Како да креирате сметка на Outlook

Создадете сметка во Outlook

Дали се сеќавате на годините на Месинџер? Сигурно некои милениуми Не знаете што сакам да кажам само со употреба на зборот „Месинџер“, но со години наназад имаше една пар екселанслност која беше MSN на Мајкрософт. Исто така, пред многу години од времето кога сите имавме е-пошта @hotmail, но ако тој специфичен домен не помина на ист начин како и една од неговите замени, @live, тоа е со продолжување да го искористуваме ова. Се разбира, ако сега сакаме да имаме сметка за пошта од Мајкрософт мора да знаеме како да креирате сметка на Outlook.

Продолжувајќи со малку историја, пред години, Outlook беше алатка за пошта, календар и белешки, како да е агенда, што ја вклучи Мајкрософт уште пред објавувањето на Виндоус 3.11. Долго време подоцна, пристигнувањето на Gmail предизвика многу корисници да ги остават настрана предлозите на „Мајкрософт“ и да започнат да ги користат оние на „Гугл“, па затоа компанијата што сега ја води Сатја Надела одлучи да им даде дотерување на нивните лица. Резултатот е веќе добро познат: Skype го замени Messenger и Outlook е „новата топла пошта“. Во оваа статија ќе ги објасниме новостите што ги воведе Мајкрософт при вршење на најновите промени и што е најважно, ќе научите како да креирате сметка во Outlook бесплатно.

Како да креирате сметка во Outlook бесплатно

Логично, откако Hotmail исчезна, ќе треба да пристапиме до новата услуга од друга веб-страница. За да избегнам забуна, ќе ги објаснам деталите за чекорите што треба да се следат креирајте сметка во Outlook:

Направете сметка за изгледот, чекор 1

 1. Ние кликнуваме на ОВОЈ ЛИНК. Како алтернативен метод, во случај адресата да се смени, можете да пристапите до outlook.com и да го внесете полето за пошта.
 2. Го ставивме нашето име и презиме *.
 3. Под полето „Корисничко име“, кликнете на „Добијте нова адреса за е-пошта“.
 4. Ако сакаме, го менуваме доменот, за кој можеме да избереме es (ако го направите од Шпанија), outlook.com o hotmail.com.
 5. Ја внесуваме лозинката со која ќе пристапиме до сметката што ќе ја креираме, еднаш за да ја конфигурираме и по втор пат да ја потврдиме.
 6. Ние исто така ја воведуваме нашата земја или регион *, датум на раѓање * и пол *.

Доделете алтернативна сметка во Outlook

 1. Исто така, ќе треба да конфигурираме начин за враќање на нашата лозинка. Препорачувам да користите алтернативна адреса за е-пошта за да не ви го дадам нашиот телефонски број. Се разбира, ако сакате да ја избришете сметката или да ја вратите затоа што сте ја изгубиле лозинката, ќе мора да користите е-пошта или вистински телефон.

Потврдете го создавањето сметка на Outlook

 1. Сега треба да потврдиме дека не сме робот, затоа ќе го напишеме текстот што го гледаме на сликата во полето. Имаме можност да го смениме во звук ако е потребно.
 2. Можеме да дозволиме да ни бидат испратени промотивни понуди, но препорачувам НЕ да го одберете тоа поле. Отсекогаш сум мислел дека ако сакам нешто, ќе се погрижам да го барам. Не сакам несакана пошта.
 3. Кликнуваме на «Креирај сметка».
 4. Сега кликнуваме на полето кое се состои од девет полиња и потоа на Outlook.

Направете сметка за изгледот на шпански јазик

 1. Конечно, го посочуваме нашиот јазик, нашата временска зона и кликнуваме на „Зачувај“.

(*) Не е потребно да се ставаат вистински податоци.

Како што можете да видите, и затоа го именував претходно Gmail, на Outlook-интерфејсот е многу подобрен во споредба со стариот Hotmail и тој е многу интуитивен. На левата страна ги имаме папките Inbox, Spam (што дури има опција за отпишување дека немаат други клиенти за е-пошта), папки нацрти, испратени предмети и избришани предмети, како и контакти на Skype. Ако сакаме да создадеме папка, лебдиме над текстот "Папки", кликнуваме на симболот плус што се појавува (+) и ставаме име во полето што ќе се појави под постојните папки. Од „Ново“, можеме да создадеме е-пошта или, ако кликнеме на малата стрелка, календарски настан.

Мени за опции на Outlook

Outlook интерфејс

Од менито опции Outlok имаме на располагање:

 • Ажурирање, за ажурирање на пораките.
 • Автоматски одговор. За време на пишувањето на овој пост, тој е деактивиран, но ќе служи за одговор на е-пошта за нас (ова воопшто не ми се допаѓа).
 • Поставувања на екранот Willе ни помогне да конфигурираме како сакаме да го гледаме сандачето.
 • Управувајте со додатоците, за управување со некои услуги на Microsoft.
 • Конфигурирај офлајн, да можеме да ја користиме опремата кога не сме поврзани на интернет.
 • Промена на тема, Мислам дека ова е јасно. Тоа е да ја смениме темата на нашето сандаче и други услуги.
 • опции, за да ги видите сите опции за Outlook и другите услуги на Microsoft. Ништо поврзано со сметката на Microsoft не е конфигурирано од тука.

Променете ја сликата на профилот во изгледот

Ако она што го сакаме е да ја смениме сликата на нашиот профил, ќе мора да кликнеме на иконата горе десно, да избереме «Уреди профил» и потоа да кликнеме на Промени ја сликата, од каде што можеме да ја избереме нашата фотографија и да ја поставиме.

Како да избришете сметка на Outlook

Ако, од која било причина, одлучите дека повеќе не сакате да ја користите вашата сметка на Outlook, ќе мора да ја затворите целата сметка, па сега нема да можеме да пристапиме до ниту еден од услугите на Microsoft од таа сметка. Ако е тоа што го сакате, ќе мора да ги следите овие чекори.

 1. Ајде да одиме на врската за Затвори сметка.
 2. Ако од нас се побара да се најавиме или да ја потврдиме нашата сметка, ги следиме упатствата.

Заштита на сметка за Outlook

 1. Тој ќе побара од нас да докажеме дека сме ние. Ако ставиме е-пошта, мора да наведеме која секундарна е-пошта ја конфигурираме. Ако беше телефон, ние ќе ти кажеме и тие ќе ни го испратат кодот по телефон.

Поставете безбедносен код во Outlook

 1. Следниот чекор ќе биде да провериме што ни испратија и да го внесеме кодот (што не можам да го сторам бидејќи сметката за е-пошта што ја конфигурирав за овој водич беше неточна. Работите „од директен“.).
 2. Во паѓачката листа „Избери причина“, избираме причина зошто сакаме да ја затвориме сметката. Ако не сакаме да губиме време, можеме да избереме еден по случаен избор.
 3. Конечно, ќе не однесе до нов прозорец во кој ќе треба да потврдиме дека сакаме да ја избришеме нашата сметка со кликнување на „Означи сметка за затворање“.

Дали имате какви било прашања во врска со како да креирате сметка за Outlook?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајкер Јавиер Замбрано dijo

  Ја сакам музиката