Корисниците на бета-програмата Галакси не можат да уживаат во Gear VR

GearVR-нов

Samsung ја лансираше бета-машинеријата за ажурирање на своите терминали во опсегот Galaxy S, S6 и S7, и со малку среќа корисниците на Galaxy S7 ќе можат да уживаат во Android Nougat на нивниот терминал пред крајот на годината, додека корисниците на Galaxy S6 ќе мора да почека барем до јануари. Подобро доцна отколку никогаш. Во моментов во бета верзија за двата терминали, има многу апликации што во моментов не работат бидејќи сè уште не се ажурирани на најновата верзија на Android 7 за да се обидат да извлечат максимум од неа.

Една од апликациите што може најмногу да ги изнервира корисниците на оваа бета програма, што не работи во онаа поврзана со очилата Gear VR. Очигледно апликацијата Oculus сè уште не е ажурирана за да биде компатибилна со Android Nougat 7.X, па кога апликацијата работи и се обидува да се поврзе со продавницата Oculus, на екранот се прикажува грешка што целосно го запира пристапот до околината за виртуелна реалност.

Во моментов нема начин да се реши овој проблем, барем во првите бета-верзии, во кои Samsung се фокусира на оптимизирање на вкупните перформанси на системот, а не опционалните апликации на овие уреди, како што е случајот со апликацијата што ни овозможува да управуваме со Gear VR.

Ако не можете да живеете без чувството што ви го даваат овие очила, единствената можна опција е целосно да го направите уредот и оставете ја бета-програмата, така што ќе се преземе најновата верзија компатибилна со вашиот терминал, што е достапна на серверите на Samsung. Но, ако ги немате овие очила или едноставно не брзате, ќе треба да почекате најмногу еден месец во случајот на S7 и два месеци во случајот на Galaxy S6.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родо dijo

    Повикувањето VR очила со мобилен внатре е многу смело.