Која е мојата IP адреса ?. Како да ја знаете IP со која се поврзувате на Интернет

IP адреса

Дали некогаш сте се запрашале која е IP-то со која вашиот компјутер се поврзува на Интернет? Без разлика дали сте се запрашале или не, денес ќе објаснам како знајте која е вашата IP-адреса и за што служи ова?

Прво на сите, ќе видиме некои претходни концепти.

Дефиниција на IP

Всушност, кога зборуваме за нашата IP, она на што се повикуваме е нашата IP адреса. Оваа насока е составена од четири групи на броеви помеѓу 0 и 255 кои единствено го идентификуваат нашиот компјутер на Интернет.

За што служи IP адресата?

La IP адреса Тоа е наша лична карта на Интернет. Секој пат кога ќе пристапиме до која било веб-страница, оставаме мала трага од нашето присуство, нашата IP адреса, на серверот што ја зачувува страницата. На овој начин, ако некој изврши некоректно дејство на веб-страница, како што е оставање навредливи пораки во коментарите, можно е физички да се идентификува компјутерот од кој е извршено дејството.

ip

Па, веќе знаете што е IP адреса и за што служи и можеби мислите дека оваа тема воопшто не ве интересира, но факт е дека IP адресата се користи за многу други работи што можеби сте заинтересирани да ги знаете . На пример, ако играте онлајн со пријател на приватен сервер, ќе треба да ги знаете вашите IP адреси за да се поврзете едни со други. Покрај тоа, преку ИП-адресата е исто така можно да се знае од која земја е направена врска.

Вториот е вистинската причина за овој напис. Во објавата на Зату, Росио, пријател на блогот, остави коментар за проблемите што ги има некој роднина за да може правилно да ја користи програмата. Zattoo ви овозможува преку Интернет да ги гледате телевизиските канали на географската област од каде е воспоставена врската, односно ако се поврзете од Шпанија ќе можете да ги гледате шпанските телевизиски канали, а не другите. И, зошто не претпоставувате како Zattoo открива од каде се поврзувате? Па, преку вашата IP адреса. Затоа му реков на Росио да го погледне IP адреса од член на вашето семејство за да видите од каде се поврзува, а работата е што понекогаш дури и ако вашиот компјутер е во Аргентина, на пример, тоа не значи дека вашиот Интернет провајдер не ве поврзува на Интернет од надвор од вашата земја, гледајќи преку Зату, синџирите што одговараат на друга земја што не е твоја.

Како да дознаете која е мојата IP адреса?

Можете да ја погледнете вашата IP адреса од вашиот компјутер, правејќи го следново.

 • Кликнете на: «Почеток» >> «Контролен панел» >> «Мрежни и Интернет врски» >> «Мрежни врски» и ќе се појави прозорец како овој што ќе се разликува во зависност од тоа дали имате инсталирано домашна мрежа или дали сте во канцеларија.

Мрежни и Интернет врски

 • Десен клик на вашата врска и изберете „Статус“. Ако не знаете која од врските што се појавуваат на екранот е вашата Интернет врска, подобро одете на вториот метод.

Статус на мрежна врска

 • Windowе се појави прозорецот "Поврзување статус на ...". Кликнете на табулаторот "Поддршка" и ќе можете да ја видите вашата IP адреса.

мрежна IP адресаАко она што го барате е како да ја знаете IP-то на друга личност, можете следете ги овие чекори за да дознаете нечија IP адреса.

И тоа е тоа; На овој едноставен начин сте успеале да ја дознаете вашата IP за неколку минути и без да ве вознемирувате претерано. Се надеваме дека написот е корисен и Сподели го со вашите пријатели и преку социјалните мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

89 коментари

 1.   Ларедолин dijo

  Прво на сите, сакам да ви се заблагодарам за вашата непроценлива помош.

  Што се однесува до она што е мојата IP? , исто така можете да знаете:

  Одете на Start, извршете, cmd, прифатете, IP конфигурација, внесете.

  Поздрав и мирис повторно


 2.   Оцет убиец dijo

  Здраво Ларедолин вие сте во право, тоа е уште еден метод за да ја знаете вашата IP, единственото нешто е дека ако некој сака да го стори тоа, треба да имаат предвид дека кога ќе бидат во командниот прозорец, тие мора постојано да пишуваат ipconfig и тогаш ќе добијат нивниот IP. Драго ми е што блогот е корисен за вас и ви благодарам за соработката. Се најдобро.


