Претворете ги вашите RAR-датотеки во ISO-слики лесно со AnyToIso

AnyToIso

AnyToIso е едноставна алатка што може да ни помогне во извршувањето на оваа задача, потреба што генерално се појавува кога сакаме да имаме поцврста датотека од онаа што ја нуди rar; И покрај фактот дека ова е главната функција што апликацијата ќе ни ја понуди, таа има дополнителни опции така што нашата работа е надополнета со други видови датотеки и разни медиуми за складирање.

Иако AnyToIso Има многу поени во своја корист, единствениот недостаток што може да се спомене во врска со алатката е дека се плаќа, ситуација што може да остане во втор план ако ги земеме предвид огромните придобивки што би можеле да ги имаме со оваа алатка во наши раце.

Прилагодување на интерфејсот AnyToIso

Откако ќе преземете, инсталирате и извршите AnyToIso на нашиот компјутер Виндоус ќе најдеме прилично лесен интерфејс; Таму главно ќе најдеме 3 различни опции распоредени во нивните јазичиња, а тоа се:

  • Екстракт-претворете во ISO. Ова може да биде опцијата што најмногу ја користат оние кои сакаат да претворат RAR-датотека (или кој било друг вид) во ISO-слика, бидејќи тука е потребно само да се обидат да ја лоцираат компресираната датотека (со првото копче за пребарување датотеки) и подоцна , изберете помеѓу можноста за конвертирање на споменатата компресирана датотека во ISO слика или едноставно извлекување во одредена папка.

AnyToIso 01

  • Од физички диск до ISO слика. Инвеститорот на алатката не сакаше да штеди на напорите кога нуди различни алтернативи на корисниците на AnyToIso, затоа, ставајќи во ова јазиче (втората) опции за да можете да изберете помеѓу CD-ROM диск или ДВД, за подоцна да го претворите во ISO слика, која ќе биде зачувана на местото што го избравме. Дополнително можете да стигнете до создадете мала датотека за знаци, исто што е потребно од некои апликации за монтирање на слики на ISO-дискот.

AnyToIso 02

  • Од папки до ISO-слика. Во третиот таб на интерфејсот во AnyToIso ќе ја најдеме оваа функција. Таму корисникот ќе треба да избере една или повеќе папки (или директориуми со неколку гранки) со првото копче за пребарување; подоцна, мора да се избере второто копче за да ги претвори тие избрани папки во една ISO-слика. Дополнително, корисникот може да ги избере техничките опции што треба да ги содржи оваа нова генерирана датотека.

AnyToIso 03

Зошто да имате ИСО-слика наместо рар-датотека?

Ако почнавме да размислуваме за стекнување AnyToIso За да ги искористиме гореспоменатите придобивки, тогаш треба да ги анализираме и причините зошто е погодно да се има на нашиот хард диск ISO-слика наместо rar-датотека; првото оправдување што би можеле да го споменеме е во јачината и стабилноста на ISO сликата во споредба со rar-датотеката.

Понатаму, ако сме преземале поретка датотека од Интернет, постојат ситуации во кои нејзината структура обично содржи голем број директориуми со различни гранки; Во оваа структура обично се усвојуваат исклучително долги и обемни имиња на датотеки, кои не можат лесно да се декомпресираат, предизвикувајќи порака за грешка кога сакате да ја извршите оваа задача.

Значи, за да се избегнат овие типови грешки (главно онаа што ја споменавме во претходниот пасус), можеме да користиме a AnyToIso став претворете ја нашата rar-датотека во ISO-слика, исто што ќе ги задржи интегритетот и структурата на оригиналот и дека можеме да ги разгледаме без никаков проблем со некој вид алатка што може да ни помогне монтирај се на оваа виртуелна слика во нашиот оперативен систем; Иако се осврнавме на можноста за претворање на rar-датотека во ISO-слика, компатибилноста на AnyToIso Пошироко е, бидејќи е можно да се увезат слики на дискот со различен формат што тешко може да се читаат на нашиот компјутер, за да се претворат во стандардна како што е ISO-сликата.

Повеќе информации - Анализирајте ги сликите на дискот со MobaLiveCD


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.