Checksum Compare: дознајте дали информациите во 2 директориуми ја имаат истата содржина

исти и различни

Постојат моменти кога ни требаат извршете сеопфатна резервна копија на информациите што ги сместивме од хард диск на друг, сосема поинаков. Ако е тоа така Како можете да ги процените информациите содржани во овие хард дискови? Добра алтернатива за да можете да ги знаете овие информации е користењето на алатката наречена Checksum Compare.

Се разбира, ние споменавме конкретно 2 хард дискови, ова не е единствената активност што може да ни ја понуди Checksum Compare; исто така може да се споредат два различни директориуми, што може добро да се наоѓа на истиот хард диск или на различни партиции. Важната работа е во обидот да дознајте дали овие 2 локации имаат ист број на датотеки, и сличноста што секој од нив ја има едни со други. Следно ќе го споменеме начинот на кој работи Checksum Compare и од кој би можеле да имаме корист ако се посветиме на овој вид задачи.

Признавајќи ја номенклатурата на Checksum Compare

Одамна не го користевме зборот 'номенклатура«, Суштински елемент кој нуди подобро разбирање за секој што се потпира на тоа. Зборувајќи конкретно за оваа апликација Checksum Compare, таа усвојува прилично едноставна за разбирање на номенклатурата, која е претставена со помош на неколку бои што можеме лесно да ги идентификуваме откако ќе бидат претставени. Пред сè, мора да споменеме дека оваа апликација може да се преземе во преносна верзија и за 32-битна и за 64-битна; Понатаму, алатката е потполно бесплатна и бесплатна благодарение на фактот дека е со отворен извор. Земајќи ги предвид овие ситуации, можеме да споредиме проверен сума преземете од официјалната врска со веб-страницата.

Таму ќе најдете и во својата верзија за инсталирање во Виндоус (и во различни верзии) иако, се препорачува да се користи преносна верзија за да се избегне овој вид документи. Ако ја одбравте оваа последна опција, датотеката ќе има формат 7z, така мора да морате користете специјализирана апликација за да ја отпакувате нејзината содржина.

Штом ова е направено, треба да го барате извршна припадност на Checksum Споредба во креираниот директориум, во кој момент интерфејсот прво ќе го покаже root директориумот на тврдиот диск каде што е инсталиран оперативниот систем. Во овој поглед, оваа алатка работи од Windows XP наваму.

Интерфејсот е составен од 2 колони со ист тип на функции и елементи; Мал трик што можеме да го препорачаме во овој момент е да отворите прозорец за пребарување датотеки и да одите до местото каде што се наоѓа директориумот што треба да се анализира. Таму едноставно ќе треба да кликнете на горниот дел каде што е дефинирана локацијата на папката. Треба да ги копирате овие податоци и потоа да ги залепите во просторот на првата колона во Checksum Compare.

Контрола на 01 на проверка

Истото што би требало да го сторите и за другата колона, односно побарајте го директориумот на другата папка со која сакате да го споредите оној што претходно сте го избрале; во овој момент нема да се восхитувате на каков било вид на разлика затоа што процесот сè уште не ја започнал анализата.

Контрола на 02 на проверка

Треба само да кликнете на копчето на горниот дел (лентата со алатки) од Checksum Compare што вели споредба на, со што ќе започнете да го гледате напредокот на анализата во секој од овие директориуми.

Контрола на 03 на проверка

Најинтересно од сè е во номенклатурата што ја користи развивачот за оваа апликација, а која е поддржана од следниве бои:

  • Зелени. Датотеките со оваа боја се идентични и нема никаква варијација помеѓу нив.
  • Amarillo. Датотеките со оваа боја се отсутни во другата папка.
  • Црвена. Ова значи дека датотеките постојат во секоја од папките што ги избравме, иако тие имаат карактеристики што ги прават различни.

Контрола на 04 на проверка

Анализирајќи го малку она што го спомнавме во претходната точка, ова може да се случи ако две датотеки со Word се теоретски исти, но едната има повеќе страници од другата.

Како што можете да му се восхитувате, оваа алатка може да биде идеална за да се обидете знаете што имаме во два различни директориуми, нешто што може да биде во наш интерес ако сакаме да направиме резервна копија од еден хард диск на друг со голема количина на податоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.