 3.   arl11 dijo

  Здраво, но како можам да ја дознаам IP адресата на компјутер што ми испрати е-пошта на мојата сметка за hotmail?

  Поздрав


 4.   куче убиец dijo

  буквите на мојот компјутер се заматени, програмата што ја имам е windows xp home edition, поздрав ти си најдобриот.


 5.   Оцет убиец dijo

  Здраво куче убиец, Гледам дека се крстивме на исто место
  Едно нешто кога имате прашање што НЕ е поврзано со кој било напис, испратете ми е-пошта, адресата е во колоната лево, добро? Затоа, испратете ми е-пошта и објасни ми дали проблемот се појавил одеднаш или ако се случил по инсталирањето на нешто или тие секогаш изгледале облачно. Ја чекам твојата пошта!

  Здраво arl11 она што сакате да го знаете е нешто што многу луѓе го прашуваат. Добиените е-пошта носат одредени информации за испраќачот, но меѓу нив не е ИП на лицето кое ви ја испратила е-поштата. Всушност, ако се појави IP-адреса што е таа од серверот што ви ја испраќа е-поштата, дозволете ми да објаснам, ако ми испратите е-пошта, ќе ја добијам IP-адресата на серверот за пошта, но не и вашата, па никогаш не сум ја имал пристап до вашата IP со овој метод. Претпоставувам дека ќе има „алтернативни“ методи кои ќе ни овозможат да добиеме IP на контакт со hotmail, но не ги познавам.
  Поздрав и двајцата.


 6.   чечи dijo

  Здраво како си? Моето прашање е затоа што би сакал да знам дали има каков било начин да се знае од кое место или земја е поврзано едно лице. Единствениот начин на кој можам да знам дали е навистина таа личност за која верувам дека знае од која земја е поврзана. Ако има некој начин да дознаете, помогнете ми !!! хахаха, ти благодарам за вниманието и се надевам дека ќе ми одговориш! поздрав


 7.   Оцет убиец dijo

  Здраво чечи Една од основните карактеристики на Интернетот е да може да одржува одредена контрола врз приватноста на секој од нив и на тој начин да каже или крие што сака секој. Мојата статистика ја собира ИП-адресата на секој што коментира на страницата, но јас ги користам само за да знам каде се од посета и во случај некој да надмине или да навреди. Не знам никаков метод за да ја знам адресата од која ми испраќаат е-пошта и не би дозволила ништо во врска со тоа да биде објавено на страницата. Секогаш мора да ја почитувате приватноста на другите. Сега, ако ве вознемируваат, најдобро е да го пријавите. Поздрав


 8.   Ева dijo

  Како може да го знаете идентитетот на една личност која ме додаде на гласникот кој ме навредува, јас го избришав од мојот месенџер за да не ми пречи и понатаму, но би сакал да го знам неговиот идентитет, има ли начин? Благодарам


 9.   Оцет убиец dijo

  Здраво Ева Не знам никаков метод за да дознаам кој стои позади порака во месенџер. Во секој случај, вашата IP адреса е зачувана во серверите MSN и доколку сметате дека сте навредени, можете да ја пријавите. Како и да е, ако веќе сте го избришале, најдобро би било да ја заборавите темата, нели? Поздрав


 10.   Џон dijo

  Здраво, како си? Што треба да направам за да го направам мојот компјутер „заштитен“ од шпионирање или хакери? Кои програми треба да ги инсталирам? o Кои чекори треба да ги преземам за да го направам мојот компјутер побезбеден? Ја ценам вашата помош, со почит


 11.   Оцет убиец dijo

  Здраво Џон наскоро ќе има доста статии поврзани со безбедноста на нашите компјутери. Продолжете да го посетувате блогот и ќе знаете што ви треба за да го „заштитите“ компјутерот. Поздрав


 12.   Соња dijo

  Она што сакам да го знам е како да ја дознаам IP-то на компјутер што ми испрати некои датотеки преку месенџер одамна, важно е, јас само ја зачувувам датотеката во моите примени датотеки затоа што компјутерот е украден
  благодарение


 13.   Оцет убиец dijo

  Здраво Соња, не разбирам што е твоето прашање. Дали сакате да ја знаете IP-то на украден компјутер користејќи датотеки што ги чувате на вашиот компјутер, дали е тоа точно? И кога тие датотеки ви биле испратени пред или по кражбата?


