Контролирајте ги вашите коментари за подобро позиционирање

En на блогосфера на блогови се основните елементи (нивните основни единици), врски ја сочинуваат смесата за врзување што ги врзува и коментари тие се елемент на дружење што gives дава живот на целата оваа структура.

Pза мене, блог без коментари е како книгаМожете да го прочитате и да добиете корисни информации од него, но немате можност да комуницирате со неговиот автор и директно да ги споделите вашите ставови со него. Додека читате книга, таа може да оживее, но не смеете да заборавите дека се враќа во минатиот живот. Неговиот живот е оној момент кога неговиот автор завршил да го пишува а не во моментот кога ќе го прочиташ. Во блогот без коментари, објавите одразуваат статични идеи, ажурирани само од работата и благодатта на блогерот, кој е среќен да ја изврши задачата за ажурирање.

ÉОва не се случува во блогови со коментари, во нив е можно да се одржат живите информации, да се изразат различни гледишта, да се дискутира, да се согласи и да се надополни мислењето на нејзиниот автор, со еден збор „да разговараме“.

EЈас сум ве молам коментари, без нив блогосферата би била само друга библиотека, но имајте во предвид тоа може да ја избалансира вашата стратегија за позиционирање. Ако оптимизацијата на машините за пребарување не ви значи ништо, тоа што ќе ви кажам ќе ве интересира малку. Ако се грижите за зголемување на публика и подобрување на позиционирањето, некои од нив може да ви помогнат совети.

Што можеш да направиш:

 • Контролирајте ја густината на клучните зборови: Ако сакате да позиционирате за одредени пребарувања, мора да ја контролирате густината на одредени клучни зборови. Како што добивате коментари, почетната густина ќе се разредува и целата работа пред објавувањето на објавата ќе започне да е бескорисна. Невозможно е да се контролира она што некој го пишува во коментар, и никој не сака да го направи ова. Но да, можете да контролирате што пишувате во коментар. Ако видите дека никој не ги користи вашите клучни зборови кога оставаат коментар (тоа ќе се случи во 99% од случаите), користете ги кога одговарате. На овој начин можете да ја одржите почетната густина на објавата.
 • Зголемете ја густината на клучните зборови: Ако имате тенденција да праќате кратки објави, ќе имате проблем да додадете доволно клучни зборови. Во краток пост не можете да повторите 100 пати (да кажам број, не значи ништо) клучен збор. Ако го сторите тоа, текстот ќе биде привлечен само за машините за пребарување, човечки читател ќе избега од таква страница, па дури е можно и пребарувачите да не ве сакаат и да ве означуваат како спамер. Решението е преку направи пост со средна густина во клучните зборови (тоа не ја заситува вашата статија) и тогаш зголемете ја оваа густина контролирајќи ги коментарите што ги правите кога одговарате на други коментари. Написот ќе биде удобен за читање и, сепак, ќе се контролира целокупната густина.
 • Додадете нови низи за пребарување: Да го примениме истото расудување како погоре. Не можете да заситете статија со илјада низи за пребарување, но можете да додадете нови жици во вашите коментари. Оваа техника е особено корисна кога ќе наидете на нови низи за пребарување на кои не сте размислувале пред да објавите статија. Ако ја проверите статистиката и пронајдете низа што се повторува што ви испраќа посети, треба да проверите во која позиција се појавувате на страницата со резултати од пребарувачот за тој ланец. Ако не го заземате првото место, можете да го зајакнете тој синџир додавајќи го на вашите коментари и ќе видите како се зголемуваат вашите посети преку таа комбинација на зборови. Ако сте првиот, можете да се обидете да ја зацврстите својата позиција, но секогаш мора да внимавате да не паднете во прекумерна оптимизација. Ако претерате и поминете за спамер, целата работа за позиционирање ќе ја фрлите на земја.
 • Кога мислите дека сè е кажано на некоја тема, затворете ги коментарите: Во написите што се занимаваат со прирачници, упатства и сл., Со илјадници посети, доаѓа време кога коментарите се секогаш за истата работа и истите прашања се поставуваат одново и одново. Кога бројот на коментари достигне значителен број, вашите посети нема да прочитаат што сте напишале во некои од претходните сто коментари, тие едноставно ќе го остават своето прашање со додавање на уште еден коментар на крајот од списокот и чекање на одговор. Не можете засекогаш да одговарате на истите прашања одново и одново, но ако ги оставите без одговор, секоја посета што ќе дојде може да помисли дека вашата страница не е сериозна или дека нема да ја најдете помошта што ја барате таму. Мојот совет е Во овие случаи, коментарите мора да бидат затворени и сообраќајот да се пренасочи кон нов напис во кои се решаваат најчестите сомнежи. На овој начин нема да оставате коментари без одговор, ќе заштедите време да одговарате на истите прашања одново и одново и ќе имате нов напис на кој ќе додадете нови ланци за да ги поставите.
 • Избришете ги коментарите: Дали е дозволено да избришете коментар од некој што се потрудил да коментира? Ако поставите правила како да коментирате и овие правила не се почитуваат, законски е да го избришете. Ако кажете „не пишувајте сè со големи букви“ и пронајдете коментар СИТЕ ВО ГЛАВНИТЕ ПИСМА, ќе имате право во светот да го избришете тој коментар. Дали ќе го направите тоа или не, ќе зависи од вас, Ако поставите правила, ќе очекувате да ги следат И, ако некој се вознемири што избришете коментар што не го следи, ќе мора да разбере дека ви пречи и тоа што не се почитуваат вашите правила.
Она што никогаш не треба да го правите:

