Компресори - декомпресори. Кои се тие, за што служат и кој компресор за датотеки да избере

Компресија на датотека
Корисниците со одредено искуство ќе знаат многу добро што е компресор и за што служи, сепак многу луѓе кои започнуваат со компјутери се непознати со термини како отпакувам, zip-датотека, декомпресор или компресор.

Денес ќе видиме мало објаснување за тоа што е компресорот во основа и за што служи. На овој начин подоцна ќе можеме да видиме кој компресор да избере за наша секојдневна употреба и како да го инсталираме. Пред да продолжам, сакам да разјаснам дека отсега натаму кога се повикувам на а компресор Beе се осврнам на програма што овозможува компресија и декомпресија бидејќи во денешно време сите програми што ги компресираат прават спротивна операција на декомпресија.

Што е компресор за датотеки?

Формати на компресија на датотеки

Un компресор на датотеки е програма што ви овозможува да ја намалите (компресирате) големината на датотеката. (На пример, намалете ја големината на PDF) Ова се постигнува преку серија на алгоритми кои овозможуваат податоците содржани во датотека да заземаат помала големина без губење на информации. Нема да навлегувам во тоа како компресорот може да ја намали тежината на датотеката бидејќи тоа е комплицирана тема што не е во рамките на овој напис, а која е наменета за оние кои започнуваат со компјутер, но оние кои се заинтересирани можат да прочитаат повеќе со пребарување на компресија на податоци.

BПа, како што реков претходно, кога зборуваме за компресор на датотека, разбираме дека тој вклучува можност за декомпресија на компресирани датотеки. Што се однесува до претходната дефиниција, мора да се додаде дека компресорот е исто така способен да ја врати компресираната датотека во нејзиниот оригинален формат (декомпресија). Можеби ќе се запрашате И зошто да не ја оставите датотеката компресирана и со тоа да заземате помалку простор цело време?. Проблемот е во тоа што кога ќе компресираме датотека, таа го менува нејзиниот формат, нејзината структура и може да се управуваат само со компресори. На пример, ако имате текстуален документ со Продолжување на PDF што можете да го отворите со програмата Foxit PDF Reader и ќе го компресирате со компресор на датотека и нема да можете да го отворите документот сè додека не го отпакувате.

EПоследново се случува затоа што кога компресирате датотека, нејзиното проширување се менува. Дозволете ми да објаснам, на пример, во датотека наречена «my_program.exe» наставката е «.exe»И кога ќе го компресирате, тоа ќе се смени во« my_program.zip»Или« моја_програма.rar»Во зависност од форматот на компресија што ќе го изберете. Најчестите формати на компресија се овие два (zip и rar), но има многу други како што се: 7-ZIP, A, ACE, ARC, ARJ, B64, BH, BIN, BZ2, BZA, C2D, CAB, CDI, CPIO, DEB, ENC, GCA, GZ, GZA, HA, IMG, ISO, JAR, LHA, LIB, LZH, MDF, MBF, MIM, NRG, PAK, PDI, PK3, RPM, TAR, TAZ, TBZ, TGZ, TZ, UUE, WAR, XXE, YZ1, Z и ZOO.

Повеќето компресори ќе ви овозможат ракувајте со кој било од овие формати иако ако вашиот оперативен систем е Linux, во ова упатство ќе ви покажеме како инсталирајте tar.gz.

За што служат компресорите на датотеки?

Компресори за датотеки

Освен просторот што го зачувуваме на тврдиот диск кога имаме компресирана датотека, основната алатка на компресорот на датотеки се цени при испраќање датотеки од еден на друг компјутер. Ако некогаш сте морале да испратите датотека по е-пошта, а програмата ви рече дека датотеката што треба да ја испратите е преголема, ќе ми биде драго да го знаете тоа со компресор можете да ја намалите големината на датотеката да може да го испрати по пошта. Веќе знаеме дека кога станува збор за споделување датотеки преку мрежата, колку е поголема нивната големина, толку подолго е потребно за нивно испраќање или преземање. Значи, со компресија на датотеките ќе добиеме, покрај просторот за складирање, време во испраќање и преземање датотеки.

