Користете ја ЛЕД-тастатурата како индикатор за активност на локалната мрежа

предводена од тастатура

Помеѓу вашиот персонален компјутер и рутерот за Интернет-врска, Кој од 2-те ви е поблизок до вас? Со сигурност дека ќе одговорите велејќи дека персоналниот компјутер, бидејќи тоа е тимот со кој работите секојдневно на различен број задачи.

Сега, овој рутер може да има одредени исклучувања, што претставува дека неколку корисници што се дел од локална мрежа изградена на овој додаток, немаат пристап до вашите папки, а не можете ниту вие, можете да проверите што имаат во оние што се дојдоа да споделат. Поради оваа причина, подолу ќе споменеме две интересни алатки што можете да ги користите целосно бесплатни, и кои ќе ви помогнат прегледајте ја активноста на локалната мрежа рефлектирана на ЛЕР-тастатурата.

Зошто да ја користите тастатурата Led за да ја видите активноста на локалната мрежа?

Да претпоставиме за момент дека се наоѓате како уживате во видео игра или филм на вашиот персонален компјутер, во кој момент екранот практично ќе се наполни и затоа, повеќе нема да имаме можност да ја проверуваме лентата за известување каде што може да има. -партиски алатки, кои ние наведете ја активноста што се одвива во рамките на оваа локална мрежа. Ако екранот е зафатен со други видови алатки за трчање, можеме многу лесно да го насочиме погледот кон тастатурата и конкретно, кон неколку копчиња што имаат LED светло и кои можат да послужат како елемент за следење на наведената активност.

Мрежни светла

«Мрежни светла»Е мала алатка што може да ви помогне да ја постигнете оваа цел, која ќе ја достигне користете ЛЕР на тастатурата да се изврши таква мониторинг работа. Дури и со мала тежина, оваа алатка има можност да ги користи копчињата што обично се придружени со оваа мала вклучена светлина, како што се Num Lock, Caps Lock и Scroll Lock.

МРЕА-СВЕТЛИЦИ

Ова ќе го сфатите кога ќе ја стартувате оваа алатка, бидејќи во нејзиниот интерфејс и конкретно во нејзината конфигурација, ќе мора да го дефинирате преку опаѓачкото мени, кој е клучот што сакате да го користите како индикатор за активноста што се спроведува во локалната мрежа; На горниот дел поставивме слика од екранот на интерфејсот на оваа алатка, каде што јасно може да се забележи присуството на типот на локална мрежа што би ја следеле, доделениот клуч и брзината со која трепка LED-светло за оваа мала тастатура . Ако трајно ја користите оваа алатка, препорачливо е да го изберете полето што ќе ви овозможи да извршите „Мрежни светла“ заедно со стартувањето на Виндоус.

Леди за тастатура xCAT мрежа

«Knl» е несомнено уште една одлична алатка што може да ни помогне во оваа цел, која беше развиена во 2005 година и која, за жал, веќе нема поддршка од инвеститорот. Како и да е, оваа алатка беше издадена од авторот и можете да ја преземете од врската што претходно ја предложивме. Овде ќе видите интерфејс многу сличен на претходниот предлог, иако, со неколку додатоци кои вреди да се земат предвид.

предводени од xcat_network

Прво на сите, оваа алатка е компатибилна со 32-битни и 64-битни верзии (главно со Виндоус 7) и покрај тоа, тој е целосно пренослив. Во рамките на неговиот интерфејс ќе имате можност да го направите да се прикаже, кога некој презема или поставува материјал на Интернет. Како и претходната алтернатива, овде исто така имате можност да програмирате различни клучеви што ја имаат оваа LED светло. На пример, може да дефинирате еден од нив да ви покажува само кога нешто се презема од Интернет, додека друг различен клуч (исто така со LED светло) ви го покажува моментот кога некој поставува информации на мрежата.

И покрај фактот дека развивачите на овие две алатки споменуваат дека треперењето се случува во милисекунди, не можеме да ја исклучиме можноста оваа континуирана активност на ЛЕД-светлото на тастатурата да предизвика таа да „изгори“ во одреден момент., Што би претставувало треба да ја смениме тастатурата во друга. Ова не претставува проблем ако работиме со физичка тастатура поврзана со десктоп компјутер, ситуација која е наместо тоа различно ако нашиот работен тим треба да биде лаптоп.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.