Bitcoin, што е тоа, како работи и каде да се купат Bitcoins

Слушнавме за Bitcoins веќе неколку години, не само во вестите, туку и во телевизиските серии. Проблемот е што во повеќето прилики, особено во телевизиските серии, Она што навистина се Bitcoins и што можеме да направиме со нив е искривено. Bitcoin тоа е виртуелна валута Не е контролирано од кое било овластено тело, не се чува во банки, не може да се пронајде и во многу наврати, особено во раните денови, е поврзано со нелегални активности поврзани со продажба на дрога и оружје (Патот на свилата ќе звучи познато на сите нас). Но, ако навлеземе малку подлабоко во она што всушност е оваа нова паричка, можеме да видиме дека таа може да стане, во не толку далечна иднина, паричка што широко се користи од корисниците.

Покрај тоа, Биткоин претрпе спектакуларно зголемување на својата цена, поради што стана одлична можност за инвестиции за оние кои сакаат да добијат значителен поврат на своите пари. 5.000 €, 10.000 200.000 €, XNUMX XNUMX €, even дури има и професионалци во секторот кои предвидуваат иднина каде Биткоинот може да вреди милион евра. Соочени со такви тврдења, многу луѓе влегуваат на пазарот на Bitcoin како инвеститори.


Што е Bitcoin?

Bitcoin

Како што коментирав погоре, Биткоинот е дигитална валута, нема белешки или физички монети со кои може да се извршуваат трансакции. Биткоините се чуваат во виртуелни паричници од кои можеме да плаќаме веднаш преку Интернет. Ако ја оставиме настрана вообичаената употреба со која беше поврзана, во моментов Мајкрософт, платформа за игри Steam, казина во Лас Вегас, па дури и кошаркарски екипи на НБА, ја прифаќаат оваа дигитална валута како начин на плаќање, но тие не се единствените по бројот на бизниси а големите компании кои почнуваат да се залагаат за употреба на оваа валута се зголемуваат.

На кратко, можеме да го кажеме тоа Биткоинот е целосно дигитална, децентрализирана и водена од корисникот валута. Поради недостаток на знаење за оваа нова валута што не ја контролира ниту една финансиска организација, некои земји започнаа да блокираат веб-страници што овозможуваат работење со оваа валута, како што се Русија, Виетнам, Индонезија. Сепак, други земји како што се Соединетите држави и Бразил веќе нудат банкомати каде што можеме да купиме Bitcoins директно со тоа што ќе ги поврземе со нашиот паричник.

Постојат и други крипто-валути како што се Етер, Litecoin и Бран, но вистината е дека Bitcoin е денес единствената крипто валута со важност и тежина ширум светот.

Кој го создаде Биткоин?

Крег Рајт

Иако нема вистински доказ кој бил неговиот творец, повеќето песни го заслужуваат Сатоши Накамото во 2009 година, иако првите идеи за создавање на децентрализирана и анонимна валута беа пронајдени во 1998 година, на списокот за испраќање креиран од Веи Даи. Сатиши ги спроведе првите тестови за работа на концептот Биткоин на мејлинг листата на неговиот универзитет, иако кратко време откако го напушти проектот, оставајќи море од сомнежи и предизвикувајќи недостаток на разбирање за отворениот извор на кој се базира Биткоин и вистинската алатка.

Во 2016 година, Австралиецот Крег Рајт, тврди дека тој е креаторот на дигиталната валута заедно со Дејв Клејман (почина во 2013 година) со изјава дека името на Сатоши Накамото е лажно и дека е создадено од двајцата за да се сокрие во анонимност. Крег претстави серија приватни клучеви поврзани со првите монети создадени од Накамото, но се чини дека информациите што ги откри за да докаже дека тој е творец не биле доволни и засега името на креаторот на Bitcoins е сè уште во воздухот .

Колку вреди Bitcoin?

колку вреди биткоинот

Во последната година, цената на Биткоин вртоглаво порасна за 500%, а за време на пишувањето на овој напис, цената на Биткоин е на приближно 2.300 американски долари. И покрај бумот што го има валутата во последните години, многумина сè уште се скептични кога станува збор за инвестирање во оваа дигитална валута, каталогизирајќи го како ефект на меур, кој порано или подоцна ќе експлодира, земајќи ги парите на сите корисници кои вложиле време и пари во оваа валута.

Дали сакате да инвестирате во Биткоин?

