Крај на поддршката за Windows 7 Што можам да направам?

Windows 7

Мајкрософт само се прости од Виндоус 7, една од најпопуларните верзии на Виндоус во последниве години, со дозвола од Виндоус XP. За неколку часа, Мајкрософт престана да им нуди каква било поддршка на приватните корисници на Виндоус 7, т.е. тие повеќе нема да добиваат ажурирања од каков било вид.

Ако земеме предвид дека Виндоус 7 беше инсталиран на еден од секои четири компјутери на крајот на 2019 година, оваа вест е несомнено тежок удар за многу милиони корисници, куче што во одреден момент мораше да се случи, како што се случи со Виндоус XP . За среќа за сè има решение.

Што значи крај на поддршката за Windows 7

Windows 7

Домашните корисници на Windows 7 веќе тие повторно нема да добијат никаков вид на ажурирањеЗатоа, тие ќе бидат изложени на новите ранливости што се откриваат отсега. Исто така, ако се најде нова грешка што не била откриена од нејзиното објавување пред 10 години, нема да се поправи ниту преку ажурирање.

Сепак, корисниците на верзии Professional или Enterprise ќе продолжат да добиваат поддршка до 2023 година, повеќе од доволно време за компаниите да ги обноват своите стари уреди за посовремени каде што можат да работат со Windows 10 без никакви проблеми во перформансите.

Актуелноста, повеќе од 50% од компјутерите со интернет конекција веќе имаат инсталирано Windows 10, оперативен систем кој и покрај сите придобивки што ни ги нуди, немаше лесен пат меѓу корисниците на Виндоус 7, корисници кои не му го олесниле на Мајкрософт при усвојувањето на новата верзија на Виндоус.

¿Qué puedo hacer?

Како што споменав на почетокот на овој напис, има решение за сите случаи, или барем во повеќето од нив. Со крајот на поддршката за Виндоус 7 од Мајкрософт, имаме неколку опции во зависност од тимот, придобивките и потребите на секој од нив.

Надградете се на Виндоус 10 бесплатно

Windows 10

Во зависност од тоа колку години има вашиот компјутер, веројатно е компатибилен со Виндоус 10. Алатката за инсталација на Виндоус 10 ќе не информира за компатибилноста. Ако го земеме предвид тоа Виндоус 10 работи исто толку добро на компјутер со Виндоус 7Освен ако не се привлече на вашиот компјутер, нема да имате никаков проблем.

Во текот на првата година од животот на Виндоус 10, Мајкрософт им дозволи на сите корисници со лиценца за Виндоус 7 и Виндоус 8.х да се надоградуваат целосно бесплатно до Виндоус 10. Откако ќе помине годината, моравме да поминеме низ исходот, иако од време на време, ќе се отвореше прозорец што повторно ни ја нуди оваа можност.

Со крајот на поддршката, Мајкрософт првично ја овозможи повторно на неодредено време, можноста за целосно бесплатно надградување на вашиот компјутер Виндоус 7 на Виндоус 10. Се разбира, првото и најважното нешто е да направите резервна копија на целата содржина што сме ја сместувале на нашиот компјутер на надворешен диск, бидејќи Ако сакаме Windows 10 да работи како привлечност од првиот ден, мора да го форматираме компјутерот.

Откако ќе ја направиме резервната копија, мораме преземете ја алатката за ажурирање што Мајкрософт ни става на располагање и следете ги чекорите што ги детализираме подолу:

Надградете на Виндоус 10

 • Откако ќе ја преземеме алатката за инсталација на алатката за создавање медиуми, ја извршуваме на нашиот компјутер.
 • Апликацијата ќе ни покаже две опции: Ажурирајте го овој компјутер сега / Креирајте инсталациски медиум (USB флеш-уред, ДВД или ISO-датотека) за друг компјутер.
  • Ажурирајте ја оваа опрема сега. Оваа опција ќе ни овозможи да ја ажурираме нашата опрема зборувајќи за сите информации што сме ги сместиле на опремата.
  • Создадете инсталациски медиум. Преку оваа опција, можеме да направиме инсталационен медиум за инсталирање на Виндоус 10 од нула на кој било компјутер, опција што мора да ја избереме за да ја избришеме целата содржина на нашиот компјутер и да извршиме чиста инсталација.

