Кој е мојот Google id

Со толку многу услуги што Google позајми преку пристап до Интернет, да знае што е google id нè снабди е од суштинско значење, бидејќи можеме да го користиме во различни апликации во рамките на Google Плус да се идентификуваме со други корисници.

Google плус

Една од главните употреби е да се поврзете со други корисници на социјалната мрежа, главно во google plus игри, со придобивка дека нема да мора да ги додаваме како контакти, заштедувајќи неколку чекори и зачувувајќи ја нашата сметка во подобра состојба, без корисници кои не нè интересираат.

La Google ID е нашата сопствена адреса внатре Google+ и тоа е во истата насока каде што можеме да го најдеме, на многу сличен начин на она што се случува со a Фејсбук идентификација (и генерално со исти употреби), што во своето потекло исто така беше низа од броеви, за денес да стане персонализирано име.

Оваа идентификација е единствена и не разликува од останатите корисници и нема многу врска со информациите во нашиот профил или сметка, со тоа што можеме да ги смениме сите податоци за ова, како што се лични информации, фотографии на профил, наше корисничко име или што што и да е, бидејќи беше назначено во времето кога го создадовме нашето Сметка на Гугл + Плус.

до знаете го вашиот Google ID, пред сè, мора да внесете плус.google.com користејќи a веб прелистувач што не ги менува адресните ленти (оттогаш Google Chrome Дали е најдобра опција).

Сега, откако ќе кликнеме на иконата лево каде ќе го најдеме нашиот аватар, ќе одиме на нашиот единствен профил, кој ќе ни ја покаже страницата што ја назначивме во рамките на социјална мрежа, и токму таму ќе го најдеме Google ID.

Оваа URL-адреса треба да изгледа слично на оваа: https://plus.google.com/123456789101112131415/posts, каде што „1234567891112131415“ е ID на Google Plus баравме.

Преку


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јашин dijo

  Здраво .. многу благодарам многу благодарам

 2.   Аелвин dijo

  Испратете ми ја мојата лозинка од мојата е-пошта што е претходната

  1.    Liliana dijo

   Добро попладне ми требаат моја лична карта и лозинка бидејќи погрешна марка е благодат

  2.    Едер Хуарез Рамос dijo

   Затоа што пишува дека мојата сметка не постои