 14.   Орландо dijo

  Ја видов мојата IP како што ни покажувате и излегува поинаку од она што го добивам кога користам веб-страници, исто како овде .. Исто така, ми даде некои информации за мојата IP, не е иста, зошто?


 15.   Оцет убиец dijo

  Вашата врска може да помине преку прокси што ја модифицира IP што е регистрирана на интернет, но за правни цели во овие прокси вашата IP-адреса сè уште е зачувана и трагата е снимена.


 16.   есвин dijo

  Што има, може некој да ми каже зошто мојот компјутер оди само на гугл и со другата паг. Ми дава грешка „403 не е овластен да ја гледа оваа страница“, така што ми ги дава сите, само google може да влезе и кога барам нешто ми ги фрла сите резултати и кога се обидувам да внесам еден од резултатите што ми ги дава таа грешка! што пред ?? затоа што тие ми рекоа дека тие можат да бидат жешки датотеки затоа што јас влегувам користејќи ја својата ќелија. како модем !!!!


 17.   Абрахам dijo

  во врска со тоа што го коментираат
  Можам да ви кажам дека со ipconfig ни ја покажува адресата на нашиот домаќин или компјутер што не е иста во сите случаи IP адресата што комуницира со Интернет што е

  Ако сме во интранет, IP-адресата што ни ја покажува ipconfig е таа што ни е доделена или од администратор, но таа е адреса со која сме идентификувани во мрежата,

  адресата на која се поврзуваме на Интернет е адресата на врската, адресата на нашиот рутер што ни дава пристап до Интернет
  Во повеќето случаи, тоа може да биде режим што ја извршува функцијата на рутер и е оној што ни доделува IP адреси на нашите машини на динамичен начин, но тоа не значи дека адресата што ја даваме е со која се поврзуваме со интернет се надевам нека биде јасно


 18.   Абрахам dijo

  Есвин, грешката што ве обележува е затоа што прокси-серверот на вашата мрежа ги ограничи сите страници, затоа не ви дозволува да влегувате, за да го решите ова мора да ја известите вашата компанија што ја обезбедува услугата или администраторот на мрежата


 19.   Оцет убиец dijo

  Абрахам ви благодарам многу за разјаснувањата и за информациите. Поздрав


 20.   Шпион dijo

  Здраво Вињагре Асесино, видов дека вашата статија е многу интересна, но имам прашање да видам дали можете да ми дадете север:

  Во моментов управувам со содржината на електронско списание (www.suiradio.com), во него има ротирачки банери, некои во блиц и други во jpg (единствениот начин да се задржат порталот и радиостаницата на Интернет), и имам Сопствениците побараа дали е можно да се прилагодат кампањите според државата од која се поврзуваат корисниците, односно покриеноста што сакаат да ја дадат на страницата е само во Мексико, но тие сакаат да го прилагодат рекламирањето според државата или корисник на регионот.

  На сликата ја видов мојата IP, мојот интернет провајдер, мојата земја, држава и град ... Ме интересира само да ја познавам државата и / или градот за да ги објавам персонализираните банери.

  Однапред ви благодарам за вниманието.

  Шпион


 21.   кокороте dijo

  Благодарам мажи, ме извадивте од сомнеж и не знаеме како ви благодарам за тоа, ^^


 22.   Оцет убиец dijo

  Шпион, се разбира, можно е, претпоставувам дека знаете некое програмирање, она што треба да направите е список, во база на податоци на пример, во која ги поврзувате опсезите на IP адреси со земјите, а потоа фаќајте од серверот и пред да се вчита страницата, IP-то на посетителот и по барање до базата на податоци, добијте ја земјата на потекло и прикажете го соодветното рекламирање. Поздрав


 23.   DAVID dijo

  здраво убиствен оцет, не знам дали можеш да ме извлечеш од сомнеж, те молам ... прашањето што го имам е следново: пред една недела ангажирав услуги на студент по системско инженерство за да решат проблем за мене. Го решив проблемот користејќи msconfig, …… прашањето е дека откако го решив мојот проблем, тој започна да го истражува мојот компјутер со команди што не ги разбирав премногу, но она што го видов е мојата IP адреса и други кодови.
  Би сакал да знам дали тоа лице извадило приватни информации од мојот компјутер и ги користи за да го направи дефект работењето на мојот компјутер. Јас ти го поставувам тоа прашање затоа што рече студентот дава безжичен интернет скоро 200 метри и можеби го прави сето тоа за да ги позајми своите интернет услуги, бидејќи има моменти кога мојот компјутер е блокиран и не може да се внесува никаква програма.
  Ве молам, кажете ми дали оваа личност може да го внесе мојот компјутер од друг надворешен компјутер и да го блокира.