Ажурирајте ја оваа опрема сега

Со цел да ја ажурираме нашата опрема на Виндоус 10 од Виндоус 7, на нашата опрема треба барем 8 GB слободен простор за преземање на Windows 10 и продолжете да ја инсталирате. Откако ќе го преземеме, ќе биде потребно повеќе или помалку време во зависност од брзината на нашата врска, волшебникот ќе нè праша каде се наоѓаат датотеките со кои сакаме да разговараме.

Откако ќе ги посочиме патеките или патеките каде се наоѓаат датотеките, ќе започне процесот на инсталација. Откако ќе завршиме, ќе ги имаме на располагање истите апликации што веќе ги инсталиравме на нашиот компјутер Виндоус 7. Мора да имаме предвид дека инсталерот ќе ја преземе истата верзија што ја инсталиравме (32 или 64 бита), затоа е препорачливо да направите чиста инсталација и да заборавите на 32-битната верзија.

Создадете инсталациски медиум

Првото нешто што мора да направиме е изберете Windows 10 64-битна верзија за преземање, со цел целосно да ја искористиме нашата опрема, особено ако има повеќе од 4 GB RAM меморија.

Процесот за создавање медиум за инсталација на Виндоус 10, исто така, бара слободен простор на нашиот хард диск, поточно 8 GB. Откако ќе се преземе датотеката за инсталација, волшебникот ќе ја распакува во погонот за кој сме избрале извршете ја последователната инсталација од нула.

Откако ќе ги создадеме медиумите за инсталација, само треба да го исклучиме нашиот компјутер и променете ги вредностите за подигање на нашиот тим преку BIOS-от, така што ќе започне со единицата што сакаме да ја користиме.

А што е со лиценцата?

Надградете на Виндоус 10

Ако го ажурираме нашиот компјутер од Windows 7 на Windows 10, новата верзија на Windows ќе ја препознае лиценцата што ја имаме во Windows 7 и ќе ја користи како да е Windows 10. Оваа информација ќе бидат зачувани на серверите на Microsoft, така ќе можеме да го користиме онолку пати колку што сакаме на истиот компјутер ако сме принудени повторно да го инсталираме Windows 10 во кое било време.

Ако направиме чиста инсталација, мора да го внесеме бројот на лиценцата за Виндоус 7 што го имаме кога програмата го бара тоа. Откако ќе инсталираме Windows 10, треба само да одиме на Поставки (клуч за Windows + i)> Ажурирање и безбедност> Активирање

Во десната колона ќе се покаже дали лозинката што ја користевме е валидна. Ако не е официјална лиценца, логично нема да можете да ја искористите бесплатната можност што ни ја нуди Мајкрософт да се надополни од Виндоус 7 на Виндоус 10 целосно бесплатно.

Обновете ја вашата опрема

Лаптоп Виндоус 10

Ако вашиот тим веќе ги видел и ги сакал кога користите Windows 7, не треба да се мачите да проверите дали Windows 10 е компатибилен. Време е да го обновите вашиот тим. Во зависност од нашите потреби, можеме да најдеме различни ефтини лаптоп или десктоп компјутери на пазарот од околу 200 евра, повеќе од доволно опрема ако нашите потреби се да ги видиме нашите социјални мрежи, да провериме е-пошта, да напишеме документ ...

Променете го оперативниот систем

Очигледно, ова е опцијата што најмалку ја прашуваат корисниците, особено ако зборуваме за опција базирана на Linux. Иако корисничкиот интерфејс е многу сличен, во зависност од distro што ќе избереме, ќе бидеме принудени да барајте различни алтернативи на апликациите што се навикнавме да ги користиме, особено ако немаат верзија за Linux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.