Како да го користите Google Allo како вистински експерт

На

Google Allo е новата апликација за пораки на Google, со која сакате целосно да влезете во овој свет. За разлика од Hangouts, Allo е дизајниран да се користи во еден уред (работи со телефонски број), како WhatsApp, така што нема да можеме да го инсталираме на нашиот компјутер или таблет. Не знаеме дали Google ќе се предомисли со текот на времето или ќе ги следи стапките на WhatsApp нудејќи веб-верзија што ни овозможува поудобен пристап до апликацијата. Allo ни овозможува да имаме богати разговори со нашите пријатели или семејство кои бараат информации во реално време, без да мораме да ја напуштаме апликацијата за пораки и да мораме да користиме апликации како што се Google Maps или прелистувачот што редовно го користиме.

Што можам да направам Google Allo?

google-allo-1

Allo ни претставува два начина на комуникација. Првиот е разговор во кој можеме да бараме информации од услугите на Google директно, со многу слична операција со Google Now и каде што можеме да побараме резултат од фудбалски натпревар, времето, да најдеме ресторан или каде да пиеме кафе, статус на нашиот лет, кога се роди Обама и многу повеќе.

Но, Allo ни нуди и втор начин: преку разговори со наши пријатели и познаници. Ако разговараме за тоа каде можеме да одиме на вечера, можеме да ја користиме командата "@google", проследена со "кинески ресторани за храна", така што кинескиот ресторан за храна каде можеме да вечераме. Со кликнување на избраната, датотеката на овој ресторан ќе се прикаже со повеќе информации за него, како што се часови, помалку, цени, барање за резервација на маса ...

Но, не само што ќе можеме да бараме информации со овој бот, туку исто така можеме пребарување видеа со истата команда. Google Assistant ни нуди различни одговори на кои можеме да притиснеме за да добиеме повеќе информации поврзани со пребарувањето што го извршивме. Во зависност од терминот за пребарување, „Помошникот на Google“ ќе ни понуди резултати од текст или видео, доколку се достапни на платформата на YouTube.

Друга важна новина што ни ја носи Алго се брзо одговара, функција што благодарение на серверите за вештачка интелигенција на Google, ќе ни понуди одговори според нашата шема. Ако вообичаено ги користиме „хахаха“ и „ЛОЛ“ за да дадеме пример, Allo ќе ни понуди ваков тип на одговори во зависност од личноста со која вообичаено ги користиме. Не е исто да разговараме на колоквијален начин со нашиот шеф отколку со нашите пријатели или семејство.

Google Allo не само што ни овозможува да се вклучуваме во разговори преку разговор, туку исто така ни овозможува да испраќаме емотикони, нашата локација и популарните налепници или налепници. Стандардно, инсталирани се три пакети налепници, но можеме да пристапиме до продавницата каде што можеме да најдеме голем број од нив со различни теми. Во моментов нема опција за испраќање GIF-датотеки, но сè ќе дојде, сигурно.

Што не можам да направам со Google Allo?

google-allo-3

  • Google Allo е само апликација за пораки, со која не можеме да остваруваме видео повици. За ова, треба да ја искористиме апликацијата Duo, апликација што се појави на пазарот пред нешто повеќе од еден месец и во моментов не нуди можност за групни повици.
  • Ние исто така не можеме да остваруваме говорни повици, но ако можеме да испраќаме говорни пораки како WhatsApp, Telegram, Line ...
  • Во моментот разбира многу малку зборови од шпански јазик, но се брани. Ако му поставите нешто комплицирано прашање, тој ќе ви каже дека тој сè уште го учи јазикот.
  • Неговата употреба е поврзана со телефонски број така што не е крос-платформа, карактеристика што може да претставува проблем за нејзино проширување кај корисниците.

Што е асистент на Google?

google-allo-2

„Асистент на Google“ како што покажува неговото име, е личен асистент надарен со вештачка интелигенција кој мисли за нас. Како што комуницираме со овој асистент, толку повеќе тој учи за нашите вкусови и преференции со цел да ни понуди посоодветни одговори на нашите потреби за пребарување и информации.

Google Assistant е интегриран во Allo за да ја олесни комуникацијата со нашите пријатели и семејство, асистент што е не сака да биде замена за Google Now, барем засега, бидејќи тој исто така ќе биде интегриран во Google Home, уредот што момците од Маунтин Вју наскоро ќе го лансираат на пазарот за да се натпреваруваат со Alexa на Amazon.

Покрај тоа, асистент за вештачка интелигенција на Гугл е интегриран со сите услуги што ги нуди компанијата, Особено со „Гугл мапс“ каде ги добивате сите информации кога барате ресторани за јадење, продавници или како можеме да одиме од една до друга точка, нудејќи опција за лансирање „Гугл мапс“ кога ќе ни ја покаже идеалната рута за патување.

За што можам да користам „Помошник на Google“?

google-allo-4

  • Главната функција што Google Assistant ни ја нуди во Allo се предлози за брз одговор, освен што нуди нови предлози за пребарувања што ги правиме преку волшебникот.
  • Можеме да реализираме типични прашања на Google Now како да врне утре или какво ќе биде времето следната недела.
  • Е во состојба да преведува текстови.
  • Изведување математички пресметки
  • Изведување пребарувања на фотографии или видео на мачки, луѓе, градови и предмети.
  • Кога ќе ни понудите резултат на прашање, можете постојано да го прашувате за тоа прашање. На пример: ако ве прашаме каде е кулата во Пиза, кога ќе ни одговорите во Италија, можеме да ве прашаме кога мери.
  • Отворете апликации инсталиран на нашиот паметен телефон.
  • Пронајдете адреси на установи и што нè води кон нив.

