Контекстуално мени

Пример за мени со контекст

Пример за мени со контекст

Денес ќе видиме што е контекстното мени и за што служи. Исто така, ќе видиме како се менува контекстното мени во зависност од локацијата на курсорот на екранот и за похрабрите и поискусните ќе понудам информации за тоа како да го измените контекстното мени со додавање или отстранување на елементи од него. Па, да започнеме со дефиницијата за "контекстно мени".

Кое е контекстното мени?

Контекстното мени ие прозорецот што се отвора кога ќе кликнеме со десното копче на глувчето глушец Ова мени е жив елемент на оперативниот систем бидејќи е изменет со додавање нови елементи во контекстното мени додека инсталираме нови програми.

Поврзана статија:
Алтернативи за деинсталирање на Виндоус апликациите

Не сите програми што ги инсталираме додаваат елементи на контекстно мени и ќе мора да се каже дека за среќа, бидејќи во спротивно ова мени ќе растеше на претеран начин, попречувајќи ја нејзината главна функција. Која е главната функција на контекстното мени?, продолжи да читаш:

За што служи контекстното мени?

Контекстуалното мени служи за олеснување на нашата секојдневна работа со нашиот компјутер. Кога ќе го отвориме контекстното мени со кликнување со десното копче на глувчето (левиот ако го имате конфигурирано за левораки корисници) добиваме прозорец во кој има многу опции како креирање папка или директен пристап, компресирање датотека, репродукција на вашите mp3-а, скенирање на датотека со антивирус, итн., и сето ова можеме да го сториме директно и без претходно да ја отвориме програмата вклучена во избраното дејство.

Како што реков претходно, во зависност од областа на вашиот екран на кој ќе го отворите контекстуалното мени, тој ќе претстави еден или друг аспект, разликувајќи се во елементите што ги покажува или содржи во своето мени. Ајде да погледнеме неколку примери.

Контекстно мени на работната површина на Windows XP

Ако кликнеме со десното копче на глувчето на слободна површина од вашата работна површина, го добиваме следното контекстуално мени:
Контекстно мени на работната површина на Windows XP
Во него ќе видите сè што можете да направите со елементите што се наоѓаат на вашата работна површина, како што е организирање на икони. Ако го поставиме курсорот над која било ставка од менито со стрелка на својата страна, ќе се појави друго опаѓачко мени како што можете да видите на горната слика.

Иако зборуваме за контекстното мени на Windows XP, ова е слично и за Windows 7 и Windows 10. И покрај фактот дека системот е ажуриран за сите овие години, контекстното мени е сè уште таму и има слична операција во сите верзии.

Поврзана статија:
Како да поставите видео како позадина во Windows 7

Контекстно мени на датотека

Ако кликнеме на датотека, контекстуалното мени ќе се разликува во зависност од продолжување што ја има таа датотека (нејзиниот формат). На пример, ова е контекстното мени на датотека со наставка PDF.

Контекстно мени на PDF-датотека

Во ова мени гледаме елементи кои не се појавија во контекстно мени од работната површина на Виндоус, како што е опцијата "Скенирај ..." за да проверите со антивирусот дека PDF-датотеката не содржи вируси или други познати закани. Можеме да го видиме и елементот "IZArc" што отвора второ мени со кое можеме компресира PDF-датотеката со помош на компресорот ИЗАрц.

Но, како што веќе реков, ова мени ќе варира во зависност од видот на датотеката на која го нарекуваме. На пример, ако го отвориме контекстуалното мени со десен клик на датотека .DOC (датотека Word) наместо на датотека .PDF, го добиваме следното контекстуално мени.

Контекстно мени на датотеката DOC

Како што можете да видите, ова мени е пообемно од претходното и исто така вклучува опција за печатење што не го донесе другото контекстуално мени.

Можеме да најдеме многу различни контекстни менијаВеќе видовме некои, но варијациите се бесконечни, скоро во сите програми ќе најдеме контекстуални менија кои ќе ни помогнат побрзо да извршуваме задачи, без да мораме да се движиме низ лентите со алатки на секоја програма. Значи, само ќе ги видиме веќе прикажаните примери.

Денес сакав да објаснам кои се контекстуалните менија и за што служат затоа што во идните упатства ќе се осврнам на нив и ако некој не знае што се контекстуални менија, ќе треба само да застанат за да добијат идеја.

