Како да креирате PDF документ

PDF

Форматот на датотеката PDF стана стандард во рамките на технологијата, како и JPG, PNG, DOC, DMG, EXE ..., практично единствениот формат што се користи при испраќање документи по електронски пат. Акронимот на PDF се залага за Преносен формат на документи, тој првично беше развиен од Adobe Systems (истиот креатор на Фотошоп) за да стане отворен формат во 2008 година.

Овој вид датотека содржи секаков вид на информација, било да е тоа текст, слики, графики, звуци, па дури и видеа. Сега кога станавме јасно дека PDF е формат на датотека, мора да знаеме како можеме да го креираме. Ако сакате да знаете како да креирате PDF документ На брз и лесен начин, подолу ви ги покажуваме сите чекори што треба да ги следите.

И покрај тоа што е отворен формат повеќе од една деценија, тоа траеше приближно 5 години, кога сите оперативни системи и прелистувачи понудија природна компатибилност со овој формат, бидејќи претходно бевме принудени да ја преземеме официјалната апликација од Adobe или од трети лица за да можеме да ги читаме.

Исто така, бевме принудени да преземаме апликации од трети страни за да создадеме вакви видови документи. За среќа, со текот на годините, главните развивачи на оперативни системи и апликации ја интегрираа во своите апликации можноста за создадете документи во овој формат природно.

Откако ќе ја создадеме датотеката во овој формат, во зависност од апликацијата што ја користевме за да ја создадеме, можеме да блокираме или отклучете PDF-датотека додавање на низа заштити за да не се менува без дозвола на сопственикот или така што трети лица кои не можат да пристапат до содржината без да ја знаат лозинката.

Направете PDF документи на Виндоус

Microsoft се обиде да го направи самиот XPS формат индустриски стандард истовремено со Adobe со PDF, но како што објаснив погоре, можеше да остане само еден, а тој беше креиран од Adobe, иако форматот XPS понуден од Microsoft, понуди поголема стапка на компресија на датотека, проблем што сме кога станува збор за креирање датотеки во PDF формат кога станува збор за слики.

Најлесен метод за да можете да креирате PDF од датотека е преку печатење. Виндоус 10, инсталира стандардно печатач со име Microsoft Print на PDF, печатач кој, како што покажува неговото име, ни овозможува да испечатиме / конвертираме документ во PDF на едноставен и брз начин.

Направете PDF документ во Windows

Прво, за да го креирате документот во PDF формат сигурно ја инсталиравме апликацијата со која е креиран документотБез разлика дали станува збор за Word, Excel, PowerPoint за документи или прегледувач на слики компатибилни со тој формат за фотографии. Следно, само треба да кликнеме на опцијата Печати и да го избереме печатачот Мајкрософт Печати во PDF.

Откако ќе го избереме печатачот, треба само да кликнеме на Печати и изберете го директориумот каде што сакаме да ја зачуваме датотеката што ќе го создадеме во PDF формат и кликнете на Зачувај. Лесно нели?

Направете PDF документи на Mac

Креирање PDF документ на Mac е различен процес отколку што можеме да го најдеме на Windows, бидејќи датотеката не се конвертира преку печатач. Иако процесот не е комплициран, тој зависи од видот на датотеката што сакаме да ја конвертираме. Ако станува збор за слики, нема проблем бидејќи овој процес може да се изврши директно од апликацијата Преглед, матична апликација macOS со која можеме да сториме скоро сè.

Направете PDF документи на Mac

Ако сакаме да конвертираме фотографии / слики во PDF формат, тоа мора да го направиме отворете ги со апликацијата Преглед, сите заедно, бидејќи во спротивно ќе се креира единствена PDF-датотека за секоја слика наместо да ги групира сите во иста датотека. Прегледот е стандардна апликација за отворање на слики на macOS, така што само треба да кликнете на која било датотека со слика за да ја извршите.

 • Откако ќе ги отвориме сликите во апликацијата Преглед, треба само да кликнеме на Датотека> Извоз како PDF
 • Тогаш ја избираме папката каде што сакаме да ја зачуваме датотеката што произлегува од конверзијата и кликнете на Зачувај.

Направете PDF документ на iOS

Мобилната платформа на Apple, iOS, исто така ни овозможува да креираме документи во PDF формат, иако тоа зависи од апликацијата што ја користиме за да го направиме тоа. За да креираме текстуални документи, табеларни пресметки или презентации, апликацијата со која ја отвараме мора да биде компатибилна со технологијата AirPrint. Ако е така, кога ќе кликнеме на опцијата Печати, Тоа ќе ни овозможи да го зачуваме документот во PDF формат.

Создадете PDF документи на iOS

Ако не ја поддржувате технологијата AirPrint, ќе мора да користиме апликации од трети страни. Едно од најдобрите што можеме да го најдеме во App Store е Прочитајте го печатачот Про. Откако ќе го инсталираме, само треба да кликнеме на копчето Сподели на апликацијата во која се наоѓаме и да избереме продолжение со исто име.

Ако имаме печатач компатибилен со AirPrint, ова ќе се прикаже заедно со оној инсталиран од апликацијата што ни овозможува да креираме документи во PDF формат.

Од Safari за iOS, можеме да заштедиме зачувајте ја содржината прикажана во прелистувачот во PDF формат природно и без да мора да користите апликации од трети страни.

Прочитај печатач Pro (врска со AppStore)
Прочитајте го печатачот Про6,99 евра

Направете PDF документ на Андроид

Создадете PDF документ на Андроид

Андроид ни овозможува да креираме PDF-датотека од која било апликација без да прибегнуваме кон апликации од трети лица, иако како и обично, можеме да ги најдеме во Play Store. Процесот за конвертирање на датотека во PDF формат е многу едноставен, само треба да ги следиме овие чекори:

 • Прво, откако ќе ја отвориме апликацијата, кликнете на опцијата удел.
 • Следно, кликнете на печатење.
 • Следно, кликнете на Избери печатач и поставете Зачувај во PDF како печатач.

Создадете PDF-документ Word, Excel и PowerPoint

Создадете PDF документ во Word, Excel или PowerPoint

Ако она што го сакаме е да конвертираме текстуален документ, табеларни пресметки или презентација креирана од некои од апликациите што се дел од Office, не е потребно да се прибегнуваме кон апликации од трети страни и не е важен точно оперативниот систем во кој се наоѓаме креирање или отворање на документот, бидејќи сите тие, и Word и Excel и PowerPoint, ни го дозволуваат тоа креирајте документи во PDF формат од апликациската апликација следејќи ги овие чекори:

За да го зачуваме документот во PDF формат, треба само да кликнеме на Датотека> Зачувај како и во формат на датотека изберете PDF, ја воспоставуваме папката каде што сакаме да ја зачуваме и кликнуваме на Извоз.

Креирајте документ за страници, броеви или клучни зборови во PDF

Создадете документи за страници, броеви или клучни зборови во PDF

Како и со пакетот Office, ако сакаме да создадеме документ во Pages, Numbers или Keynote за подоцна да го претвориме во PDF, можеме да го направиме тоа директно од самата апликација. Треба само да го отвориме предметниот документ. Потоа кликнете на Извоз во> PDF и ја поставуваме патеката каде сакаме да ја зачуваме датотеката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.