Што криптовалута да купиме за да започнеме да го создаваме нашето портфолио на крипто средства

Иако не е секогаш потребно да се живее како поговорка мравка во приказната, не е разумно да се дејствува само како цикада и затоа да се создаде резерва на вредност, колку и да е скромна, таа никогаш не боли. Ако се чувствуваме и малку авантуристички, можеме да се определиме за финансиско средство, криптовалути, дека за младите не можеме да знаеме каде оди, може да се крене како пена, да потоне бедно или да постигне стабилност слична на онаа што моментално ја уживаат фиат-парите (барем најважните валути на светот).

Ако се фокусираме само на најважните, во суштина тоа може да бидат пет валути; добро познатиот Биткоин, некои луѓе купи Ethereum, или на друго место Bitcoin Cash, XRP или Tether. Овие пет се први во опсегот на капитализација, ако претпочитаме да се фокусираме на вредноста по одделна криптовалута, рангирањето ќе се разликува многу, да, она што никогаш не се менува е почесната позиција, која е секогаш окупирана од Биткоин.

5-те најважни

Bitcoin

Биткоин (БТК) беше првиот, тој е оној има поголема вредност по паричка, со 8.165 американски долари по криптовалута беше од 9 октомври 2019 година. Покрај тоа, иако ја губи својата позиција бидејќи нови играчи се приклучуваат на играта, таа ја концентрира најголемата парична маса од сите криптовалути, скоро 147 000 000 милиони долари, за да добиете идеја за надмоќта на БТК, исто така, во овој фактор. Следниот по ниво на капитализација, Ethereum, акумулира парична маса од нешто помалку од 20 милијарди долари, што од друга страна, мора да се каже дека воопшто не е лошо.

Како последна позитивна точка, ако сте либерал, максималниот број на БТК е 21 милион, во моментов се минирани меѓу 17 и 18 милиони и нема да има уште еден, затоа, ќе бидете ослободени од зло. од инфлација и го нагласува својот карактер на резервна вредност.

Ethereum

La втор во расправија занаети, наскоро да заврши на првата третина од октомври, околу 176 долари за Ethereum (ETH), тоа не е втор највреден (во октомври 2019 година сеуште е производител, со околу 460 долари за паричка), најценетиот, кој не би сакал неколку ЕТХ на нивниот крипто паричник? Иако скоро сите крипто-валути можат да ги купат сами поделби, односно можете да купите делови од нив, не е потребно да го купите целото, ЕТХ ни овозможува да го стекнеме целото средство без да плаќаме претерана сума пари.

XRP

Со вредност што обично се движи од крајот на јуни оваа година околу една четвртина од доларот, Криптовалута на бранување има капитализација од 12 милијарди долари.

Bitcoin Cash

La Вилушка на БТК задржува голем дел од престижот на нејзината матична валута, не за џабе тргувајќи со импресивни 231 УСД по паричка, со оглед на тоа што годината ја започна со тргување со 113 УСД повеќе.

tether

Тетер, чиј моменталната вредност на тргувањето е околу 1 долар, е донекаде врзана и поддржана од фиат валути, што го штити од нестабилноста на другите крипто-валути, и од падови и од остри скокови, што можеби не ја прави идеална крипто валута ако сакате шпекулира.

Не знаеме што ќе се случи во иднина, но она што се чини сигурно е дека барем на краток рок крипто-валутите ќе бидат со нас и тие продолжуваат да ги зголемуваат страстите и омразата слично. Ако не сме од втората група, заслужува барем да ги земеме предвид како инвестиција и да ги следиме новостите поврзани со нив.

Ако ја завршеа 2018 година над цените што многу од нив ги имаа при раѓање, но и подолу цените што достигнаа на крајот на 2017 годинаФактот дека на крајот на јуни БТК практично ја зголеми својата вредност за четири пати од пред 6 месеци, не треба да остане незабележан, а во помала мера истото може да се каже и за скоро сите големи криптовалути.

Се разбира, ова не значи дека тие повторно ќе се кренат, во светот на финансиите нема ништо со сигурност, но она што, како што се чини, укажува на тоа дека, спротивно на она што мислеа неговите лошители, крипто-валутите сè уште имаат јаже.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)