 24.   Оцет убиец dijo

  Здраво Дејвид, погледни ја IP-адресата не треба да се грижиш затоа што таа автоматски се менува и покажувајќи ја еден ден ништо нема да се случи освен ако не сте го користеле за напад. Невозможно е да знам дали тој инсталирал нешто на вашиот компјутер, ако не му верувате, замолете некој од довербата да го форматира вашиот компјутер и да инсталира сè повторно. Поздрав


 25.   DAVID dijo

  Како прво, ви благодарам за појаснувањето што ми го дадовте во врска со IP и ќе го следам советот што ми го дадовте.
  Фала човек.


 26.   Ери dijo

  Како можам да ја конфигурирам својата hotmail така што ќе се појави IP од каде ми испратија е-пошта? Претходно го активирав, но сега се појави со новиот дизајн на живи прозорци и таа опција не ја наоѓам никаде !!!
  Јас работам во институција и сакам да знам дали е-поштава ми е испратена од мојата институција затоа што има фиксна IP-адреса каде одат сите интернет врски.
  однапред благодарам ... Ери


 27.   Оцет убиец dijo

  Ери го забележа вашето сомневање.


 28.   Ери dijo

  Ви благодарам Вињагре Асесино што го забележавте моето прашање, го решив мојот проблем и за оние кои поминаа низ истата работа, ќе ви го дадам решението: мора да ја активирате целосната верзија на новите прозорци во живо. Додека сте во сандачето, прашање е само да кликнете со десното копче на глувчето и да изберете „Види го изворниот код“ и тој ќе го отвори кодот на страницата што ја содржи вашата порака, побарајте го делот што вели „Добиено: од XXXX“ и прашањето решено, благодарение на луѓето кои беа заинтересирани да го решат моето прашање.


 29.   Оцет убиец dijo

  Ви благодариме за бакшишот Ери, сигурно ќе го ставам на корицата на блогот. Поздрав


 30.   Кок dijo

  Како си? Се надевам дека ќе можеш да решиш прашање за мене.
  Освен што може да се знае IP на некој џокер кога ќе остави коментар на блог, дали е можно да се знае која сметка на MSN била поврзана во тој момент на компјутерот на џокерот и како се вика корисникот на тој MSN?


 31.   Оцет убиец dijo

  Кок Не мислам дека е можно да се знае тоа.


 32.   Пол dijo

  Здраво пријатели..добро ... Имам проблем..Примам пораки во мојот емаил .. и добро е скоро една година и би сакала да знам од каде е лицето кое ми ги праќа ... затоа што ме боли мене многу .. на мене и на моите контакти, ,, добро ... за тоа треба да знам .. кажи ми ја твојата IP како да го направам тоа ... и навистина би било можно ... да знам .. местото (земјата, градот) добро чекам одговор ... и однапред благодарам, се гледаме подоцна Пол


 33.   Оцет убиец dijo

  Пол можеби ве интересира да го прочитате ова:

  IP во Hotmail

  Се надевам дека ќе можете да го решите вашиот проблем.


 34.   Андрес dijo

  Здраво, хм, имам проблеми со мојот безжичен интернет, бидејќи прво ми обележа дека ја имам полна arpcache, по неколку пребарувања и обиди успеав да ја испразнам и исчистам, веќе испраќам и добивам податоци, сега деталите се во мојот dns систем Не може да ги реши IP-адресите и клучните порти, па сè укажува на тоа дека сум преместила нешто, се надевам дека некој ме разбрал и најде навремено решение. Гракаис


 35.   Оцет убиец dijo

  Ајде да видиме дали некој може да ти помогне Андрес, имам жична мрежа и не разбирам ништо од Wi-Fi.


 36.   Florencia dijo

  здраво, сакав да знам како сторам, така што моето име останува во IP-страницата на мојата страница во myspace што ќе ја отворам


 37.   Оцет убиец dijo

  Извини, Фиренца, ќе треба подобро да се објасниш, не те разбрав.