Но, зарем Google Allo не е ист со Hangouts?

Hangouts

  • Кога Google ја претстави оваа нова апликација на Google I / O, многумина беа корисници кои се прашуваа дали оваа апликација е природна замена за Hangouts. Според Гугл, одговорот е не. Како што објаснив погоре, Google Allo не е меѓу-платформа, бидејќи е поврзан со телефонски број додека Hangouts е поврзан со сметка за е-пошта на Gmail.
  • Allo исто така ни овозможува истакнете ја важноста на пораката зголемување на големината на писмото или емотиконот покрај тоа што ни овозможува да испраќаме говорни пораки, како и повеќето апликации за пораки, нешто што не е достапно со Hangouts.
  • Allo го интегрира асистентот за вештачка интелигенција „Асистент на Google“ како надополнување на нашите разговори.
  • Можеме да реализираме инкогнито разговори и утврдете го времето кога пораките, видеата, фотографиите или она што го испраќаме ќе бидат достапни за вашата консултација.
  • Тоа ни овозможува да извршуваме апликации, кои се компатибилни со „Помошникот на Google“, како што се резервација на хотел, барање возило од Uber ...
  • исто така, уживајте во игрите преку разговор.

Наше мислење

Ако сте корисник на iPhone, по доаѓањето на iOS 10, Apple стави посебен акцент на додавање нови функции во апликацијата за пораки, многу од нив се практично исти што можеме да ги најдеме во Allo како што е можноста за испраќање и додавање налепници преку продавница специјално креирана за оваа апликација, истакнување на текстот што го испраќаме, големината на емотиконите е поголема, персонализирање на сликите што ги испраќаме со текст или лавра. Исто така, благодарение на тастатурата на Гугл за iOS, која сè уште не е достапна на Андроид, корисниците на iPhone можат да искористат еден вид на „Помошник на Google“, но без опциите за интеракција што ни ги нуди Allo.

Google Assistant работи како да е традиционален бот од ваков тип апликации, но за разлика од овие, „Помошникот на Google“ учи за нас секогаш кога комуницираме со него. Исто така, ни нуди информации на многу повизуелен и графички начин, автоматски прикажувајќи нови опции според нашето пребарување. Нешто што можеме да го промашиме во Allo е тоа што не одговара на нас преку говорни команди, нешто што го прави Google Now, иако имајќи предвид дека станува збор за апликација за пораки, има одредена логика.

Помошник на Google ќе започнат да зборуваат кога момците од Маунтин Вју ќе го пуштат Google Home, уредот со кој сакаат да се соочат со асистентот од Амазон, со кој можеме да започнеме разговор, заштедувајќи ги растојанијата, не само што ќе го замолиме да нè потсети на состаноците за календар, за да посочи дека ни недостасува млеко или дека треба да купиме сијалица за трпезарија. И можеби со текот на времето, „Помошникот на Гугл“ ќе го канибализира „Гугл сега“ во идните верзии на „Андроид“.

Allo ги криптира само пораките што ги испраќаме преку режимот инкогнито, пораки до кои можеме да поставиме датум на истекување и никој не може да пристапи до нив. Сепак, пораките што редовно ги испраќаме без режим на инкогнито нема да бидат заштитени на овој начин, бидејќи во спротивно „Помошникот на Google“ нема смисла во оваа апликација. Овој аспект може да биде малку контрапродуктивен за успехот или неуспехот на оваа апликација, бидејќи веќе некое време, многу корисници, плашејќи се за нивната безбедност, користат само апликации што ја шифрираат целата содржина од моментот кога ќе го напушти терминалот, додека не стигне до својата дестинација . Повеќето апликации за пораки ја нудат оваа енкрипција од крај до крај, иако не сите од нив и Google се чини дека сакаат да играат во групата „не сите“ за да фатат корисници кои се загрижени за нивната безбедност.

Не ја знаеме причината зошто Google одлучи да ги оддели Duo и Allo наместо да им се придружиме во единствена апликација која не бара од нас да инсталираме две апликации за да извршуваме две функции што можеме да ги направиме совршено со само една, како што се Facebook Messenger, Hangouts или Skype. Во моментот оваа апликација е лансирана во Соединетите држави и малку по малку се шири низ целиот свет, па можеби ќе потрае некое време да стигне до нашата земја. Ако сте корисници на Android можете да преземете директно од следниот линк. И обратно ако сте корисници на iOS, единствената опција што е моментално достапна е да креирате сметка во Американската продавница за апликации и на тој начин да можете да ја преземете пред да пристигне во нашата земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   671 39 68 78 dijo

    Имам Samsung s7ege пред 1 и пол и ми се случува многу да се сруши ако ми испратат видео морам да почекам 20 минути да го симнам и најзагрижувачко е што понекогаш екранот полудува и мојот телефон е 671 39 68 78 и јас се викам Хумберто