 • Не затворајте ги коментарите во објавите што не следат одредена стратегија за позиционирање: Ако направите ваква објава, која не е наменета да се бори за кој било специфичен ланец за пребарување, најдобро е да ги оставите коментарите отворени за цел живот. Модерно е да се инсталираат додатоци кои затвораат коментари по одредено време, вчера одговорив на мем и отидов да оставам коментар на страницата кој ми даде и ги најдов коментарите затворени. Ова, според мое разбирање, тоа е сериозна грешка. Ако не се натпреварувате во некој пост за кој било специфичен ланец, вашата најдобра опција е да го оставите да се храни со долгата опашка од не-конкурентни пребарувања (Долга опашка) Без специфична стратегија за позиционирање, позицијата за усвојување треба да биде да се остави објавата да расте што е можно повеќе, рака под рака со коментарите, така што формираат добра почва за долга опашка. Затворањето на коментарите во овие околности ги затвора вратите за нови посети.
 • Не затворајте ги коментарите во објава каде што трола или слично: Ова не е директно поврзано со позиционирањето, но мора да го земете предвид кога одлучувате дали да ги затворите коментарите на одредена објава. Не се борите со трол, тролот се игнорира. Избришете ги коментарите што ги остава и никогаш не одговарајте, порано или подоцна ќе му здосади и ќе заборави на вас. Но, ако ги затворите коментарите на веб-страница каде што се обесува трол, тие од своето незнаење ќе мислат дека сте го сториле тоа за нив и ќе се чувствуваат овластени. Тогаш ќе се случи да ви ја дадеме мургата во друга статија или низ целиот блог, па затоа е најдобро да ги оставите коментарите отворени додека не ви здосади. Сличен случај се случува кога имате напис што ги разбеснува вашите посетители и тие излегуваат во форма на навреди. Овие не се како тролови, тие едноставно ќе остават некоја симпатичност во вашиот пост и повеќе нема да се вратат. Секој ден добивам многу навреди во „Како да се пробие PS3“, Ги читам, ги бришам и тоа е тоа. Знам на кои страници ќе се случи ова и затоа знам кои страници треба да ги проверам за да бидат чисти. Ако ги затворам коментарите на тие страници, огорчените посетители ќе бараат која било друга страница на која ќе ја изразат својата наклонетост. Не затворајте ги коментарите на страниците со проблеми, единственото нешто што ќе постигнете е да ги префрлите тие проблеми на други веб-страници на блогови.

SПретпоставувам дека за многумина сето ова ќе излезе макијавелистички, за други ќе биде лудо да се обрне внимание на овие детали, а некои ќе помислат дека ова не е од корист. Во светот на оптимизацијата на пребарувачите, деталите ја прават разликата. Не е доволно да објавите објава и да останете под лозата за да се надевате на тоа Google за fallуби се во тебе. Треба да го посакате кралот на пребарувачите ако сакате тој да ја отвори вратата кон првите десет и за да го постигнете тоа бара напор и посветеност при оптимизирање на она што го објавувате. Јас ќе бидам воодушевен да темперамент одговори на твоите коментари. Поздрав од лозје.

Vнепријатни Aсесино.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван dijo

  Одлична статија, оцет. Овој пат не доаѓам да критикувам. 😀
  Јасно е дека глаголот „умерен“ треба да биде протеран од полето на коментари. И си поставувам прашање. Зошто да не ги „поканите“ читателите да ги користат зборовите за кои сакате да рангирате? Освен што ги користите ознаките за класифицирање на записите, можете да додадете друга линија со зборовите што сакате да ги користите во коментарите. Сигурно редовните читатели ќе ви направат корист да ги користите кога коментирате.

 2.   toni1004 dijo

  Ми се допадна како го прецртавте „умереното“ на крајот ... хехехе

  Сметам дека е многу тешко да ги натерате читателите да користат клучни зборови за да ја одржат густината на статијата додека коментираат. И уште повеќе, дека тие следат правило за користење клучни зборови за да ви направат услуга.

  Не треба да им кажувате на луѓето со какви зборови треба да се коментира статијата, што ќе го направи блогот несериозен и премногу папочен.

  Верувам дека за да се одржи таа густина, темата надвор од темата ќе треба да се елиминира, така што ова ќе биде сигурно. Но, во тој случај ќе започнеме да го елиминираме елементот за дружење на блоговите ... затоа сум против таа мерка.

  Мислам дека ако блогерот коментира исклучиво за тоа што е во статијата, нема потреба да се грижиме за стратегијата за позиционирање, затоа што кога се повикуваме на статијата, некој е принуден да пишува со клучните зборови како пекол.