За оние кои сакаат да дознаат повеќе за контекстуалните менија, ќе ви кажам дека е можно да ги кодирате со додавање или отстранување на елементи од него. Додека некои од овие операции може да се направат лесно, други се многу посложени и се надвор од опсегот на овој напис. Друг ден ќе видиме како лесно да направиме некои модификација во контекстното мени. За сега и за оние кои сакаат да имаат целосна контрола врз контекстното мени, препорачувам да прочитате: овој напис за контекстното мени, но со јасно ПРЕДУПРЕДУВАЕ, написот не се препорачува за почетници и неискусни корисници бидејќи треба да манипулирате со регистарот на Windows за да го измените контекстното мени. Од друга страна, препорачувам секој што има повеќе искуство да ги разгледа и статијата и страницата на Ервинд исплака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

77 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   дианита dijo

  Здраво, само сакам да кажам дека оваа страница е многу добро дизајнирана и се надевам дека тие продолжуваат да ги прават страниците толку лесно разбирливи и да ни објаснуваат како го правите тоа, честитки и благодарам што го вложивте времето за изградба на страници, така што ние корисниците имаме најдоброто.тато

 2.   Оцет убиец dijo

  Драго ми е што ви се допаѓа страницата, ви испраќам особено кисел поздрав за вашите kindубезни зборови.

 3.   Brenda dijo

  мора да имате делови од контекстното мени

 4.   lucy dijo

  еји благодарам за информацијата 😉 ми помогна за задачата… поздрави

 5.   бајка dijo

  еји благодарам за информацијата што ми ја послужи за задачата ... поздрав

 6.   лучијака dijo

  еј пичка помогни ми во домашните задачи… благодат

 7.   Пао dijo

  Здраво, навистина мислам дека вашиот блог е одличен.
  Но, имам проблем со контекстуалното мени на мојот компјутер и би сакал да ви кажам за тоа за да видам дали можете да ми помогнете. Се случува кога ќе отворите MiPC и кликнете со десното копче на глувчето врз кој било диск, било да е тоа хард диск, USB или cd-уред, компјутерот да не реагира и да не го отвори контекстното мени. Но, тоа е само во MyPC, бидејќи во папките ако го отворите контекстното мени. Можеш ли да ми помогнеш темолам???? Не знам што да направам или како да побарам помош за овој проблем.

 8.   скапоцен камен !! dijo

  Ви благодарам многу за оваа помош
  треба да ми помогнаш многу
  за домашните задачи на мојот компјутер
  и освен тоа е многу лесно затоа што може да копирате
  и залепи
  la verdad
  ОДЛИЧНО !!

  Јас vo0e
  од: скапоцен камен :);)

 9.   Оцет dijo

  @Pao најверојатно системскиот администратор ја оневозможи таа опција. Ако само вие користите компјутер, можеби имате вирус.

 10.   Дамјан dijo

  Здраво: навистина ми се допадна твојата страница. Сфатив затоа што имам проблем со контекстното мени; види дали можеш да ми помогнеш:
  Снимам гласовни датотеки со микрофон. Би сакал, кога ќе креирам, да можам да го креирам преку контекстуалното мени на папката, кликнете на «Ново», и тоа, таму, исто како што добивам датотека со нов Word или нова датотека во PowerPoint , Ја добивам опцијата нова гласовна датотека или wav, да и дадам име, а потоа, да можам да ја отворам директно од програмата за снимање, без да ја зачувам и да ја именувам тогаш.
  Тоа е можно, бидејќи на работа работи (тоа е Windows 2000), но дома не - (имам Виста). Ви благодарам за вашата страница и се надевам дека, покрај мене, прашањето и одговорот може да бидат од општ интерес.

 11.   Оцет dijo

  Па, немам идеја како да го направам она што ти треба Дамијан. Препорачувам да направите неколку пребарувања на Google, како што се „додавање кратенка на контекстното мени“ или „преглед на контекстното мени на кратенки“ за да видам дали имате среќа.

 12.   jeеферсон dijo

  ХЕИ БЛАГОДАРАМ ЗА ИНФОРМАЦИИТЕ што многу ми се сервираа на задачата

 13.   Еуфронија dijo

  Грејс ми служеше многу и продолжувам понатаму

 14.   Хозе dijo

  ета на ударот хахахаха благодарам за информацијата

 15.   alexa dijo

  Јас не го користев овој инфо, но како и да е, резервоар

 16.   paola dijo

  Здраво, навистина мислам дека вашиот блог е одличен.
  Но, имам проблем со контекстуалното мени на мојот компјутер и би сакал да ви кажам за тоа за да видам дали можете да ми помогнете. Се случува кога ќе отворите MiPC и кликнете со десното копче на глувчето врз кој било диск, било да е тоа хард диск, USB или cd-уред, компјутерот да не реагира и да не го отвори контекстното мени. Но, тоа е само во MyPC, бидејќи во папките ако го отворите контекстното мени. Можеш ли да ми помогнеш темолам???? Не знам што да направам или како да побарам помош за овој проблем.