 38.   leo dijo

  Здраво пријатели, сакам да знам каква или каква форма постои програма за да можам да знам кој е поврзан на мојата безжична мрежа.

  благодарам лав


 39.   Оцет убиец dijo

  Лав Сигурен сум дека има програма како што барате, за да видите дали некој дава индиции. Поздрав


 40.   Пикочи dijo

  Некој ми испрати навредлива порака, сакам да знам како го активирам ip-от, на моите е-пошта за да се појави пораката. Ви благодарам. пикочи


 41.   Оцет убиец dijo

  Пикочи ip се менува динамично, така што ќе биде бескорисно да се знае ip освен ако не направите жалба и по судска наредба да пристапат до регистарот на серверот од кој ви ја испратиле таа е-пошта. Информациите се зачувуваат таму дури и ако се промени ip.


 42.   Ани dijo

  Прашање е повеќе, дали е можно некој што ве познава вас и вашиот компјутер да ја користи вашата IP адреса за да видите што се случува на вашиот компјутер? Малку е лудо, но извади ме од сомнеж те молам .. чао, поздрав


 43.   Оцет убиец dijo

  Ани, IP-адресата се менува динамично, но ако некој ја знае твојата во одреден момент, може да ја искористи за да го нападне твојот компјутер и да украде приватни информации. За да се обидете да ја избегнете оваа употреба на антивирус и заштитен allид. Исто така, ажурирајте ги. Поздрав


 44.   pablo dijo

  Здраво, навистина ми треба малку помош и симнав неколку поглавја од серијалот и го симнувам од мегааплук, сè беше во ред, чекав да симнам 8 часа, не брзав да преземам до еден ден тој ми рече на страницата за мегаапликација дека веќе преземал нешто и морав да почекам, но не преземав ништо, па чекав и ми даваше друга IP секој пат кога чекав. и потоа одеднаш ми го менува ip но со ip дека останувам ми пишува дека веќе преземав датотека или дека симнувам една и чекам. Отидов на страницата за да ја знам мојата IP и забележав дека добивам 2 различни. Јас сум збунет, може ли да ми помогнете? Не бев многу збунет? аа заборавив нешто во упатството што го стави, истата земја од која се поврзувам не излегува, ве молам помогнете ми


 45.   пастелни dijo

  Здраво !! Внесов сметка за топла пошта и тој ми рече дека треба да ја внесам мојата лозинка и некои знаци за безбедност затоа што некој се обидел да ја внесе мојата сметка.

  Дали има начин да се знае IP-то кој ги направил овие обиди или кој се логирал пред или по тие неуспешни обиди направени на мојата сметка?

  Благодарам многу !!!
  пастелни


 46.   Оцет убиец dijo

  Не е можно да се знае таа IP, освен ако не е со судска наредба. Поздрав Пастел.


 47.   Херберт Лејтон Миранда dijo

  Здраво Вињагре Асесино, моето прашање е следново: Имам безжична картичка која автоматски бара сигнал и имав среќа да најдам двајца провајдери, едниот што може да ме поврзе без лозинка и другиот што беше блокиран. Се поврзав на оној што немаше лозинка, имав своја IP и тука е работата: сè беше одлично се додека не поминаа неколку недели и не можев да се поврзам на Интернет и ова што бев поврзан, но со друга IP да оној што го започнав, но за ова го најдов клучот на другиот провајдер (Преку хакерска програма) се поврзав и случајно открив дека е истата IP како кога започнав.
  Како заклучок, првиот провајдер ме отстранува од мрежата со промена на мојата IP или некоја конфигурација за да не можам да пристапувам на Интернет, и она што сакам да ти го кажам е ако можам сам да ја сменам мојата IP за да можам да се поврзам од претходниот IP е регистрирана и може да биде додека не се блокира.
  Па, сега се поврзувам преку хакираната мрежа, но не сакам да се случи истото како и со претходниот провајдер.
  Дајте ми решенија, ве молам и се надевам дека беше експлицитно.

  Поздрав оцет убиец


 48.   Оцет убиец dijo

  Херберт не е можно да ја смените вашата IP по своја волја, таа е доделена од провајдерот секогаш кога ќе се поврзете.


 49.   пастелни dijo

  Вињагре Асесино ви благодарам многу што бевте толку kindубезни и одговоривте на моето прашање.

  Поздрав и среќен Божиќ !!

  пастелни


 50.   Оцет убиец dijo

  Среќен Божиќ.