 3.   Луигикс dijo

  Многу добар совет Оцет. Willе разгледам повеќе од еден за мојот блог. Благодарам

 4.   форат dijo

  Многу добар оцет, навистина ми се допадна тој напис. Јас обично дистрибуирам за сите написи на општ начин и обично ми одговара, но забележи дека имам прашање.

  Дали пребарувачот открива дека тој клучен збор е помеѓу типовите ознаки o ооо на пример?

  Вистината е дека во последно време добро се снаоѓав во позиционирањето на мојот блог, но ако можете да го рафинирате повеќе тогаш. 😉

 5.   форат dijo

  силна> / силна>,
  em> / em>,
  центар> / центар>,
  href = »http: //»> / a>

  Сега?

 6.   Рожелио dijo

  Колку лесно решение, коментирајте се со клучните зборови. Веќе бев зачуден од некој додаток или нешто поавтоматско.
  Советот е многу интересен, иако досега ниту еден трол не се огласи да ја посети мојата страница, само еден или друг спамер. Дали моите објави ќе бидат многу ладни и пресметливи?

 7.   Г-дин Рокмантико dijo

  Добра статија, го обожавав објавувањето, добив мноштво тролови Т_Т рожелио ако сакате да ви поздравам

 8.   Xperiment1 dijo

  Па добро, оцет си лаосија пријателе секогаш кога одам на твојата веб-страница наоѓам поинтересни работи, вистината е дека си машка библиотека, со среќа со твоите планови

 9.   Јавен непријател dijo

  Плас, Плас, статијата е извонредна и мислам дека не е макијавелистичка. Се согласувам 100% со она што го зборуваш, но искрено, целосно да го примениш може да ти го изеде животот .. да, има живот надвор од блогот, хахаха. Барем е невозможно да бидам толку пурист. Ви благодариме за советите за оцет.

 10.   Нери dijo

  Одличен напис… не треба многу повеќе за додавање ..
  Само сакав да ти кажам дека стигнав овде и со се што напиша и ги читаше коментарите хехе ... барем оставив свој белег ..
  Прегратка

 11.   ouуберт dijo

  Ве молам, не ми испраќајте порака досега за да се претплатите на zatoo xq ???

 12.   Оцет dijo

  Простете ми што долго време одговорив, но бев многу зафатен со работата за време на викендот.

  @ Иван не е лоша идеја што предлагате, можеби на форум каде што секој има одредени заеднички интереси би функционирал добро, во блог го гледам покомплицирано.

  @ toni1004 за оф топикот апсолутно нели, јас заминав без да избришам коментар во овој пост што нема што да прави за да биде јасно што обично се случува секојдневно овде. Но, јас не се согласувам со она што го велиш дека зборувајќи за темата на статијата, стратегијата за позиционирање е сигурна. Позиционирањето (надвор од Долгата опашка) се заснова на специфични жици и тие скоро никогаш не се појавуваат во коментарите.

  @forat сите ознаки имаат своја важност за позиционирање и се земени во предвид. Користете задебелени и силни за да потенцирате низа.

  @Rogelio вистината е дека темата на вашата страница е за луѓе кои се поспецијализирани во теми за блогирање и слично и во тие делови има помалку тролови што се заеднички за популарните теми (видеа, музика, игри, софтвер и сл.)

  @ Г-дин Рокмантико, вие сте многу дарежлив со Рожелио

  @ Јавен непријател имаш право дека примената на сите концепти трае многу време. Прашање е на напор и посветеност, ако сакате да заработите за живот од ова, ќе ги примените сите, а ако не, едноставно ги имате од време на време како референца.

  @luigix, @ Xperimento1 и @Neri ви благодарам што го прочитавте пасусот и што коментиравте

  @joubert користете го пребарувачот погоре и коментирајте на соодветната страница.

  Винегарски поздрав до сите.

 13.   хехе dijo

  ОДЛИЧЕН ОВОЈ ЧЛЕН! ...
  Особено сум неодлучен кога станува збор за коментари ...
  Вашиот совет е ценет ...

  Честитки за страницата! ...

 14.   Оцет убиец dijo

  Благодарам ло, мило ми е што сум корисен. Кисела честитка.

 15.   Изобилство33 dijo

  Одлична статија, многу лесна за разбирање: за целата публика.
  Јас ќе продолжам да ги посетувам. Благодарам

 16.   Оцет dijo

  Оцет поздрав Изобилство33

 17.   Алекс dijo

  Само блоговите за оптимизација, како овој, и таканаречените познавачи на оптимизација за SEO, може да стават клучни зборови во коментари. За останатите блогови кои имаат коментатори од каков било вид и кои немаат ни најмала идеја за ова, практично е невозможно да коментираат така. Затоа добро го објаснувате во објавата: Ако не го сторат тоа, направете го тоа сами.

  Пример: За да го кажам ова, не требаше да споменувам клучен збор и не гледам како да го сторам тоа дури и ако сакав, така што слободата на изразување е тоа, слободата.