 17.   Оцет убиец dijo

  Ако компјутерот го користат повеќе луѓе, вашата сметка може да биде ограничена и немате дозвола да го отворите контекстното мени во единиците. Ако е ваш персонален компјутер, тоа може да биде вирус или малициозен софтвер. Поминете антивирус и антиспајвер.

 18.   Деј dijo

  Многу ми помогна

 19.   Деј dijo

  благодарение

 20.   Кокетуело dijo

  Па, вистината е дека знаев што е тоа само по себе, ако кликнам со десното копче врз него и неговите употреби и такви, не знаев како се вика така, ми звучеше како нешто, но не знаев што.

  Ви благодарам многу навистина!

 21.   јоп dijo

  Па, не ми помогна, но е кул…. за другите = (^^) =

 22.   јоп dijo

  Не дека јас бев БАа вуцанДДоп, но weno… <3 !! = (* _ 0) =
  Ако ова им помогне на демоните, нема проблем !! како и да е, благодарам

 23.   paula dijo

  Ви благодарам, тие ми помогнаа само со она што ми требаше. Чао чао;)

 24.   ортупан dijo

  Здраво, имам проблем и тоа е што кога ќе кликнам на кратенката што ја имам на работната површина кон надворешниот диск, таа не се отвора со другите дискови и се појавува на екранот, «За да ги инсталирате и конфигурирате компонентите на системот , користете ја контролната табла .контрола »Се обидов, но не успеав. Благодарам однапред.

 25.   laura dijo

  здраво не ми беше од корист

 26.   jenny dijo

  Ми послужи многу главни моменти, благодарам, продолжете така

 27.   Јохан dijo

  мојата е-пошта е jhoncena_12_6@hotmail.com додаде ми 8 ======= Д.

 28.   sebastian dijo

  Здраво девојки мамацита

 29.   НАДИА dijo

  Одличен придонес, честитки, продолжете така.

 30.   Диего dijo

  Имам проблем, кога ќе кликнам на папка, се појавува друг прозорец за пребарување, како да ја сменам опцијата за отворање наместо да барам од контекстуалното мени? Или како да креирате акција за отворање на папката? Благодарам

 31.   Марија dijo

  ова chid0o mgraxis еј ми служеше

 32.   занда dijo

  Здраво, треба да ми помогнете, ве молам, ми требаат чекорите за изменување на пасус користејќи го идејното мени. Се надевам дека ќе можете да ми помогнете !!

 33.   Мајаја dijo

  Многу ми помогна ... Мислев дека повеќе нема да ги наоѓам потребните информации ... сè додека не ја пронајдов оваа страница ... благодарам

 34.   паулина dijo

  оваа страница е голема благодарност

 35.   Manuel dijo

  Имате (не) добра ноќ

  инсталирајте ја следнава библиотека regsvr32 C: windowsssystem32crviewer.dll на Windows 7

  кога го извршува, ми го кажува следниот код за грешка 0x80020009

  Може да ми помогнете да го поправам?

  Однапред благодарам за вниманието.

 36.   Погледни ме dijo

  здраво гракс за информацијата илјада благодарам

 37.   лаура Сесилија Круз Дела Круз dijo

  Ви благодарам, тоа ми помогна да видам како се создава контекстуално мени и што ни служи на благодатта.

 38.   Поло dijo

  Многу ми помогна

  благодарение

 39.   ЕИФЕЛ JЕФЕЛСОН dijo

  Ви благодарам за толку важните информации за мене, ви благодарам многу

 40.   pout75 dijo

  Здраво, контекстуалното мени во Internet Explorer не работи за мене, што можам да направам? тоа беше откако беше инсталиран интернет истражувач 8. Тие ставија приклучок наречен акцелератор и мислам дека беше тоа што го оневозможи десното копче на глувчето, но само на Интернет. Ви благодарам

 41.   џадер dijo

  не кажува ништо интересно
  Поздрав до луѓето од системскиот центар на Баранкилја

 42.   ЈАЗМИН МЕНДЕЗ ИНКЛАН dijo

  ЗДРАВО ОВАА ЧИДА ВАША ПАГА. НАД СЕКОГА ФРАЗА ЈЕJЕЕJЕЈ

 43.   непознат dijo

  Ви благодарам многу, многу е интересно и многу ми помогна

 44.   Бруно dijo

  колку е интересно и разбирливо, ви благодарам многу

 45.   никол dijo

  Ви благодарам многу, тоа многу ми помогна за мојата истражувачка работа

 46.   Раул dijo

  Кој по ѓаволите, ми помогне со тоа што е екранот за концептот

 47.   Сакура dijo

  благодарам убиец оцет чао

 48.   Џош dijo

  chido guey ми служеше да се сеќавам на greetубовта и мировните честитки до моите светски камери