BПа, веќе знаеме за што служи компресорот на датотеки и за што служи, сега е време да одлучиме кој да избере. Еден од компресори - најчести декомпресори е WinZip, која се плаќа, најраспространета и користена алтернатива е Winrar, но исто така се плаќа. Од друга страна, сè повеќе се познати бесплатните компресори на датотеки кои ни овозможуваат практично да ги правиме истите работи што би ги направиле со една од платените, но гратис. Искрено, функциите што ги користи нормален корисник се едноставно zip и отпакувани и овие бесплатни програми ги извршуваат овие функции повеќе од што било. Ако во прилог на бесплатно тие се во Español она што се определува да не плаќа денар за да се користи компресор. Препорачувам да ги разгледате и двете 7-Zip како ИЗАрцДвете се бесплатни, тие се на шпански јазик и лесно можете да ги компресирате и декомпресирате со нив.

Sме интересира инсталирајте бесплатен и многу комплетен компресорПрочитај го ова Прирачник за инсталација на IZArc, во него ќе видите како да ја инсталирате програмата чекор по чекор. Наскоро ќе видиме во друго упатство за пристап до главните функции на програмата. Дотогаш се надевам дека ви беше јасно за што служи компресор-декомпресор и дека написот ви бил корисен. Винегарински поздрави до сите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

82 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тамии dijo

  здраво ... Поминував овде затоа што ми требаа информации за проширувањето на набавките и за компресорите и морам да кажам дека овие информации навистина ми помогнаа.
  Благодарам многу!!
  Сега во библиографијата на мојата работа ќе ја ставам оваа страница и сигурен сум дека мојот учител ќе застане тука за да прочита !!;)
  бакнеж!
  тамии

 2.   Gabriel dijo

  Здраво, информациите што се појавуваат за компресорите многу ми помогнаа, тоа е само она што го барав, добро е што има луѓе кои користат интернет за да им помагаат на другите, а не само да им наштетат.

 3.   Оцет убиец dijo

  Па благодарам многу тамии Задоволство е да можете да им помогнете на луѓето со нивните мали ИТ прашања и многу повеќе ако го користите блогот како препорака за работа. Поздрав

 4.   рокер dijo

  Ви благодариме за информациите што ги наредивте за работа со компјутер, продолжи вака Винагре Асесино, одлична за вашата страница.

 5.   Оцет убиец dijo

  Ви благодарам многу рокер. Драго ми е што информациите за компресори и дека ви се допаѓа страницата. Поздрав

 6.   Луис Педро dijo

  денес како можам да ги компресирам thm датотеките што се теми за мобилни телефони

 7.   Оцет убиец dijo

  Луис Педро го прочита ова прирачник за датотеки THM.

 8.   georgina dijo

  од моја страна, сè е супер татко за гледање на овие прекрасни информации

 9.   Енај dijo

  Здраво, барав информација дека ми треба компресор бидејќи секогаш кога зафаќам повеќе простор на тврдиот диск ... и научив повеќе за компресорите.

 10.   маси dijo

  weno првиот киро
  Кажи здраво
  и сега сакам да се заблагодарам на
  Што ја направи оваа страница достапна?
  бидејќи тој многу ми служеше и
  Сега навистина знам за што е корисно компресирањето
  или отпакувајте ги датотеките
  тоа е само
  мукса
  благодарение
  Чао

 11.   Стефи dijo

  МНОГУ БЛАГОДАРАМ ЗА ПОДАТОЦИТЕ Се надевам дека ќе ги уредите сите компресори што моментално постојат

 12.   alan dijo

  Сметав дека е слатко

 13.   ФАРИД dijo

  Здраво, членот на придружниците беше многу добар
  Научив многу, би сакал да прочитам малку повеќе вашата страница и да видам со што уште може да ми помогнете.
  ПРОДОЛЖИ ТАКА!!! Прекрасно е да имате луѓе како вас !! БОГ БЕГО БЛАГОСЛУВА

 14.   Луис dijo

  ова е многу добро еј како можам да набавам компресор за датотеки или декомпресор што е добар и бесплатен

 15.   Оцет убиец dijo

  Луис ова е бесплатно и навистина добро, имате и туторијал кој објаснува како да го користите:

  Изарц

 16.   ед dijo

  Ви благодарам многу за информациите .... ако знаете како да им помогнете на луѓето..богу

 17.   ванеса абрего dijo

  благодарам што помогнавте да ги разјасните сомнежите во компресорите

 18.   javi dijo

  Ви благодариме што се посветивте на објавувањето на овие појаснувања на сомнежи кои се стекнати бидејќи овие информации ни се од голема помош.

