Дали е добро време да купите паметен телефон од висока класа?

Samsung

Вчера еден пријател ми се јави на телефон среде попладне за да разговара со мене, да се сеќавам на старите времиња и да фрлам прашање во етерот, што денес го дава насловот на овој напис; Дали е добро време да купите паметен телефон од висока класа?. Прашањето што на почетокот ми изгледаше доста апсурдно и одговорив без двоумење, ми помогна да се генерира прашање со часови што мислам дека успеав да го решам и ќе ви покажам во ова, се надевам дека интересен напис.

Во моментов на пазарот, врвната класа е во полн ек и со голем број членови од повеќето најголеми компании на пазарот на мобилни телефони. Можеби се чини како добро време да се купи терминал на т.н. high-end, но ние ќе се обидеме да го објасниме.

Завршија презентациите за паметни телефони од висока класа?

Јаболко

Со брзина што се движи пазарот на мобилна телефонија во моментов, без сомнение би можеле да кажеме дека презентациите на паметните телефони од висока класа не се завршени, бидејќи тие практично се преклопуваат едни со други. Поминаа неколку месеци откако ја доживеавме презентацијата на Samsung Галакси S7, LG G5 или Xiaomi Mi5 и веќе почнаа да се појавуваат првите гласини за релеите на овие уреди.

Samsung веќе ги подготвува Galaxy S8 и Xiaomi, на пример, веќе претстави нов смартфон како Xiaomi Max, кој ќе се обиде да ги засени другите уреди со високи перформанси. Во месец септември, на пример, ќе видиме како iPhone 7 влегува на сцената, па во овој момент се чини дека не е најсоодветно време за набавка на iPhone. За 4 месеци новиот мобилен уред на Apple ќе се најде на пазарот, со одлични вести и цената на iPhone 6 и Не се пронајдени производи ќе се намали во голема мера.

Отфрлете го iPhone, што е со терминалите на другите компании?

Во случај на iPhone, се чини јасно дека во моментов не е најдобро време да се купи еден од овие терминали, но во случај на други мобилни уреди, ситуацијата е нешто поинаква. И дали е тоа Samsung Galaxy S7 или LG G5 се појавија на пазарот само неколку месеци, конкретно од март во повеќето случаи.

Може да се предвиди дека LG, Samsung, Sony и многу други големи компании нема да презентираат нов предводник повторно барем на следниот Светски мобилен конгрес, кој нема да се одржи, уште еднаш во Барселона, до следниот март годинава. 2017. За сето ова, повеќето предводници со оперативен систем Андроид сè уште имаат прилично долго патување на пазарот или барем неколку месеци.

LG G5

Цената на паметните телефони од висока класа моментално е на највисока точка, иако ако парите не се проблем и што сакате да уживате, толку подолго, толку подобро, вашиот врвен терминал, ова е вистинското време да ги набавите. Во случај на чекање можеме да видиме како се намалува цената, но и како се ближи датумот кога новиот предводник на компанијата во моментот ќе пристигне на пазарот на официјален начин.

Дали е добро време да купите паметен телефон од висока класа?

Долго време морав да размислувам за одговорот на ова прашање, но го решив тоа соодветен одговор е дека никогаш не е добро време да купите паметен телефон од висока класа. И, тоа е дека ако го набавиме веднаш штом стигне на пазарот, ќе мора да платиме што е можно повисока цена за тоа. Ако чекаме, цената ќе се намали, но ќе видиме како за неколку месеци веќе не сме целосно ажурирани и се наоѓаме на бранот.

Ако сакаме да имаме паметен телефон од висока класа, без оглед на цената, мора да го набавиме уредот веднаш штом тој се појави на пазарот. Ако парите се проблем како и за повеќето корисници, не треба да се преправаме дека сме секогаш на сртот на бранот телефонија и тоа е дека за ова, за жал, од суштинско значење е да се има пари.

Многумина од нас сакаат само добар терминал, од таканаречената висока класа, но без секогаш да бидат во тек. Во тој случај, ќе биде доволно да не се фокусираме на големите предводници и да погледнеме малку подалеку, а асортиманот од висока класа е составен од огромен број уреди, со одличен квалитет, што во некои случаи можеме да ги набавиме за доста ниски цени.

Мислење слободно

Отсекогаш сум бранел дека стекнувањето мобилен уред како што пристигнува на пазарот, е да можете да уживате во одличен крај пред многу други, но тоа исто така значи и губење на голем број евра со ова движење. А, пазарот е полн со паметни телефони со повеќе од извонредни карактеристики, спецификации и дизајн за кој било корисник, без да мора да бидат најновите од најновите.

На пример, да се купи Samsung Galaxy S7 edge во моментов значи да се има веројатно најдобриот терминал што е достапен на пазарот, но исто така значи и да се направи голема потрошувачка на пари, така што за неколку месеци Галакси S8 и веќе не сме на сртот на бранот.

Xiaomi

Искрено верувам дека одговорот на прашањето што си го поставуваме денес има одговор за секој од нас.. Некогаш искрено верувам дека е грешка да се купи паметен телефон од висока класа во кое било време, а во други времиња верувам дека чекањето е мудра одлука. Јас и самиот не успеав, а тоа е што неодамна се стекнав со купување на предводник првиот ден кога се појави на пазарот, за што не жалам, за сега, иако знам дека не сум ја сторил вистинската работа или затоа мислам дека е во ред сега

За многумина овој напис ќе изгледа како вистинска глупост, затоа што сум се предомислила во неколку наврати, но убеден сум дека сигурно ќе ви послужеше да донесете некои заклучоци и особено да знаете дека никогаш не е добро време да купите паметен телефон од т.н. high-end.

Дали мислите дека е добро време да купите паметен телефон од висока класа?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ентони dijo

    Особено, јас користев формула веќе 3 години што ми одговараше; да има најмногу врвен терминал секоја година. Пример: Јас во моментов го имам SGS6 +, бидејќи тој се појави во продажба во септември 2015 година. Во истиот месец од 2016 година, тие ќе го претстават СНОТЕ 6 (зборуваме за терминали од 700 евра), она што ќе го сторам е да го ставам во продажба мојот терминал во половен портал кој закрепнува помеѓу 470/500 евра и купува нов модел. Разлика од 200/230 €. Логично, терминалот треба да го одржувате во совршена состојба со сите негови компоненти (терминал, кутија, упатства, полнач, слушалки и на крајот на краиштата што потекнува од потекло, како и фактурата за набавка што ќе послужи како гаранција за какво било побарување)