Кратка историја на оперативните системи Mac OS

Во оваа прилика ќе се посветиме на разговорите за историјата на Оперативни системи Mac OS. Првата верзија на Mac OSСистемот 1 имаше работна површина, прозорци, икони, глувче, менија и ленти за движење. Секој пат кога компјутерот се рестартираше, сите информации исчезнаа. Покрај тоа, не можете да работите во две апликации истовремено затоа што немаше виртуелна меморија. Невозможно беше да се создаде папка во друга папка, бидејќи сите датотеки беа зачувани во иста насока на дискот.

Само во 1988 година, со Систем 6, беа додадени бои. Додадено е копче во опцијата „Избриши диск“ за да може да се откаже ова дејство, исто така беше додадена опција за прикажување на бројот на верзијата на датотеката.

Две години подоцна, во 1990 година, Систем 7 значеше голема промена на софтверот за ова време, бидејќи меморијата го подобри својот капацитет на 32б, што им овозможи на Macs да користат повеќе од 8 MB RAM во оперативниот систем.

Десеттата и последна верзија на оперативниот систем на Apple е Mac OS X, кој беше објавен во 2002 година. Вреди да се спомене дека овој оперативен систем е базиран на UNIX. Важно е да се напомене дека оваа верзија воведе различни нови функции за да им понуди на своите корисници поодржлива и стабилна платформа од претходната верзија (Mac OS 9). Меѓу нив можеме да споменеме превентивно мултитаскинг и заштитена меморија, што несомнено ја подобри способноста на системот да извршува различни апликации истовремено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.