 19.   неко dijo

  Јас исто така поддржувам благодарение на она што k ме спаси благодарение на оваа информација T_T

 20.   јеро dijo

  што е арес ??? оралеее
  хехехе не е шега што ми се исклучува вена
  однос на

 21.   osvaldo dijo

  Ви благодариме што се посветивте на објавувањето на овие појаснувања на сомнежи кои се стекнати бидејќи овие информации ни се од голема помош.

 22.   Агустин dijo

  Здраво благодарам за информацијата
  Многу ми служеше затоа што не разбирав
  ништо хаха .. но имам прашање:
  Можете ли да компресирате музика за да помине
  на таков мобилен телефон зазема помалку? ...

  Се гледаме…

  Агустин

 23.   Оцет убиец dijo

  Компресорите Агустин ја немаат таа функција. Она што сакате да го направите, треба да го направите со конвертор (не компресор) што ви овозможува да го намалите бит-стапката на вашите песни.

 24.   Чуин dijo

  Колку е кул што барав, благодарам

 25.   Diana dijo

  Здраво,
  какви добри информации
  Јасно и концизно
  Но, имам едно прашање, навистина би го ценел
  ваша помош: Имам Mac и компресирам
  датотеки како папки за фотографии и музика
  но забележав дека тежат точно исто.
  За што е ова? Нормално е?

  многу благодарам

 26.   МИГУЕЛ АНGЕЛ dijo

  Може ли некој да ми каже дека тие се декомпресори, ве молам ми треба вашата помош

 27.   Федерико најдобар dijo

  Ја сакам оваа страница, видете сè, вие сте најдобриот убиец на оцет - ве поддржувам во сè. чувај се!

 28.   Федерико најдобар dijo

  и Анто не може да се потпише
  ајајајаја: ЈППППППППППППП

 29.   Анто најдобрите dijo

  Умирам мртва
  овој вињагриееее убиец

 30.   личу со боја (? dijo

  ааааи не знаеш оцет. Ставив крем и се сончав и ги излажав колегите и реков дека шием сончање и што да видам џиџиџииџиј

 31.   јерум dijo

  Здраво
  Јас сум мачка, не знам дали може да ми помогнеш со камтазија верзија 6 и ако можеш, ти благодарам, ти благодарам
  АТЕ КЕТИ

 32.   alberto dijo

  Информациите ми служеа.
  nadamas k keria примери на многу компресори благодарам

 33.   Хаимао19 dijo

  Здраво ОДИ, ДОБРО Е ДЕКА ЈА ИМАШ ОВАА СТРАНИЦА КАДЕ ОБВИНУВАв НЕШТО ДА СЕ ИСПРАТАМ ФОТОГРАФИИТЕ ОД Е-МАЈЛА НА МОЈАТА ФАМИЛИЈА ШТО СЕ ВО ПЕРУ НЕМА ДА ГО КОРИСТАТ ОВИЕ ШТО ГО КАAYАШ И ПРОБАВИ СЕ, Се надевам дека ќе дојдам повеќе специфицирани каде што треба да го изберам за да го направам правото и да може да се испрати, затоа што го компресив со винзап, не е ставен на пошта. .. АКО ИМАТЕ НЕКОЈ КОМЕНТАР ДА МОЕТЕ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ БЛАГОДАРАМ ... ПОЗДРАВ

 34.   Гарулата повеќе гарула dijo

  Дали сте сигурни дека не можете да го добиете Win Rar бесплатно?

