Како да конвертирате видео во GIF

конверзија на видео во GIF

Прво беше Твитер, кој беше следен од Фејсбук, за конечно да се интегрира во Телеграм и WhatsApp. На Анимираните GIF-ови станаа популарни неодамна, и можеме да ги најдеме и во гореспоменатите апликации и да бараме на друго место на Интернет.

Запомнете дека анимираниот GIF не е ништо повеќе од а рамка сукцесија анимирано, со други зборови, кратко видео без звук. Но, што се случува ако сакате да креирате ваш анимиран GIF? Тоа навистина не е толку комплицирано како што може да звучи. Се осмелуваш?

Со најмногу 256 бои и јасно се разликува од тоа што нема звук и има репродукција на бесконечна јамка, lНајлесен начин да креирате анимиран GIF е од видео, и претворете го во тој формат. За оваа цел, постојат неколку начини, иако ќе се засноваме на наједноставните.

Giphy

креирајте GIF со giphy

Гифи е само еден мрежа на која корисниците можат да ги поставуваат и споделуваат нашите GIF-и омилени цртани филмови. Но, покрај тоа, неговото тајно оружје е тоа ви овозможува да креирате анимиран GIF преку кое било видео на YouTube едноставно и лесно.

Имаме азил на горниот дел од страницата, каде што можеме да ги внесеме термините според кои сакаме да најдеме специфичен GIF, но исто така можеме да создадеме анимиран GIF од видео на YouTube со копчето «Креирај», сместено на врвот, веднаш над лентата за пребарување.

создадете GIF со Giphy

Откако ќе се притисне копчето «Креирај», ќе одиме директно на дното на страницата, во делот на „Додадете која било URL“, во кое поле за текст ќе ја копираме врската од видеото на Youtube што сакаме да го претвориме. Единственото ограничување е дека оригиналното видео не надминува 15 минути времетраење. Откако адресата е копирана, Giphy ќе ја препознае директно и ќе го отвори уредникот.

уредник на гифи

Внатре во уредникот наоѓаме, по ред, а преглед на нашиот GIF на левата страна, додека на десната страна ќе имаме два лизгачи, со кои може да се прилагоди и времетраењето на нашиот GIF, и моментот кога сакаме да започне. Откако ќе се прилагодат двата параметри, ќе кликнеме на копчето за продолжување, лоциран во долниот десен агол.

создадете GIF giphy

Во овој втор чекор, ќе имаме можност за украсете го нашиот GIF. Можеме да додадеме текст, анимации, филтри или налепници, така што последниот GIF е посоодветен за она што го бараме. Треба само да ги избереме опциите што сакаме да ги додадеме, одделени во три дела: текст, налепници и цртежи.

Откако ќе се додаде сè што сакаме, со притискање на копчето «Продолжете со поставување» долу десно, ќе пристапиме до последниот чекор. Само ќе треба да ги внесеме ознаките, кои се ознаките со кои пребарувачот Giphy филтрира GIF-и, и кликнете на копчето. Поставете на Giphy.

сподели GIF

Процесот на поставување трае неколку секунди, и откако ќе се постават на нивните сервери, Giphy ни нуди опција да можеме да го споделуваме GIF креиран на различни начини. Покрај моќта преземете го на нашиот компјутер, ви овозможува да го зачувате во омилените на нашата сметка Giphy, доколку ја имате. Исто така, ни нуди можност за копирајте ја неговата директна врска или вметнете ја на вашата веб-страница, така што е како што гледате подолу:

Неговата големина ќе се намали, бидејќи е GIF, а не комплетно видео, се создава со одредена големина. Откако ќе го креирате и преземете, можете да го споделите со кого сакате на начин што најмногу ви се допаѓа.

WhatsApp

Да, додека го читаш, WhatsApp исто така ни нуди брз и лесен начин да создадеме GIF од видео за да го споделиме со нашите контакти.

Процесот има само еден чекор, иако мора да го знаеме главното ограничување на овој систем: видеото што сакаме да го претвориме во GIF ќе мора да го има максимум 6 секунди. Ова не значи дека не можеме да користиме подолги видеа, но мора да ги намалиме на тие 6 секунди.

Претворете го GIF во WhatsApp

Треба само да го избереме видеото што сакаме да го конвертираме и да ги спроведеме истите чекори како да го испраќаме директно до некој од нашите контакти или групи. Единствената забелешка е дека, во прегледот, како што гледате на сликата погоре, ќе мораме изберете ја опцијата GIF во селекторот во горниот десен агол. На овој начин, лесно можете да испратите видео како GIF.

Телеграма

Во Телеграма исто така имаме можност за конвертирајте кое било видео што сакаме да го испратиме во GIF анимиран. Иако тука разликата е во тоа немаме ограничување на големината на видеото, за да можеме да ја извршиме конверзијата со кое било видео што сме го снимиле или што го имаме на нашиот уред.

Создадете GIF со телеграма

На ист начин како и во WhatsApp, ние едноставно мораме притиснете го малото копче во форма на звучник во горниот лев агол на прегледот на видеото. На овој начин, ќе добиеме забелешка дека при испраќање без звук, ќе јамка како GIF, како што гледате на горната слика. Без сомнение, тие се најлесните методи за претворање на видео во анимиран GIF.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.