 51.   ЛИЛИ dijo

  Здраво, би се смеел да знам зошто ова ме прави многу голем и малку ме плаши ако имам врска со која било личност преку разговор или msn би можел да го знам мојот телефонски број и адресата на мојата куќа без да ми дадам информации затоа што јас загрижен сум дека утре овој бас од мица може е глупав, но за мене е важен и зависи од одговорот, ќе знам што да направам благодарам


 52.   Оцет dijo

  @LILI не грижи се ако не му дадеш податок ништо нема да се случи. Само многу напреден хакер може да ја погоди вашата IP и да вметне вирус што краде информации од вашиот компјутер. Ако, на пример, сте имале фактура со вашата адреса на вашиот компјутер, би можеле да ја набавите, но тоа ќе го стори само хакер од високо ниво и не е лесно.

  Сè додека не ги давате вашите податоци во разговорот, ништо не треба да се случи, и ако немате лични податоци на вашиот компјутер, можете да бидете спокојни.


 53.   ЛИЛИ dijo

  ПРОСТУВАЈТЕ ЗА ПЕЧЕНИ ПЕЧАТ И БЛАГОДАРАМ ДЕКА МЕ ИСПИТУВАТЕ НАскоро, мојот компјутер е споделен со мојот маж и син и секој од нив ги има своите МСН од мојата МСН ТОА МОАТ ДА ГИ ПРАВААТ И БИДАТ ИЛИ ВЛЕЗААТ ИЛИ ДА СТАВАТ ВО ВАШИТЕ ВИРУСИ МСН ИЛИ СИТЕ. ЗОШТО ВЛЕЗАВ ВО ЧАТ БЕЗ ЗАШТЕДНИК КАКО ОВА СЕ ОДАВ МУСЛА МОЈА И ЛИЦА ВИКА ДЕКА СИ МЕ СПАСИ СО ИП


 54.   Сузан се сомнева во врска со IP dijo

  Здраво, би сакал да знам дали кога некое лице живее во провинција и град, а потоа се пресели во друга провинција и друг град и има ист компјутер ...
  Тој сè уште ја има истата ИП што ја имаше пред да се пресели во друга провинција и град
  Дали е исто ако продолжи со истиот оператор дури и ако е во друга провинција?
  Дали е тоа преку irc, едно лице ми стави DCC и ми ја покажа својата IP и дека ИП излегува дека е од провинција и град што не е оној што сега вели дека ова, ако не и оној што беше пред да се пресели според тоа личност и Значи, моето прашање е, не знам дали лаже или не и дека е сè уште на истото место.
  Врската паѓа многу.
  БЛАГОДАРНОСТ


 55.   Оцет dijo

  @LILI не грижи се, пушти антивирус и тоа е тоа и ако не останеш смирен, форматирај и не се враќај на тој муабет.

  @Susan кога ќе го исклучите компјутерот, ИП обично се менува, а камоли кога ќе ја смените провинцијата. Но, програмите за локализација не се 100% сигурни, можеби е во таа провинција или не.


 56.   Само dijo

  Почитуван оцет, имам Блог, но последните денови ми останаа коментари со груби и грди слики, секако ги избришав, има некој софтвер да знам кој ми ги испрати овие пораки, како што се нивните (IP, Имиња, Адреса).

  Поздрав.


 57.   Оцет dijo

  @Сабе кој управувач со содржини го користите?


 58.   JOSE dijo

  ЗДРАВО МАENИ, КЕ ТАЛ? ¿, WЕ ВИ ПРАШАМ АКО Бројот на IP е различен КОГА ВЛЕЧУВАТЕ НА ИНТЕРНЕТ, И БРОЈОТ НА ИП КЕЈ СЕ ДОЈДЕ НА IPCONFIG MSDOS? ¿?, ЗБОРУВАМ ОД ТЕЛЕФОН КОН МОЈОТ Интернет сервер, И МИ КАAYУВА КЕ ИМАМ ИП ДИНАМИКА ,, И КЕ КАМБИЈА КАДА КЕ ПОВТОРНО СЕ ВЛЕГУВАМ ,, ЕСКЕ ВЛЕГУВАМ ВО СОБИТЕ НА ЈАХОУ ,, И ПОСТОИ ВАТО КЕ СЕКОГАШ МЕ ПОЧИВАТЕ, ДОКОЛКУ СУМ МЕETУ КОН РАЗЛИЧНИ КУЕНТА, КА THEААТ КАКО ШТО ИМАШ ИПП, АМА ТОГАШ, НЕМА КАМБИЈА, ТОА КОМО МИ КАELLУВА МАЈ Интернет серверот? ¿?