Кликнете ТУКА за да купите Bitcoin

Една точка во нејзина корист е тоа не зависи од ниту едно тело што го регулира и може да го контролира, така што само корисниците и рударите, заедно со бројот на извршени операции на ден-за-ден, можат да влијаат на зголемувањето или падот на нивната цена. Различните апликации или веб-страници што ни овозможуваат да купуваме и продаваме Bitcoins ни нудат понуда во точниот момент кога сакаме да ја извршиме трансакцијата, така што во секое време ќе го знаеме бројот на Bitcoins што ќе ги добиеме. Ако сакате да купите Bitcoins, наша препорака е да користите робусна и безбедна платформа како Coinbase. Кликни тука да отворите сметка со Coinbase и да ги купите вашите први Bitcoins.

 Каде можам да купам Bitcoins?

Иако вредноста на Bitcoins може да варира значително во текот на една година, сè повеќе и повеќе корисници кои се заинтересирани да инвестираат во оваа крипто валута. Во моментов на Интернет можеме да најдеме голем број веб-страници што ни овозможуваат да инвестираме во Bitcoins. Но, од сето она што можеме да го најдеме, многумина од нив само сакаат да ги задржат нашите пари без да понудат ништо за возврат, ние ја истакнуваме Coinbase, една од првите што обложуваше на оваа нецентрализирана и анонимна валута скоро од самиот почеток.

Да купете Bitcoins преку Coinbase ние мораме преземете ги соодветните апликации за секој оперативен систем: iOS или Android. Откако ќе се регистрираме и завршиме неколку едноставни чекори за верификација, ги пополнуваме податоците на нашата банкарска сметка и можеме да започнеме да купуваме Bitcoins, Bitcoins што ќе бидат зачувани во паричникот што ни ја нуди оваа услуга, од кои можеме да плаќаме на други корисници во овој паричка или едноставно складирајте ги сè додека нивната пазарна цена не биде повисока од сегашната.

Во истата апликација можеме брзо да ја добиеме вредноста на Биткоин во моментот на купување или продавање, така што нема да имаме потреба да се консултираме со други веб-страници пред да го спроведеме процесот. Како општо правило, вредноста на Биткоин е прикажана во долари, па затоа се препорачува да се купи оваа валута во долари, а не во евра, во спротивно сакаме да изгубиме пари со промените што ги направи банката за извршување на трансакцијата.

Coinbase: Биткоин и етер (врска на AppStore)
Coinbase: Биткоин и етерслободен
Coinbase: Биткоин и етер
Coinbase: Биткоин и етер
Развивач: Coinbase Андроид
цена: слободен

Како да минирате Bitcoins

Со цел да започнете да ја ставате главата во светот на Bitcoins, потребно ви е пред сè Интернет врска, моќен компјутер и специфичен софтвер. На пазарот можеме да најдеме различни вилушки на апликацијата со отворен извор што се користи за да заработиме Bitcoins, сето тоа зависи од тоа кој најдобро одговара на вашите потреби. Процесот за минирање на Bitcoins е едноставен, бидејќи вашиот тим е одговорен, заедно со илјадници други компјутери, за обработка на трансакциите што се случуваат на пазарот и за возврат собираат Bitcoins. Очигледно колку повеќе тимови имате работа, толку повеќе Bitcoins можете да добиете, иако не е сè толку убаво како што изгледа.

Кога има поголема конкуренција, шансите дека вашиот тим ќе се искористи за да се намали трансакцијата, така што стапката на профит се намалува. Никој не може да го контролира системот за да ги зголеми приходите на Bitcoins, единственото нешто што може да се направи е да се создадат фарми кои имаат голем број компјутери поврзани на мрежата, што пак тоа повлекува значителна цена на светлината, не сметајќи ги трошоците за опремата, која мора да биде доста моќна.

Брзината со која се создаваат се намалува како што се издаваат Bitcoins, додека не се достигне бројката од 21 милион, во кое време не можат да се генерираат повеќе електронски валути од овој тип. Но, за да се достигне таа сума има уште многу време да се направи.

Друга опција за рударство на биткоини на многу полесен начин е изнајмување систем на Рударство во облак на биткоини.

Кој ги контролира Bitcoins?

