Користете Мое препознавање музика за да препознаете која било песна што ја слушаме

Мое музичко признание

Дали сакате добра музика за слушање во секое време? Ако е тоа така, можеби се сметаме себеси за сите „loversубители на музиката“, дефиниција дека во строгиот концепт на зборот треба да се претстават овие песни, ние исто така би можеле да ги идентификуваме совршено добро според нивното име, уметникот кој ги толкува, пол меѓу другите аспекти. Ако не е така, можеби ви треба малку помош, нешто што би можеле да го направиме со моето препознавање музика.

Моето препознавање музика е апликација со отворен извор што можеме бесплатно да го инсталираме во Виндоус, што има можност да препознајте која било песна што ја слушаме од компјутер; Вака го дефинира неговиот развивач, коментирајќи дополнително, дека ако се најдете себеси како слушате музика преку Интернет од кое било радио, Видеа на YouTube, па дури и некои што се хостирани на компјутер, алатката има можност да фатете го звукот на овие песни и препознајте неколку аспекти во врска со овие теми.

Како работи моето музичко препознавање со песните што ги слушаме во Виндоус?

Во оваа статија ќе се посветиме на обидот да го покажеме начинот на кој работи моето музичко препознавање кога станува збор за препознавање на секоја од музичките теми што би можеле да ги слушаме на нашиот персонален компјутер Виндоус; Првото нешто што треба да направиме е да одиме на официјалната страница на оваа алатка за да ја преземеме, треба да го предвидиме читателот, не занесувај се од рекламите што постојат таму каде се предлага „погрешно преземање“. Треба само да почекаме да се појави скокачки прозорец што ќе ни овозможи да ја зачуваме датотеката (70 MB) на нашиот компјутер Виндоус.

Мое музичко признавање 01

По преземањето ќе мораме отпакувајте за архивирање со која било алатка нека биде наш избор. Откако папката е отпакувана, прво мора да ја инсталираме датотеката VirtualAudioCaptureGrabber.exe; Откако ќе заврши заклучената инсталација, ние мора да продолжиме со инсталирање на датотеката со име MyMusicRecognition-1.1.exe и тоа се наоѓа во истата папка што претходно ја распакувавме.

Сега ќе мора да одиме на веб-страницата на развивачот на отворете бесплатна сметка; За да можеме да ја извршиме оваа задача, треба само да го избереме со десното копче на глувчето иконата што ќе биде сместена во лентата за известувања за Windows, треба да избереме во прв степен посета на страницата на инвеститорот.

Мое музичко признавање 02

 

Откако регистриравме е-пошта и соодветната лозинка во бесплатната сметка, подоцна ќе мора да одиме во нашето поштенско сандаче за да ја видиме врската предложена од нејзините развивачи. На оваа врска на која ќе треба да кликнеме потврдете ја нашата претплата со нив, момент во кој ќе бидеме испратени на друга веб-страница со API што ни треба, така што услугата е целосно оперативна.

Мое музичко признавање 03

Откако продолживме со создавање бесплатна сметка на наведената страница, мора повторно вратете се на иконата за лентата за известување на Windows, иако овој пат мора да ја избереме (исто така и со десното копче на глувчето) опцијата што ни овозможува да внесеме API на алатката, што ќе го добиеме со регистрација на бесплатната сметка што ја предложивме погоре.

Мое музичко признавање 04

Само ако сакате (и ако сакате да ја користите услугата на неодредено време), можете продолжете со пополнување на профилот на сметката што сте го отвориле бесплатно, сепак, предлагаме прво да го пробате пред да започнете да ја формализирате оваа претплата.

Мое музичко признавање 05

Сега имаме можност да го копираме и залепиме API што ни го овозможи услугата, преку малата опција што се наоѓа на иконата хостирана во Лентата за известувања.

Мое музичко признавање 06

Тоа е сè што треба да сториме во врска со конфигурацијата на оваа алатка наречена Мое музичко препознавање, исто како и ќе започне да дејствува секогаш кога нејзината икона е присутна во лентата за известувања; ако започнеме да слушаме песна од мрежата, од онлајн радио или кое било mp3 зачувано на компјутерот, системот ќе започне да Снимете дел од песната за подоцна да не информирате за нејзините детали; Можете да им се восхитувате на овие резултати со десен клик на иконата на алатката која се наоѓа во лентата за известувања, но овојпат изберете ја опцијата што вели „список на песни што сте ги слушале“


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.