 59.   Оцет dijo

  Хозе ИП ако се промени, оној што ќе ве „фати“ ќе биде преку колаче или нешто слично.


 60.   Мигел dijo

  Здраво оцет.

  Во согласност со претходната порака, сакав да ве прашам нешто. Имам динамична IP. Би сакал да ми објасниш за колачињата. Како можат тие да знаат, кога влегуваат на страница, дека сте ист терминал ако ви се смени ip-от? Може ли тоа да се избегне?


 61.   Оцет dijo

  Мигел Имам статија за колачиња во очекување. Можете да го избегнете ова со конфигурирање на прелистувачот за да не ги прифаќате, но ќе имате проблеми на многу страници што ве принудуваат да ги прифатите. Најдобро е ако извршите програма како пребарување на spybot и уништете за да ги отстраните од време на време.


 62.   ќе ме следат? dijo

  здраво оцет ... погледнете има личност која се обиде да ме повреди со заканувачки зборови на мојата е-пошта. Би сакал да знам како би можел да ја добие мојата адреса за е-пошта ... дали е тоа можно .... некој друг ми испрати датотека со скриншот преку msn и ја имам зачувано… дали има некој начин да се знае IP на датотеката? и дали има некој начин да се знае ip на лицето кое ми се заканува преку msn и пошта?


 63.   LE MAST3R dijo

  здраво момче, само сакам да знам дали можам да го сокријам ip за да не ме надгледува некој контролер


 64.   Оцет dijo

  Па, немам идеја дали е можно целосно да го скриете вашиот IP.


 65.   yka dijo

  Здраво .. Па, сакав да знам дали може да ми помогнете, треба да знам како да го поврзам интернетот од модемот со компјутер на оддалеченост од 50 км или 0 км. И тогаш да знам што треба да го донесам ова до кабо ???

  Па благодарам их фа.

  Би сакал да ти се заблагодарам.


 66.   Осаменост dijo

  SOLEDAD коментира:
  11-07-2008 [8:05 часот]

  ЗДРАВО. ОДГОВОРИТЕ НА СИТЕ ШТО ИСПРАТУВАЕ ИП ОСТАНУВАЕ ОД НЕКОЈ ШТО НЕ НАВРЕДУВА НА Интернет, НЕ МОOTЕ ДА БИДЕ ПОЗНАТ. Бидете ЈАСНИ СО КОРИСНИЦИТЕ НА ВАШАТА СТРАНИЦА И КАAYЕТЕ дека СИИИИИИИИИИИИИИ БИЗ ОВА ДАМ ДАВАМ СЕРИОЗНА СТРАНИЦА И ОБЈАВНИ СО ОВОЈ САГО , Поздрави


 67.   Оцет dijo

  Соледад никој не вели дека не може да се знае, тука само вели дека ако ви испратат е-пошта и ја откријат нивната IP-адреса, за да дознаете кој стои зад таа IP-адреса ќе мора да пристапите до податоците заштитени со закони и затоа ќе треба една судска наредба, освен ако такви мерки за заштита на приватноста не постојат во засегнатата земја.


 68.   Joseозе dijo

  Здраво оцет, би сакал да знам како можам да ја дознаам мојата IP адреса за да и ја дадам на google analytics и да ги филтрирам тие посети на мојот блог, бидејќи во спротивно ми дава извештаи што не се точни. Она што го гледам на компјутерот е 192.168. и уште два броја, но ми дава впечаток дека така започнуваат сите што сум ги видел. Можете ли да ми помогнете? Благодарам многу


 69.   Ученост dijo

  Секогаш има митски страници, јас ги користам http://www.ip-look.com дека ip излегува на голем начин и не поврзува ништо.


 70.   Оцет dijo

  Хозе-IP адресите се менуваат динамично, така што нема да ви помогнат да ги филтрирате посетите, она што треба да го барате е опција што остава колаче на вашиот компјутер и не ги бележи вашите посети.

  Кисела честитка.


 71.   Хуан Фелипе dijo

  Како да ја сменам мојата IP адреса?
  она што се случи е што мислам дека можам да преземам повеќе музика со брзо споделување
  Благодарам однапред


 72.   Мигел dijo

  Јас сум неважечки на Интернет, но чиста случајност тој успева да го пронајде вашиот блог, а вашите прилози изгледаат одлични.