 35.   едгардо dijo

  Објаснувањето е одлично, благодарам на наставата

 36.   едуардо__рап dijo

  Еј ви благодарам многу, ми се допаѓа страницата, ги разбирам информациите и ми помогнавте да се одморам.

 37.   францели dijo

  КОЈ Е ОГРАНИЦАТА ЗА КОМПРЕСИЈА НА ДОСИЕ ????

 38.   резиме dijo

  здраво, тоа е добра програма за јајца, тие мораат да ја прочитаат

 39.   јасма dijo

  здраво, каков бран е добра програма од до јајце, треба да го прочитаат ова од јајце

 40.   Роџер dijo

  Здраво, добро, луѓе како вас !!!!!! Само сакав да ве прашам како да компресирате музички видеа за да ги зачувате на диск?

 41.   Роџер dijo

  Здраво, добро, луѓе како вас !!!!!! Само сакав да ве прашам како да компресирате музички видеа за да ги зачувате на диск? и поздрав залив

 42.   лупита dijo

  Ви благодариме оцет, калај ќе има повеќе луѓе како вас кои сакаат да им помагаат на другите. Ги најдов сите информации што ми беа потребни за мојата изложба на училиште и ја истакнав оваа страница како најдобра библиографија. Нека Бог продолжи да ви дава повеќе мудрост и интелигенција.

 43.   esеси јас Лало loveубов dijo

  Имам сè!
  Јас и мојот дечко се сакаме многу и сакаме сите да го знаат тоа затоа што не жалиме што ја покажуваме нашата loveубов и многу сме среќни што сме заедно година и пол и сакаме да бидеме заедно цел живот затоа што тој е theубовта на мојот живот и никогаш не сакам да го изгубам !!!!

  Лало и Jesеси !!!!

 44.   seba64 dijo

  Здраво, како што веќе праша некој, би сакал да знам дали некој знае како да ја компресира датотеката thm за да ја стави како тема на мобилен телефон. Thm-датотеките се теми што можам да ги изберам на мојот мобилен телефон (Сони Ериксон) и со тоа да ги сменам боите и сликите во позадината. Може да земам thm-датотека од мобилниот телефон и да ја однесам до мојот компјутер, да ја декомпресирам со која било програма, да ги модифицирам боите и сликите, но треба повторно да ја компресирам за да ја ставам на мојот мобилен телефон. Значи, дали некој знае како да компресира папка во thm датотека?

 45.   Хозе dijo

  ИЗЛЕГ НА МИКРОСОФТ

  Со почит,

  Имам 15 GB во пораки (е-пошта) и треба да ги компресирам за да ги копирам на ДВД, дали имате познавање од компресор што може да ми помогне за овој тип датотеки?

  Благодарам

  Хозе

 46.   Ледгар dijo

  Може ли некој да ми помогне околу тоа за што служи sonfor?

 47.   Мажите! dijo

  Може ли некој да ми помогне околу тоа за што служи sonfor?

 48.   јонфу dijo

  што водат таму кепин кепан бамос јјјјјјиј кемандо тркало.

 49.   Ontонтсу татковци dijo

  како ме убива оцетот, тоа ми го крева холестеролот. Освен ако оцетот нема ништо од тоа

 50.   чу па ергагагааг dijo

  јујујујујујују

 51.   гласно dijo

  Здраво, овој материјал многу ми помогна за она што ми треба

 52.   крст хернандез r dijo

  Гарсијас многу ми служеше, честитки за вашето знаење и за вашата убезност.

 53.   Езекиел dijo

  Само се обидувам да компресирам видеа и кога ќе заврши процесот, се појавуваат брошури, но кога ќе го поправам, компресираното видео тежи исто како и декомпресираното, дали е тоа така? Или што правам погрешно?

 54.   радост Рико dijo

  Ви благодарам многу за помошта. Некој требаше да жали за оние од нас кои бараат едноставно, едноставно ... разбирливо објаснување.

