Bitcoin Cash што е тоа и како да се купи?

Bitcoin Cash е криптовалута која е родена во минатото  1 август 2017 година од Биткоин до обидете се да ги решите проблемите со приспособливост на оригиналниот Bitcoin. Во моментов е една од најпопуларните валути со многу висока пазарна вредност што го става на позицијата 3 во вкупниот ранг на крипто, само зад оригиналниот Bitcoin и Ethereum. И покрај својот краток живот, Bitcoin Cash има силна заедница зад себе и има некои луѓе кои тврдат дека во иднина тоа ќе биде најважниот Bitcoin, исфрлајќи го дури и оригиналниот Bitcoin на второ место поради неговите проблеми. Затоа, стрЗа да разбереме што е Bitcoin Cash, прво мора да разбереме што е и од каде потекнува биткоинот.

Потекло на Биткоин

Биткоин е создаден анонимно од страна на личност или група на луѓе под алијас на „Сатоши Накамото“. LНамерата на оваа личност или група на луѓе беше да создадат децентрализиран метод за испраќање и примање пари со употреба на технологија позната како blockchain или ланец блокови. Креаторот на Биткоин „Сатоши Накамото“ спроведе низа правила во Биткоин, едно од нив е дека никогаш не би можело да има повеќе од 21 милиони Од единиците додека друга мерка беше дека да се создадат и генерираат оние Bitcoin единствениот начин беше да се користат нивните слободен софтвер да помогне во решавањето на трансакциите што се генерирани безбедно. Кога корисникот испраќа Bitcoin на друг, ова треба да плати провизија (такса) за да придонесе за мрежата; мрежата би биле компјутерите кои го користат овој специфичен софтвер, така што трансакцијата е генерирана правилно. Овие компјутери и / или машини се нарекуваат „Рудари“ и секој во светот со компјутер и интернет конекција може да биде рудар.

На овој начин употребата на централни тела не би била неопходна, владини или банки на кои можете да им верувате бидејќи вие самите ќе бидете одговорни и единствениот сопственик на вашите Bitcoins. Па, оваа технологија создаден во 2008 година имаше одредени ограничувања; Поради овие ограничувања, многу групи на програмери се појавија со намера да ги подобрат и намалат овие ограничувања на Биткоин.

Исто така, беа создадени и други големи групи на луѓе кои беа посветени на инсталирање и поставување големи фарми за рударство на Биткоин. Ова ќе им помогне на новите да разберат подолу што е тоа и како е создаден Bitcoin Cash. И тогаш подоцна ќе ги видиме и чекорите до кои треба да се следат бидете во можност да купите Bitcoin Cash безбедно.

Рековме дека Биткоин е создаден анонимно и проектот и софтверот се јавни; Ова значи дека секој може да го измени, подобри и додаде нови функции. Но, за да се спроведат овие подобрувања, тие треба да бидат прифатени од огромното мнозинство на „рудари“ кои треба да го ажурираат и преземат ова подобрување, што во заедницата се нарекува „консензус“ И тоа е уште една од основните карактеристики на блокчејн технологијата.

Кога корисник извршува трансакција, ова се чува во А. блокСекој блок има стандардна големина од 1 MB и е способен да зачувува одреден број на трансакции. Овие блокови автоматски се генерираат на секои X пати, наместо на претходно дефинирано време.

Еден од главните проблеми на Биткоин се јавува кога станува популарен и бројот на трансакции значително се зголемува. Тогаш се појавуваат одредени конфликти во заедницата Bitcoin за тоа како да се справите со овој проблем. Последиците од овој проблем влијаат врз трансакциите, бидејќи има премногу, тие одат во состојба на чекање каде што се акумулираат врз основа на провизијата што корисникот ја платил при правењето. Кога тоа ќе се случи, провизиите се зголемуваат (како што се зголемуваат мрежните трошоци) и времето што е потребно за да се потврди трансакцијата, исто така, значително се зголемува додека трансакциите со повисоки провизии ќе имаат предност пред другите.

Тука произлегува главната од проблемите каде што е поделена заедницата Bitcoin и започнува борба на „интереси“ помеѓу рударите и развивачите на Bitcoin.

Разбрано ова, можеме да објасниме што што е а Тврда вилушка. Тврда вилушка е поделба на главниот блокчејн што би бил Биткоин. Ова се случува кога предлозите за подобрување не се прифаќаат и рударите кои ја поддржуваат мрежата на Биткоин се поделени. Само тогаш можете да создадете втора дигитална валута од оригиналниот ланец што би бил Биткоин, и вака се појави „Биткоин Кеш“За да го разберете ова на повеќе визуелен начин, треба да ја видите следната слика:

Вилушка за Bitcoin Cash

Ова може да биде добро или лошо, во зависност од тоа како гледате на тоа. Кога Тешка вилушка всушност што се случува мора да се направи е клонирање. Така, рударите кои го поддржуваат новиот синџир ги клонираат податоците на оригиналниот ланец во новиот ланец ажурирани со применетите подобрувања, со кои секој корисник кој имал Bitcoin во чантата (паричникот) ќе добие автоматска и бесплатна Bitcoin Cash, тоа е сега после тврдата вилушка ќе имате биткоин и биткоин готовина.