  Би сакал да ве молам ако можете да ми помогнете за добра цел, додадете ме молам, ви благодарам однапред, се грижи, поздрав Чао


 73.   инти Кондо dijo

  Треба да знам како да ја сменам IP разбирам дека е можно


 74.   јоп dijo

  Па, ќе се исклучите, го ресетиравте рутерот на пример, и тогаш ќе биде, вратете се да погледнете на веб-страница како ip-look.com или quémiip.com и тоа е тоа


 75.   ссс dijo

  Здраво, би сакал да знам што да правам во оваа ситуација

  Едно лице во разговор ми се заканува дека е компјутерски техничар и дека лесно може да ја знае мојата IP и да ме изнервира, на пример со добивање вирус итн.

  1. Дали е ова вистина?
  2.ШТО МО COЕ ДА ПРАВАМ ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ? ПРИЈАВИТЕ
  3.КАКО ДА ИЗВЕШТАЈТЕ САМО ВАШИОТ НИК

  НА МОМЕНТ НИШТО НИШТО НЕ МИ ВО КОМПЈУТЕРОТ, АМА ШТО ПРАВИВ ???

  БЛАГОДАРНОСТ


 76.   Оцет убиец dijo

  Здраво sss, погледни злонамерен корисник со доволно знаење може да го направи она што го зборуваш. Ако сакате да го пријавите, мора да одите во полиција и да поднесете жалба.


 77.   Лариња dijo

  Здраво, оцет, атентатор, мојот сомнеж е следниот
  Како можам да дознаам IP на контакт
  од месенџер кој ти пречи ..?
  И кога ќе дознаам како можам да дознаам за кого станува збор
  таа личност веќе ја има својата IP?
  поздрав
  Лара.


 78.   алваро45 dijo

  Ви благодарам, ми помогна


 79.   АДРИНА dijo

  ВИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА ВАШАТА ПОМОШ ! МНОГУ МЕ СЛУЧИ!


 80.   Salome dijo

  Здраво!

  Имам проблем што треба да го решам што е можно побрзо.
  Зачував разговор со гласник во папка и би сакал да знам како можам да ја добијам IP-то на лицето со кое разговарав од таму.

  Многу е важно, би ја ценела вашата помош.

  Ви благодариме.


 81.   Каролина dijo

  Во Аргентина, Телеком Персонал нуди бесплатни текстуални пораки до мобилните телефони. Можете ли да ја откриете ip-от од каде се испраќаат СМС-пораките до вашиот мобилен телефон ???. Компанијата ми рече дека дури ни со судски налог бидејќи протокот на пораки е голем во секунда, дека ги менувам чиповите во уредот. Благодарам


 82.   маритни dijo

  Здраво, би сакал да знам зошто понекогаш губам врска и брзината и интензитетот на сигналот се многу мали, можеби соседот е тој што ми го зема бидејќи ја знае мојата лозинка затоа што ми помогна да ја шифрирам Безжична мрежа.


 83.   Бебе dijo

  За мене е важно да ја познавам земјата од каде ми испратија е-пошта, треба да знам дали ми ја кажуваат вистината
  Благодарам


 84.   џуџиња dijo

  Здраво
  Излегува дека примав е-пошта со некои закани и кога се обидов да ја видам неговата IP адреса не можам да ја идентификувам, излегуваат многу работи и колку и да се обидувам да прочитам сè што не можам да најдам, дали е таму друг начин да дознаете, или е тој што ги испраќате, дали ви треба нешто за да ја камуфлирате вашата адреса?


 85.   isi dijo

  jejej kn ganazz многу ми помогна во една средношколска задача

  ти благодарам хехехееееее


 86.   пијан анги dijo

  и би сакал да ја знам IP-то на компјутерот што ми праќа пораки.Благодарам


  1.    Блог вести dijo

   Треба само да го следите прирачникот што го објавивме. во однос,


 87.   Жозе dijo

  Како да се знае IP-то на компјутерот и мобилниот телефон што ми праќа пораки и како да знам од кој град или град пристигнуваат пораките е итно е за задача


  1.    Блог вести dijo

   Вие само треба да го следите упатството погоре и сите сте подготвени. Многу е едноставно и ако имате прашања, прашајте ме.