Honda Urban EV Concept, јапонски електричар со германски стил

Преглед на концептот на Honda Urban EV

На саемот за автомобили што се одржа во Франкфурт овие денови се виде како различни брендови се посветени на целосно електрична иднина. Audi, Паметни, Јагуар... И последниот што се приклучи беше јапонската Хонда со својата Концепт на Honda Urban EV.

Од сите возила што се видени во германскиот град, овој модел на Хонда е едно од оние кои привлекоа најголемо внимание. Зошто? Па, особено за неговиот ретро дизајн. Некои се обложуваат на тоа го одликува моделот Honda Civic од 70-тите. Сега, ако сум искрен, со тие проширени лакови на тркалата; таа суспензија на ниво на земја; Оние бандажи со голем дијаметар и придружени со големи гуми; и пред сè, многу минималистички изглед внатре. Сето ова ме потсетува на германски стил, поточно VW Golf зајакот.

Отворање врати на концептот Honda Urban EV

Тоа не е самостоен модел

Но, зборувајќи за овој специфичен модел, ќе ви кажеме дека сè уште не се откриени никакви технички податоци; односно не можеме да ви понудиме информации за нејзината моќ или нејзината автономија. Она за што можеме да ви кажеме е неговиот дизајн. И ќе започнеме со тоа што ќе ти го кажеме тоа не е самостоен модел За овој аспект ќе разговараме подоцна и зошто е тоа така. Затоа, внатре ќе имаме и волан и педали.

Сега од Хонда Тие сакаа да give дадат значење на централната конзола, во која се наоѓа голем екран што ја зафаќа целата цртичка и во кои ќе имаме информации за состојбата на сообраќајот во реално време; пораките ќе бидат примени - претпоставуваме дојдовни известувања од мобилниот - како и состојбата на батеријата во секое време.

Внатрешност на концептот Honda Urban EV

Користење на АИ и простор за 4 патници

Хонда исто така зборуваше за нивната намера да ја користат вештачката интелигенција што ја крстија со името на „Автоматски мрежен асистент“. Технологија што научи во секое време од одлуките - и постапките - што ги носи возачот со цел подобро да се прилагоди на нејзините потреби.

Во меѓувреме, однадвор нема да имаме огледала, но тие се заменуваат со камери што ќе ги рефлектираат сликите на страните на внатрешниот екран. Исто така, кабината е способна удобно да прими 4 патници. Уште повеќе, тие се распоредени во форма на столче (не се одвоени седишта) и се покриени со пријатна ткаенина. Што се однесува до неговите врати, тие се отвораат во спротивна насока. Според Хонда, се постигнува многу поагилен влез и со повеќе простор. Сега, кога станува збор за ставање во пракса во оптек, ова е реална опасност по улиците поради можни несреќи.

Конечно, и напред и назад ќе имаме два екрани. Таму ќе најдете позадинското осветлување на амблемот Хонда во сино. Ова ќе биде случај во сите негови електрични модели во иднина за да им се направи разлика во однос на оние кои се напојуваат со традиционални или хибридни мотори.

Honda Urban EV Concept не е долгорочна визија за иднината

Додека другите компании ги протегаа своите модели во далечна иднина, Хонда беше јасен уште од самиот почеток: од Honda Urban EV Concept производствен модел ќе биде објавен за 2019 година. Засега тие ќе бидат базирани само на европскиот пазар. И најбезбедно е што тие ќе мораат да направат модификации во изгледот на овој концепт (ретровизори, механизам на врата итн.).

Концептот на Honda Power Manager поврзан со Honda Urban EV

Концепт на менаџер на моќност на Хонда: Паметно прераспределена моќност

Конечно, Хонда не само што сакаше да се фокусира на своите електрични возила, туку сакаше да се обложи и на производство на електрична енергија преку паметна мрежа. Но, за ова, домовите треба да бидат инсталирани како што тие го нарекоа „Honda Power Manager Concept“.

Овој тим би добивале енергија од мрежата и би ја прераспределиле енергијата во домот според побарувачката. Покрај тоа, новиот Honda Urban EV Concept исто така би имал многу посебна улога во овој проект. И тоа е дека електричниот автомобил би служел како складирање на оваа енергија. Исто така, корисникот може да биде потрошувач и добавувач истовремено. Како што рековме, тоа е паметна - и ефикасна - електрична мрежа. Така, некои корисници ќе можат да снабдуваат енергија - или да продаваат - на други корисници за употреба во нивните домови.

Покрај тоа што можат да соберат енергија од мрежата, Honda Power Manager Concept исто така може да се напојува директно од соларни панели. Пилот тест на овој систем ќе се изврши во Франција во 2019 година преку проектот SMILE (Паметни идеи за поврзување на енергиите).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.