Историја на готовина од биткоин

Историјата на Bitcoin Cash Тоа е многу кратко од 1 август 2017 произлезени од проблемите со приспособливост и недостатокот на разбирање за заедницата спомената погоре, иако ако ги земеме предвид годините во кои заедницата Bitcoin дебатираше за овие прашања, историјата на Bitcoin Cash се враќа многу подалеку.

Како да купите биткоин готовина

За да стекнеме Bitcoin Cash, можеме да го направиме тоа на неколку начини, најлесно би било регистрирајте се и отворете сметка во една од главните размени. На пример, можеме да користиме кое било од следново:

Откако ќе ја создадеме сметката, ќе мораме потврдете го со обезбедување на документ за лична карта или пасош и доказ за адреса и банкарска потврда.

По проверка на нашата сметка, ние мора направи банкарски трансфер од нашата сметка до банка, наведете со единствениот идентификатор што го давате на вашата сметка за размена.

Кога веќе имаме пари на нашата сметка, само должиме направете купување од вашата веб-платформа и разменете ги нашите евра за Bitcoin Cash и ќе ја направиме нашата инвестиција.

Предности на биткоин готовина

Главните предности на Bitcoin Cash се доста во споредба со оригиналниот Bitcoin, побрзи трансакции со многу пониска цена и скалабилни.

Ова тие го постигнаа зголемување на големината на секој блок од 1MB на 8MB скалабилни до 32 MB без дополнителна вилушка што дозволува меѓу 23 и 92 трансакции во секунда во споредба со 3-7 tx / s (трансакции во секунда) што ги дозволува оригиналниот Bitcoin.

Проблеми со готовина во биткоин

Еден од главните проблеми на Bitcoin Cash е Големина на блок од 8 MB и затоа? Па, затоа што тоа подразбира значителна инвестиција во машини за складирање на рударите кои придонесуваат за мрежата, што може да ги врати, кои би можеле да изберат да ја поддржат оригиналната мрежа од 1 MB во која не е потребно да се инвестира нова инвестиција.

Другиот проблем е што корисниците кои користат Биткоин недоверба во степенот на прифатеност што може да има Bitcoin Cash поради високата цена што би требало да ја одржува својата мрежа, бидејќи ова може да направи мрежата Bitcoin Cash да остане само во рацете на неколку моќни со доволен капитал да се соочат со тоа и на овој начин да бидат контролирани од мала група на луѓе кои би имале мнозинска контрола на мрежата, додека оригиналната мрежа на Биткоин е дистрибуирана и, следствено, потешко е да се контролира и централизира.

Биткоин готовина наспроти биткоин

Шоуто се сервира, Bitcoin Cash успеа да се стави за момент второ место во пазарната капитализација зад Bitcoin. Во моментов, од датумот на овој напис, тој е на трета позиција и ситуацијата е како што следува:

Борбата продолжува и оттогаш ќе трае многу рунди заедницата Bitcoin е многу голема и додека новите корисници се запознаат со блокчејн и се интересираат за крипто-валути, првото нешто што прават е да инвестираат во Биткоин наместо во Биткоин Кеш, бидејќи тоа е првиот и кралицата на сите. Во внатрешноста на оригиналниот Bitcoin капетан, Bitcoin Cash може да биде достоен конкурент Поради големите инвеститори кои стојат зад тоа и неговите поволни карактеристики со побрзи и поевтини трансакции, но ова е проблем што другите многу важни крипто-валути веќе долго време го решија, како што е Ethereum, кој го зазема второто место во пазарната капитализација, можете да го видите на претходната слика. Со што треба да се запрашаме зошто јас или кој било друг корисник би инвестирал или купил Bitcoin Cash кога Ethereum е побрз и поевтин? Поради ова, многу луѓе се одлучуваат да инвестираат во Биткоин бидејќи тоа е кралица како продавница со вредност и да користат други дигитални валути како што е Етереум за извршување на трансакции и пратки.

Цитат за готовина на Bitcoin

Пример за шема на акции на Bitcoin Cash

На неговото лансирање, Биткоин Кеш започна да тргува над 500 УСД, последователно осцилирајќи помеѓу минимум 200 УСД и максимум 2.500 УСД, на датумот на создавање на овој напис Биткоин Кеш се тргува по цена од 1.248 УСД. Ако сакате да ја видите цената во реално време, мора само внесете ја оваа врска.

Заклучоци

Во таков нестабилен, млад и непредвидлив и променлив пазар не знаеме со сигурност каде ќе оди пазарот, но од моја страна сметам дека сè може да се случи, па затоа најдоброто нешто што го сметам на личен план е да се обложувам и на двајцата да се види како се одвиваат настаните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Луис Урења Алексиадес dijo

    Криптовалутите, како Биткоин, се даночни раеви во облакот и најкрвавиот пример на непродуктивни шпекулации.