Користете ги конекторите за пребарување на работната површина на Виндоус 7

конектори за пребарување

Конекторите за пребарување се мали елементи што можат неизмерно да ни помагаат кога се обидуваме побарајте информации од Интернет, но од нашата работна површина во Виндоус 7. И покрај фактот дека овој термин е многу малку познат, корисноста од познавањето на нив е навистина важна, бидејќи овие „Конектори за пребарување“ ни нудат брз пат до содржината на одредена веб-страница.

Така, можете да разберете малку повеќе за тоа што ќе се обидеме да покажеме со овие Пребарувајте конектори, во оваа статија ќе споменеме неколку совети и трикови кога станува збор направете одредени пребарувања на нашата веб-страница за „Винагре Асесино“, средина што можете да уживате во рамките на вашиот Windows 7 File Explorer.

Кои се Search Connectors и за што служат?

На Пребарувајте конектори Тие се мали скрипти каде обичен код командува со нашиот Windows 7 File Explorer пребарување во содржината на веб-страница; кога зборуваме за File Explorer, може да се каже дека сличностите се доста големи во однос на она што овие ни нудат Пребарувајте конектори. Ова е затоа што оваа околина обично се користи за да се обидат да најдат датотеки или документи на нашите локални хард дискови (или во мрежно опкружување).

Ако ги интегрираме Пребарувајте конектори во рамките на File Explorer, неговите функции воопшто не се разликуваат, бидејќи исто така ќе имаме можност за користете го вашиот пребарувач, но за одредена тема тоа може да биде дел од веб-страница.

Како што предложивме на почетокот, за ова упатство ќе ги користиме информациите од убиец оцет. За да го постигнете ова, му препорачуваме на читателот да ги следи следниве последователни чекори:

 • Кликнете на копчето Start Menu или притиснете го копчето Windows.
 • Во просторот за пребарување напишете «меморија рампа".
 • Копирајте го и залепете го кодот што ќе го предложиме малку подоцна.

приклучоци за пребарување 01

 • Изберете «архива»И потоа изберете«Зачувај како…".
 • Именувајте ја оваа датотека во «Оцет убиец".
 • Во датотеки од типот изберете «Сите датотеки".
 • Внесете го следново предложено име за оваа датотека: «Оцет Асасин.osdx«

Со овие едноставни чекори што ги предложивме, веќе ќе создадеме еден од првите Пребарувајте конектори со кои ќе експериментираме, исто што на исконски начин персонализиран на блогот Винагре Азесино; Ако одиме во директориумот каде што ја зачувуваме датотеката, таму ќе ја најдеме со икона со лупа, што се однесува на пребарувањата што ќе се вршат во друга околина освен Интернет прелистувачот.

Сега Пребарувајте конектори Тие можат да бидат интегрирани во File Explorer на 2 различни начини, овие се следниве:

 • Со двоен клик. Ако кликнеме двапати на датотеката, прозорец ќе не извести дека овој нов пребарувач ќе биде додаден на Windows File Explorer.

Конектор за пребарување оцет убијци 02

 • Како контекстно мени. Втората алтернатива го користи контекстуалното мени што се појавува кога ќе кликнеме со десното копче на глувчето на наведената датотека. Таму треба само да ја избереме опцијата што вели «Креирај конектор за пребарување».

Конектор за пребарување оцет убијци 03

Откако продолживме со овие чекори, можеме да го отвориме нашиот File Explorer; претходно зборувавме Омилени во Windows 7, сега треба да обрнеме внимание на оваа област, бидејќи тоа е местото каде што овие Пребарувајте конектори.

Конектор за пребарување оцет убијци 04

Ако погледнеме внимателно, таму ќе најдеме нова ставка со име „Оцет убиец“. Ако кликнеме на него, очигледно апсолутно ништо нема да се случи; сè ќе се промени ако напишеме збор во просторот за пребарување на овој истражувач на датотеки (избран е конекторот за пребарување). Како пример, можеме да го напишеме зборот „Виндоус 7“.

Конектор за пребарување оцет убијци 05

Beе можеме да забележиме дека голем број резултати се појавија кон десната страна од лентата, кои се однесуваат на различните написи што содржат информации за Виндоус 7 во Винагре Азесино. Ако ја активираме малата икона што се наоѓа кон горниот десен агол, содржината на избраниот резултат ќе се појави во областа на зглобот.

Конектор за пребарување оцет убијци 06

Ако сакате да ги користите овие Пребарувајте конектори на вашата лична веб-страница, само треба да ја смените URL-то на Vinagre Asesino на своја во кодот што го користевме како пример. Во врска со ова, кога ќе го користите во „бележникот“, мора да бидете сигурни дека пред да го зачувате, „Завиткување зборови“ не е активирано за да спречите присуство на други знаци.

Повеќе информации - Како да управуваме со нашите Омилени во Windows 7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.