 49.   Џош dijo

  уште еднаш поздрави ја Сакура кажи дека сум од мекс поздрав до сите убави стари жени, слугата на loveубовта се збогува

 50.   луци и сави dijo

  Здраво!
  п.с., овие информации ни служеа
  за нашата информатичка задача
  Ви благодарам многу и се надеваме дека кога ќе имаме
  друга задача за тоа прашање тука да побараме нова
  информации ... поздрав *****

 51.   јасмин dijo

  Па, не ми беше ништо, ако беше за другиот
  Тие имаат повеќе ВАORTНО информативно бији

  безизитош !!

 52.   Денис dijo

  колку луд, јас сум гаааајјиј !!!!
  ТЕ САКАМ ВЕ МОЛАМ !! јас сакам

 53.   Денис dijo

  факиуу !!!!!!

 54.   Никол dijo

  Здраво, добро, вистината е, вашите информации беа бескорисни, ок, жал ми е, тоа е вистината.

  постскрипт:
  повели ок извини хахахахахахахахахахахахахахаха

  ЧАО
  какво смеење треба

 55.   clau dijo

  Здраво!! Имам проблеми со превод на помош izarq..не можам да го користам ако не разбирам ништо !! се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш благодарам !!!

 56.   Едуардо dijo

  содржи добри информации, но мислам дека би било добро да додадете малку повеќе информации

 57.   ЛУПЕ dijo

  Ке кул е се, но би било многу подобро ако дадат примери, зарем вие момци не верувате во тоа ????????????

 58.   Ely dijo

  Барам работа

 59.   cindy dijo

  не ми помогна

 60.   Среќен момче dijo

  Здраво. Можете ли да ми помогнете, ве молам? Имам прашање на тестот што не го разбирам. Дали ги наведува различните опции вклучени во контекстуалното мени на почетното мени во Виндоус Виста, и што прави секоја од нив? Помогни ми те молам…

 61.   милена dijo

  Здраво, би сакал да знам како е форматирано контекстуалното мени за тест на училиштето

 62.   мануела dijo

  Беше добро благодарам!

 63.   mariana dijo

  Здраво, ми треба многу важна помош за задача и ако можете да ми одговорите денес многу подобро ...
  Па, тие ме прашаа за разликите помеѓу контекстуалното мени на прозорецот со датотека и прозорецот со папка, но не можам да идентификувам што е и, исто така, морам да ставам сличности, но бидејќи не знам кои се прозорците, Не би знаела како да ги идентификувам. Кажете ми барем кој прозорец е, ви благодарам ...

 64.   германија dijo

  Многу добро ви благодарам што направивте ваков вид информации, што е многу добро објаснето, ви давам 100

 65.   Omar dijo

  каков голем гаркс за да ми објасниш

 66.   КИКАЛА dijo

  БЛАГОДАРАМ, МНОГУ СЛУАМ

 67.   КИКАЛА dijo

  ФЕНКИУ БРАНОТ ШТО Е БЕРДАД НЕ ГО КАА ОВА, ОТИ БЕШЕ ЗА КОЛО ТАР

 68.   андреиита dijo

  Ви благодариме за вашата помош :)

 69.   Самоил dijo

  Олаа беше на час и ми помогна да се одморам .. Ви благодарам

 70.   oniони dijo

  Ова ми служеше многу благодарно, ова ме натера да добијам добра оценка, но не го заслужив тоа затоа што го ископирав

 71.   Добро dijo

  Здраво За работа ме прашаа: 8. Наведете ја содржината на контекстното мени на работната површина на Виндоус.
  ПОМОШ! Ви благодарам!

 72.   ФЕРНАНДО dijo

  Секој знае како да ги уредува командите на менито за контекст?

  БЛАГОДАРНОСТ

 73.   andres dijo

  здраво, може ли да ми помогнеш со ова прашање ...
  Како е поделено контекстуалното мени (Excel)? ...

 74.   Кети dijo

  Здраво, можете ли да ми помогнете во скокачкото мени, ве молам?

 75.   кармелина dijo

  Колку лошо ми дадоа 1 за тоа

 76.   кармелина dijo

  Колку добро ми дадоа 5 за тоа

 77.   дина муза dijo

  здраво Имам проблем со моето контекстуално мени со збор, кога ќе кликнам со десното копче се појавува, но веднаш исчезнува ... може некој да ми помогне
  Благодарам однапред

<--seedtag -->