќе се намали значително.

Фотошоп (Windows и macOS)

Намалете ја големината на PDF со Фотошоп

Photoshop не само што поддржува датотеки со слика, туку исто така ни овозможува да ги уредуваме датотеките во PDF формат. При отворање на документ во PDF формат, Photoshop ќе го отвори секој лист независно за да можеме да го уредуваме независно и со тоа да ја намалиме конечната големина на датотеката откако ќе ја пресоздадеме откако ќе ги измениме пикселите на инч. Овој процес е идеален кога документот се состои од неколку листови, бидејќи иако ни овозможува да заштедиме многу простор, процесот може да стане малку бавен и незгоден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Фернандо Р.Ј. dijo

    Сега повеќе од кога било PDF документите се добра алтернатива за да се избегне физички контакт ... Јас користам пивд пивар од дома, кој има повеќе комунални услуги за компресија