 55.   АЛЕКСА dijo

  ПРОФЕРОТ МИ ОСТАНА КОМПРЕСОРИ ЗА РАБОТА СБРЕ ДОСИЈА И МИСЛАМ ДЕКА НА ОВАА СТРАНА IЕ ГИ НАЈДАМ СИТЕ БЛАГОДАРИ

 56.   Волшебникот Вилијам dijo

  Еј ВА, навистина ти честитам на твојата веб-страница, таа е многу комплетна,

 57.   плавуша (: dijo

  хахаха да да транкила ... HAHAJJAJAJAJA русокоса аа црвенокоса
  Јас бев пиратски мазооо; П.

 58.   плавуша (: dijo

  Здраво, вие спиење! 😀

 59.   инезит; Д. dijo

  здраво грдо!
  што има?

 60.   Pelired; Д. dijo

  хајаџај
  ЗДРАВО ГОСПОД. ФАКЕР XDD
  и русокоса xD
  W спиење на фитили Ö
  хахаха

 61.   плавуша (: dijo

  Здраво убава !!! што има!!
  Еј, не ме нарекувај грда. ; Стр

 62.   Pelired; Д. dijo

  ХОООООООООООООЛАААААА
  loveубовта е сурова ... XD

 63.   инезит; Д. dijo

  веќе… кажи ми… .. тука сум многу јеј РИЛАДА¡¡¡¡¡

 64.   плавуша (: dijo

  и тоа доаѓа, добро ако може да биде сурово, но ... понекогаш е кул !!! xDD

 65.   плавуша (: dijo

  сиромашна инесита !! ЛИМОНЦЕТА !!!!! ; Д.

 66.   инезит; Д. dijo

  твојата убов е забранета.
  моето само комплицирано xdxdxd
  и твојот анксиоз ??? ¡¡¡

 67.   инезит; Д. dijo

  ФРЕЗИТААААА¡¡¡¡¡¡¡¡¡ ТЕ САКАМ

 68.   плавуша (: dijo

  Да Да не, нема лимон не е забрането !! xDD

 69.   плавуша (: dijo

  и твојот пелидер? кажи ни за твоите loveубовни врски, односно (каков култ, нели?) за Ден… .. xDD

 70.   инезит; Д. dijo

  МЕНЕ е комплицирана, но твоја ...... ако открие „Х“, ќе сереш на некој начин охахахххаха ... ..
  но ти tranki k Јас не велам ништо, но кога луѓето ќе дознаат, немој да ме прашуваш за помош ...
  свинско месо, ве известувам:
  «К ИГРА СО ПОАР НА КОГА ГОРИ»

 71.   плавуша (: dijo

  тоа нооу е оган !!!!!! xDD

 72.   инезит; Д. dijo

  МИ ДАВА = ¡¡¡
  АБЛАСТИРАТЕ СО БРАНДОН;))

 73.   плавуша (: dijo

  од Пелидер: НООООО Е ДЕН *** ЛО МИО ХД

 74.   инезит; Д. dijo

  IИJИЈJИЈИЈ

 75.   плавуша (: dijo

  ШТО ТЕШКО !!!! Веќе ти реков .. ако сакаш .. кажи !! xDD

 76.   ферчито dijo

  Орале пријателе, со денови барав информации за компресорите и никој не ме остави задоволен, сепак ова ќе ми помогне, благодарен е добар брат ... ти си генијалец ло !!!

 77.   дегустација и вир dijo

  Колку е чудно името на информативната страница jashahahaha

 78.   френи dijo

  .и.

 79.   Гонзало dijo

  Здраво, вашата страница е многу интересна и едукативна, особено што е многу едукативна. Ви честитам и ви благодарам за информацијата. Јас постојано ќе ја посетувам вашата страница во добро време

 80.   МАФЕР dijo

  Здраво, информациите на оваа страница многу ми помогнаа, и повеќе за да ги завршам домашните задачи на универзитет, бидејќи наставникот многу користи компресор за патенти и сега знам што е тоа и како се користи и за што служи најважното нешто што ќе можам да ги преземам белешките. Молтес Гракси по информација. Адеу

 81.   МАРИ dijo

  здраво кои се иконите на компресорите

 82.   чичин dijo

  не ми е грижа
  но благодарам: v

<--seedtag -->