Проблемот што Bitcoins го претставуваат за земјите и големите банки е тоа што не постои институција што е надлежна за контрола на сè што е поврзано со оваа валута, нешто што очигледно не ги прави смешни, особено за време во овој дел каде Bitcoin почнува да станува заедничка валута, иако има уште многу години пред да биде вистинска алтернатива.

Coinbase, Blockchain.info и BitStamp се одговорни за понуда на инфраструктурата на Bitcoin, се јазли кои работат за профит, затоа секогаш се движат за свој интерес, кој и да им понуди најмногу пари, но не се тие што ги пуштаат во оптек, таа задача паѓа на рударите, луѓе кои благодарение на специфичен софтвер и моќта на вашиот компјутер / и може да биде рударство и заработка Bitcoins.

Предности на Bitcoins

 • безбедностБидејќи корисниците имаат целосна контрола над сите нивни трансакции, никој не може да наплаќа сметка како што се кредитни картички или проверливи сметки.
 • Транспарентно. Сите информации поврзани со Bitcoins се јавно достапни преку блокчејн, регистар каде што се достапни сите информации поврзани со оваа валута, регистар што не може да се менува или манипулира.
 • Комисиите не постојат. Банките живеат надвор од провизиите што ни ги наплатуваат покрај тоа што си играат со нашите пари. Плаќањата што ги правиме со Bitcoins, во повеќето случаи се потполно бесплатни, бидејќи нема посредник за да ги изврши, иако понекогаш, во зависност од видот на услугата што сакаме да ја платиме, може да се примени одредена провизија, но во многу специфични случаи.
 • Брзо. Благодарение на Bitcoins можеме да испраќаме и примаме пари практично веднаш од или каде било во светот.

Недостатоци на Bitcoins

Очигледно не само светот, а помалку финансиските организации се за популаризација на оваа валута, главно затоа што таа нема каков било начин да ја достигне и контролира.

 • Стабилност. Од своето раѓање, Bitcoins достигнаа бројки кои надминуваат илјада долари по единица, а денови подоцна тие имаат вредност од неколку стотици долари. Сè зависи од операциите и обемот на Bitcoins кои се движат во тој момент.
 • Популарност. Сигурно ако прашате некој познат по биткоини и кој не се занимава многу со технологија, тој ќе ви каже дали зборувате за енергетски пијалок или нешто слично. Иако се повеќе и повеќе бизниси и големи компании почнуваат да ја поддржуваат оваа валута, има уште многу да се стори пред таа да стане вообичаена валута од ден на ден.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   БИТКОИН dijo

  Крипто-валутите се засноваат на системот „peer to peer“ (од корисник до корисник) што овозможи да се надминат проблемите со претходните средства за плаќање: потребата од трета страна.

  Пред изумот на крипто-валути, кога сакавте да платите преку Интернет, мораше да прибегнете кон платформи како што се Банки, Paypal, Neteller, ... итн за да извршите плаќања.

  Со криптовалутата Биткоин, ова се промени, бидејќи не е потребно да се има какво било тело зад оваа бесплатна валута, што е самата мрежа генерирана од корисниците (илјадници компјутери низ целиот свет) кои се грижат да вршат мониторинг, контрола и регистрација на трансакции.

 2.   Сатоши Nakamoto dijo

  Господине Крег Рајт, ова не е Сатоши. Овој човек беше случаен приемник на еден од хард дисковите што ги користев.
  Трансакцијата Фини е трансакција што ја направив од мојот компјутер, Core 2 Duo со 2 GB рам и 80 хард диск, како што паднав на 9-лист PDF со Bitcoin, заедно со споредбата на законот на Мур, до мојот лаптоп .

  Рече трансакцијата е направена од мојот компјутер на лаптоп Acer Aspire, и 2,5 хард дискот од наведениот лаптоп е испратен до него, поради грешка. Мојот однос со овој човек не беше повеќе од комерцијален, не го познавам, ниту знам што има намера, ниту целта на целата оваа работа.

  Трансакцијата со Фини беше првиот тест што го направив, преку IP и успешна порта 8333. Јас и Фини маскираме достава на датотека и трансакција за да договориме состанок.

  Ова е една од вистините и мистериите што ви ги открив денес.

  Денес, ќе останам анонимен, но овојпат за разлика од последните години, јас сум поприфатен за зборување.

  Сатоши.

 3.   Хаиме Нобл dijo

  ВАORTНО: во Шпанија, користете LiviaCoins.com за да купите или продадете биткоини. Брзо е и едноставно