Кратенки на тастатурата на Google Chrome

Кога ќе започнете да користите кратенки на тастатурата во секоја програма, разбирате колку време можете да заштедите. Познавањето на кратенките на тастатурата на прелистувачот е уште поважно ако сакаме да заштедиме време, бидејќи тоа е можеби програмата што ја одржуваме најмногу отворена на нашите сесии на компјутерот.

За Google Chrome ова е целосна листа на сите достапни кратенки:

Кратенки за прозорци и јазичиња

Ctrl + N Отворете нов прозорец
Ctrl + T Отворете нов таб
Ctrl + Shift + N Отворете нов прозорец во инкогнито режим
Ctrl + O и изберете датотека Отворете датотека од вашиот компјутер во прозорец на Google Chrome
притиснете го копчето Ctrl и кликнете на врската Отворете врска во ново јазиче во позадина и останете во тековната картичка
притиснете го копчето Ctrl + Shift и кликнете на врската Отворете врска во нов таб и префрлете се на тој таб
притиснете го копчето Shift и кликнете на врската Отворете врска во нов прозорец
Alt + F4 Затворете го тековниот прозорец
Ctrl + Shift + T Отворете го последниот таб кој е затворен; Google Chrome се сеќава на последните десет табови што се затворени.
Повлечете врска до јазичето Отворете ја врската во наведениот таб
Повлечете врска до просторот помеѓу јазичињата Отворете ја врската во ново јазиче, во посочената позиција
Ctrl + Ctrl + 1 - Ctrl + 8 Одете на јазичето со наведениот број на позиција. Бројот одговара на редоследот на позицијата на јазичето.
Ctrl + 9 Одете до последниот таб
Ctrl + Tab o Ctrl + страница Av Одете на следното јазиче
Ctrl + Shift + Tab o Ctrl + Re страница Одете на претходното јазиче
Ctrl + W o Ctrl + F4 Затвори го тековниот лист или скокачкото копче
Alt + Дома Отворете ја главната страница

Кратенки во полето за адреса

Можни активности во лентата за адреси:

Внесете термин за пребарување Пребарувајте користејќи го стандардниот пребарувач
Напишете го делот помеѓу „www“. и ".com" на веб-адресата и притиснете Ctrl + Enter Додадете www. и .com до записот на лентата за адреси и пристап до таа адреса
Внесете клучен збор или URL поврзана со пребарувач, притиснете на табулатор и потоа внесете термин за пребарување Извршете пребарување користејќи го пребарувачот поврзан со клучниот збор или URL. Google Chrome ви кажува да притиснете на табулатор ако го препознава пребарувачот што сакате да го користите.
F6 o Ctrl + L o Alt + D Означете ја содржината на лентата за адреси
Напишете веб-адреса и притиснете Alt + Enter Пристапете до веб-адресата во друг таб

Кратенки за користење на функциите на Google Chrome

Ctrl + B Прикажи или скриј лента за обележувачи
Ctrl + Shift + B Отворете менаџер со обележувачи
Ctrl + H Погледнете ја страницата Историја
Ctrl + J Погледнете ја страницата Преземања
Shift + Esc Погледнете Менаџер на задачи
Shift + Alt + T Се фокусира на алатникот. Користете ги стрелките надесно и лево за да се движите низ различните области на лентата.

Кратенки на веб-страници

Ctrl + P Печатете ја тековната страница
Ctrl + S Зачувај ја тековната страница
F5 Вчитајте ја тековната страница
Esc Прекинување на оптоварувањето на страницата
Ctrl + F Отворете го полето за пребарување на страницата
Кликнете на средното копче или завртете го тркалцето со глувчето (достапно само на англиски јазик на Google Chrome Бета). Активирајте автоматско лизгање. Додека го поместувате глушецот, страницата автоматски се прелистува според насоката на глувчето.
Ctrl + F5 o Shift + F5 Вчитајте ја тековната страница, игнорирајќи ја кешираната содржина
притиснете го копчето Alt и кликнете на врската Преземете ја содржината на линкот
Ctrl + G o F3 Пронајдете го следниот резултат од барањето внесено во полето за пребарување на страницата
Ctrl + Shift + G o Shift + F3 Пронајдете го претходниот резултат од внесеното барање во полето за пребарување на страницата
Ctrl + U Погледнете го изворниот код
Влечете врска до лентата за обележувачи Додајте ја врската до Обележувачи
Ctrl + D Додајте ја тековната веб-страница во Ознаки
Ctrl ++ или притиснете Ctrl и поместете го тркалото на глувчето нагоре Проширете ја големината на текстот на страницата
Ctrl + - или притиснете Ctrl и поместете го тркалцето на глувчето надолу Намалете ја големината на текстот на страницата
Ctrl + 0 Вратете ја нормалната големина на текстот на страницата

Кратенки во текст

Означете ја содржината и допрете Ctrl + C Копирајте содржина во таблата со исечоци
Поставете го курсорот во поле за текст и притиснете Ctrl + V o Shift + Вметни Залепете ја тековната содржина на таблата со исечоци
Поставете го курсорот во поле за текст и притиснете Ctrl + Shift + V Залепете ја тековната содржина на таблата со исечоци без форматирање
Означете ја содржината во полето за текст и притиснете Ctrl + X o Shift + Delete Избришете ја содржината и копирајте ја во таблата со исечоци
Копче Backspace или истовремено притиснете го копчето Alt и стрелката лево Одете на претходната страница од историјата на прелистување за да пристапите до јазичето
Копче Shift + заден простор или истовремено притиснете го копчето Alt и стрелката надесно Одете на следната страница од историјата на прелистување за да пристапите до јазичето
Ctrl + K o Ctrl + E Вметнете прашалник ("?") Во лентата за адреси; напишете поим за пребарување по овој знак за да пребарувате со зададениот мотор
Поставете го курсорот во лентата за адреси и потоа истовремено притиснете го копчето. Ctrl и стрелката лево Скокни на претходниот збор во лентата за адреси
Поставете го курсорот во лентата за адреси и потоа истовремено притиснете го копчето. Ctrl и стрелката надесно Скокни на следниот збор во лентата за адреси
Поставете го курсорот во лентата за адреси и потоа притиснете ги копчињата Ctrl + клуч за заден простор Отстранете го претходниот збор од лентата за адреси
Spacebar Движете се надолу по веб-страницата
поведување Одете на врвот на страницата
Крајот Одете на дното на страницата
притиснете го копчето Shift и скролувајте со тркалото на глувчето (достапно само на англиски јазик на Google Chrome Бета). Скролувајте хоризонтално низ страната

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бријам dijo

  Дали има кратенка за „Други обележувачи“?
  Благодарам

  =)

 2.   Роберто Кастро dijo

  Кратенка за промена од јазиче во табулатор, бидејќи се менува во прозорците со Alt + Tab ????

 3.   Роберто Кастро dijo

  Јас веќе го најдов, благодарам, кратенката е Ctrl + Down. Pag или Re Pag.

  Со почит

 4.   Ann dijo

  хахахаха и ctrl + a е да се земе сето тоа

 5.   хејфер dijo

  добро утро пријател, кратенката за отворање обележувачи не работи за мене,
  Ја ценам твојата помош.
  Ат фер

 6.   Луис dijo

  како да отворите е-пошта што доаѓаат со Microsoft, на лаптоп од Google Chrome Chrome