Како да креирате страница на Фејсбук

Фејсбук паметни звучници јули 2018 година

Иако губи одредена важност во изминатите месеци, Фејсбук сè уште е најкористената социјална мрежа во светот. Тоа е веб-страница и апликација во која се присутни милиони луѓе. Благодарение на тоа, можете да стапите во контакт со луѓе или да бидете во тек со сите видови на новости и тековни работи на многу различни теми. Исто така имате можност да креирате страница на социјалната мрежа.

Тука ви ги покажуваме чекорите што треба да ги следите во случај да сакате да отворите страница на Фејсбук. Ние исто така споменуваме што е страница на социјалната мрежа и како може да се користи. Бидејќи најверојатно ќе има луѓе кои се заинтересирани.

Што е страница на Фејсбук?

Страница на социјалната мрежа е како профил, како оние што ги користиме на Фејсбук, но во овој случај тоа е од компанија, веб-страница или јавна личност. На оваа страница можете да поставувате фотографии, видеа или да споделувате објави со луѓето што ве следат. Тоа е многу корисна алатка кога станува збор за промовирање на вашиот бизнис, вашата веб-страница или ако сте уметник, да се направите познат и да бидете во контакт со вашите следбеници.

Може да биде многу интересна платформа за рекламирање на бизнис, или вашата веб-страница или блог. Исто така, за уметниците е добра опција да се разгледа. Бидејќи тоа ќе ви даде можност да имате директен контакт со вашите следбеници, покрај тоа што ќе информирате за сите новости што се случуваат. Затоа, ако имате веб-страница или ваша сопствена компанија, имањето страница на Фејсбук може да ве интересира.

Луѓе, покрај тоа што ве следат, може да остави коментари или оценки. Така, можете да генерирате позитивна репутација за вашите услуги како компанија или професионалец во најпопуларната социјална мрежа во светот. Нешто што може да ви помогне лесно да добиете повеќе следбеници.

Како да креирате страница на Фејсбук: Чекор по чекор

Facebook

Откако ќе дознаеме што е страница на социјалната мрежа, и некои од предностите што може да ни ги понуди, време е да го започнеме процесот. Наспроти другите постапки како да преземате видеа, поседуваат Фејсбук ни ги дава потребните алатки во целиот овој процес.

Првото нешто што треба да го сториме затоа е да влеземе во Фејсбук, нормално најавување на нашиот профил. Откако ќе влеземе во социјалната мрежа, гледаме во горниот десен агол на екранот. Seeе видиме дека има икона во форма на стрелка надолу. Ние кликнуваме на него и ќе се појават неколку опции. Првиот е да креирате страница. Потоа кликнуваме на него. Процесот започнува сега.

Креирај страница: Први чекори

Создадете страница на Фејсбук

Првото нешто што треба да направите е изберете го типот на страницата што ја сакаме. Тоа зависи од тоа дали сте компанија или трговска марка, или ако, напротив, сте јавна личност или заедница. Во зависност од видот на страницата што ќе ја креирате, ќе мора да изберете тип на истата.

Тогаш Фејсбук ќе нè праша за името. Ние мора да и дадеме име на страницата, нешто што нема да биде комплицирано. Бидејќи ако станува збор за бизнис, едноставно мора да му го дадете името на вашиот бизнис. Ако сте уметник, дајте the го името на уметникот на страницата. Покрај тоа, од нас ќе биде побарано да ја избереме нејзината категорија. Со други зборови, секторот на кој ќе припаѓа оваа страница. Во зависност од вашата деловна активност. Ако сте продавница, адвокатска канцеларија, бренд за облека итн.

Кога ќе влеземе во овие полиња, даваме следно. Неколку секунди подоцна, Фејсбук ќе го побара тоа од нас Ајде да прикачиме фотографија на профил и насловна фотографија за страницата. Можеме да користиме фотографија од логото на нашата компанија и за обајцата, така што е лесно да се идентификува за корисниците кои ја посетуваат таа страница постојано. Форматот на насловната фотографија е донекаде сложен, но можеме да го прилагодиме во самата социјална мрежа на едноставен начин.

Откако ќе се постават фотографиите, Фејсбук ќе го прекине процесот. Ние веќе создадовме страница на социјалната мрежа. Сега, мора да го конфигурираме, така што ќе биде подготвен за посетителите.

Поставете ја вашата страница на Фејсбук

Внатре во страницата, гледаме горе десно од екранот, каде ја наоѓаме опцијата за конфигурација. Со кликнување на него, не носи на страница како оваа што ја гледате на фотографијата. Тука треба да ја погледнеме левата страна на екранот. Тоа е менито со кое се конфигурираат сите аспекти на оваа страница што ги создадовме.

Првиот дел што мораме пополнете ги информациите за страницата. Тука мора да ги внесеме сите информации потребни за пополнување на овој профил. Значи, ние мора да ја внесеме веб-страницата, опис на страницата, производите што ги продаваме, часови, адреса, итн. Сè што е потребно за луѓето што влегуваат на оваа страница на Фејсбук да имаат јасна идеја за тоа што правиме.

Друг дел што треба да се земе предвид се улогите на страниците. Како што ја создадовте страницата, Фејсбук ви ја доделува улогата на администратор на истата. Може да поканите други луѓе, така што тие ќе можат да поставуваат објави, фотографии или видеа во него, да бидат одговорни за негово ажурирање. Овие луѓе ќе бидат писатели, но вие ќе останете администратор во секое време, освен ако не му ја дадете таа улога на некој друг.

Добар дел е да го користите во случај да не можете да ја ажурирате страницата. Така, друго лице ќе има пристап, без да мора да ја користите вашата сметка.

Статистика на страници

Статистика

Алатка што ќе ви биде од голема помош при користењето на страницата на Фејсбук, ќе биде статистиката. На страницата, на врвот, каде што претходно внесовме конфигурација, ќе најдете дел за статистика. Благодарение на нив, ќе имате контрола над посетите на страницата.

Ќе видиш колку луѓе го посетуваат дневно, неделно, месечно и годишно. Исто така, ќе ви даде податоци како што се обемот на вашите публикации, еволуцијата на бројот на допаѓања или следбеници на страницата, серија податоци што ќе ви бидат од голема помош за да можете да ја проверите еволуцијата на вашата страница социјалната мрежа има уште од нејзиното отворање.

Со овие аспекти, веќе ја создадовме нашата страница на Фејсбук и веќе ја знаеме главната работа за да можеме да се справиме со тоа. Сега, едноставно мора да започнеме да поставуваме објави и да добиваме следбеници на тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Emilio dijo

    Здраво, само што создадов фан страница и не можам да ја поврзам со групите во мојата лична сметка. Гледав неколку видеа, но мојата страница не ги покажува опциите за врски што ги гледам во упатствата.